Pand is imposant, Snellere oplevering Sluiskiltunnel Aantal akkervogels nog scheelt provincie miljoenen steeds niet denderend 26 BEVELANDEN en THOLEN TENTOONSTELLING Permanente expositie in dorpshuis Meerwaarde geeft een inkijkje in het leven van bewoners Valkenisse. En dus gistermiddag - schoenen helaas vergeten te poetsen - aange schoven bij de lange rij zakelijke relaties die voorafgaand a^ctde.of- ficiële opening door het immeftse complex werden rondgeleid. Er zijn maar weinig mensen die géén mening hebben over het pand. 'Dit gebouw verzacht de overgang naar Zierikzee', tekende deze krant op uit de mond van ar chitect Erik van den Bos. Je kunt met minstens zoveel recht verde digen dat de stad aan het zicht wordt onttrokken. Of dat het een inbreuk op het landschap is. Eerlijk is eerlijk, van binnen is het een indrukwekkend gebouw. Het hoofdkantoor straalt kwali teit uit en is stijlvol ingericht, met zorg voor detail. Het uitzicht is zelfs werelds. De marketingafde ling op de tweede verdieping kijkt tot voorbij de Zeelandbrug. Publieksfavoriet tijdens de rond leiding is het centrale magazijn, met tien meter hoge stellingen die ruimte bieden aan 200.000 schoenenparen. Rap manoeuvre rende dames - er solliciteerden op vallend genoeg geen heren op de ze functie - rijden continu op een soort heftrucks rond om dozen, al dan niet op grote hoogte, te halen of op te bergen. Diverse bezoekers grijpen de kans om een ritje mee te maken. In het distributiecentrum, het tweede, van buiten donker getin te deel van het complex, is het een komen en gaan van schoe nen. Nieuwe collecties, door klan ten geretourneerde paren en be stellingen uit het magazijn zwe ven op transportbanden als snel wegen door de kolossale ruimte en lijken als vanzelf de weg te vin den. Beter kan de innovatieve ex pansie van de onderneming niet worden geïllustreerd. Jawel, overtuigd. Het is een - voor een bedrijf- doordacht, majestu eus en misschien zelfs wel mooi pand. Maar op de verkeerde plek. Hoewel... Bij het passeren op de te rugweg oogt het minder storend dan voorheen, krijgt het al bijna iets vertrouwds. Is het dan toch een kwestie van gewenning? Als een leren schoen die moet wor den ingelopen en uiteindelijk steeds soepeler om de voet glijdt. waarde - Je hoeft Dicky de Ko ning maar op een scherfje of stuk je metaal in één van de vitrinekas ten te wijzen en voor je het weet waan je je vijfhonderd jaar terug in de tijd. De vrijwilligster van de Vereniging van Vrijwilligers in de Archeologie AWN praat met be vlogenheid over de gebruiksvoor werpen en versierselen van de be woners van het verdronken dorp Valkenisse. Neem nu de kaak van een paard. Die hadden de vinding rijke bewoners zo bewerkt dat er een sleetje voor kinderen van was gemaakt. Aan de achterwand van de vitrinekast in dorpshuis Meer waarde hangt een foto die de on derkant van de kaak toont. „Aan de slijtage kun je zien dat-ie goed gebruikt is." De historie van Valkenisse werd twintig jaar geleden opnieuw ac tueel. „Als gevolg van een verdie ping van de Westerschelde kwa men begin jaren negentig grote delen van het verdronken dorp bloot te liggen. Op een gegeven moment kwamen er zelfs klach ten, omdat de geraamtes bij laag water te zien waren", vertelt Adri Cornelisse van de dorpsraad Waarde. In die tijd heeft De Koning samen met andere leden van AWN veel onderzoek verricht. Enkele voor werpen die uit het slik naar bo ven kwamen, zijn meegenomen om te voorkomen dat ze verdwe nen. „De mooiste vondsten wor den geëxposeerd in Terra Maris in Oostkapelle. Het Zeeuws Mu seum in Middelburg heeft ook een deel", vertelt De Koning. Op verzoek van Cornelisse stelde ze een permanente tentoonstelling samen die in de foyer van dorps huis MeerWaarde te zien is. „De ze voorwerpen lagen opgeslagen in een depot van het SCEZ." In de vitrinekasten liggen enkele van de fraaiste exemplaren gegroe peerd. Zo krijgt het publiek een aardig beeld van hoe er gekookt werd, hoe men zich kleedde en hoe de inwoners van Valkenisse zich ontspanden in de vrije tijd. Cornelisse, die samen met Frans Paalvast jarenlang ijverde voor de komst van wat uiteindelijk Meer waarde is geworden, liep van meet af aan met het idee voor een permanente expositie. „Valkenis se leeft in Waarde", zegt hij. „Ik kwam op het idee voor een expo sitie tijdens een bezoek aan het Zeeuws Museum. Toen de gids vertelde over archeologische vond sten uit Valkenisse, kreeg ik de in druk dat ze zich vergiste met Val kenisse op Walcheren." Bezoekers van de tentoonstelling in Waarde zullen die vergissing niet snel maken. Op kaarten is de ligging van het verdronken dorp je te zien. Paalvast: „Ter hoogte van de radartoren liggen twee strekdammen. Die zijn aangelegd om de laatste resten te bescher men. Thssen die dammen ligt Val kenisse." Bezoekers kunnen vanaf zaterdag ook de iPads op de leesta fel in de foyer raadplegen voor meer informatie over Valkenisse. Directeur Buis: „Daar zijn we na tuurlijk heel blij mee, maar ook het feit dat we binnen het budget blijven is iets om trots op te zijn. Het scheelt miljoenen." Verantwoordelijk gedeputeerde Van Beveren bevestigt dat: „Exac te bedragen kan ik nu nog niet noemen. Er moet immers ook nog gepraat worden met het Rijk, de mede-financier, maar ik hou voor de provincie rekening met een meevaller van zeven tot tien miljoen euro. Wat we daar mee gaan doen, is aan Provinciale Sta ten. Je kunt het in de reserve voor de Westerscheldetunnel steken, gebruiken voor het inkorten van de tolperiode, of voor de verbre ding van de Tractaatweg." Volgens Buijs komt het bij grote infrastructurele werken zoals de Sluiskiltunnel zelden voor dat de bouwtijd korter uitvalt én het budget binnen de perken blijft. Hij is ook tevreden over de veilig heid op en om het bouwterrein. De tunnelbouw is wat dat betreft landelijk een voorbeeldproject. Er zijn nu ruim 1,1 miljoen manuren gewerkt met 'maar' vier ongeval len. Volgens Buis is de tunnel al in fe bruari een heel eind klaar. „Van half februari tot in mei hebben we dan ruim voldoende tijd om al le apparatuur te testen en eventue le mankementen te verhelpen." Gedeputeerde Carla Schönknegt riep de patrijs onlangs uit tot boegbeeld van de Zeeuwse agrari sche natuur. De patrijs komt van alle boerenlandvogels in Zeeland het vaakst voor. Ruim vijfhon derd tellers gaven afgelopen jaar zo'n tweeduizend waarnemingen van patrijzen door. Het aantal broedparen varieert van 1 tot 1,5 per 100 hectare. Een gezondere si tuatie zou vijf paartjes per 100 hectare zijn, aldus Wieland, maar daarvoor zijn extra maatregelen nodig. Na het Jaar van de Patrijs is het nu zaak om akkervogels blijvend te helpen, vindt Wieland. Om die reden hebben provincies, natuur- verenigingen, ZLTO en partijen over de grens de handen ineenge slagen. Ook kan helpen dat het nieuwe Europese landbouwbeleid boeren verplicht vijf procent van hun grond groener in te richten. maar op deze piek? Het verdronken door Rolf Bosboom ZlERlKZEE - De bal werd wel heel snel teruggekaatst. Een persoonlij ke verzuchting over het nieuwe dis tributiecentrum en hoofdkantoor van schoenengigant Omoda, in ja nuari in een opwelling op Twitter gespuid (Telkens weer verbaasd over deze planologische uitwas bij Zierikzee'), leidde per kerende post tot een reactie van het bedrijf. 'Zou je het leuk vinden om een rondleiding te krijgen?' Tja, waar om niet? dorp Valkenisse leeft in Waarde door Joeri Wisse I Bezoeker Dick Oggel mocht in het Omoda-magazijn meerijden met een soort heftruck, bestuurd door Ilse van den Nieuwboer. foto Dirk-Jan Gjeltema I Dicky de Koning, Adri Cornelisse en Frans Paalvast, foto's Mechteld Jansen SLUISKIL - Gedeputeerde Kees van Beveren (verkeer) zei het op 29 april 2011 zonder aarzeling: „Zet het maar alvast in uw agenda: ope ning Sluiskiltunnel, 30 juni 2015." Hij had het mis. De tunnel is bijna zes weken eerder klaar. Provincie en directie zijn te vreden over tempo, kosten en veiligheid bij de bouw van de Sluiskiltunnel terneuzen - Ondanks de toegeno men aandacht voor de problemen rond de 'boerenlandvogels' zoals patrijzen, kieviten, veldleeuweriken en kwikstaarten, is hun aantal nog altijd niet denderend. Alex Wie- land van Stichting Landschapsbe heer Zeeland concludeert dit op ba sis van tellingen in het Jaar van de Patrijs, vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62