Tholen neemt opnieuw verlies op bouwgrond A Bosnische Nederlanders in actie voor slachtoffers overstroming Plastic pas na acht uur uit hoogspanningslijn Eenmaal, andermaal... 24 BEVELANDEN en THOLEN SOCIAL SOFA Na 's-Heer Arendskerke wil nu ook Kloetinge zijn eigen social sofa mozaïeken. tholen - De gemeente Tholen heeft in het boekjaar 2013 een half miljoen afgewaardeerd op bouw projecten. Voor de nieuwbouw wijken Vestetuin en Molenvlietse- dijk in Tholen-stad boekt wethou der Peter Hoek (SGP, financiën) een ton af, voor het havengebied in Sint-Annaland gaat het om vier ton. Vorig jaar nam de gemeente ook al haar verlies op deze kwakkelen de bouwprojecten. Toen ging het om veel grotere bedragen: 1,9 mil joen voor Tholen-stad en 1,1 mil joen voor Sint-Annaland. „Het her stel op de woningmarkt zien we nog niet. We hebben met de ge meenteraad een systematiek afge sproken waarbij we naar allerlei za ken kijken en dan komt dit eruit." Ook op bouwgrond in Poortvliet heeft de gemeente in 2013 een for se afwaardering gedaan van 2,5 ton. Eerder werd daar een zelfde bedrag op afgeboekt. Het gaat om grond die de gemeente had aange kocht om, samen met uitbreiding van Budelpack, te ontwikkelen tot bedrijventerrein. Nadat het bedrijf de plannen bijstelde, is ook het plan van de gemeente definitief in de ijskast verdwenen. „De vijf hec tare grond staat nu weer te koop als landbouwgrond, met een daar voor reële prijs", aldus Hoek. Deze afwaardering was eerder door de raad afgesproken en staat daarom niet als onverwachte tegenvaller in de boeken. Tholen heeft ook enkele voordeel tjes behaald in 2013, in totaal zo'n 370.000 euro op de normale be drijfsvoering. Een besparing van 225.000 euro op het WMO-beleid zorgt voor de grootste klapper. Vol gens Hoek komt dit met name door een nieuwe manier van wer ken, waarbij de zogeheten keuken tafelgesprekken centraal staan. Het voordeeltje wordt niet opgespaard, maar gaat naar de algemene reser ve. „We zijn niet voor een cultuur van allerlei potjes geld sparen." De verhouding tussen schulden en inkomsten van de gemeente wordt de komende jaren minder gunstig. Als de aankoop van het Westerpoort doorgaat, zet deze trend nog even door. Volgens Hoek zien de prognoses voor de lange termijn er echter gunstig uit. 'S-HEER ARENDSKERKE - Het feno meen social sofa lijkt aan een op mars bezig in de gemeente Goes. Na 's-Heer Arendskerke heeft nu ook Kloetinge het plan opgevat om zo'n buurtbank, die is voor zien van een uniek mozaïek, te plaatsen. In een loods van Brandbeveili ging Van der Scheer aan de Am- bachtsweg wordt momenteel zo'n beetje de laatste hand gelegd aan het 's-Heer Arendskerkse exem plaar. Die komt bij het nieuwe Poelwijck te staan en wordt eind volgende maand onthuld. Tot die tijd blijft het ontwerp geheim, zegt Jannie Verwei van het Over legorgaan 's-Heer Arendskerke. Het verzoek om foto's te mogen maken, wordt dan ook vriendelijk afgehouden. Wel was al bekend dat het ontwerp is gemaakt door kinderen uit het dorp. Zij hebben tekeningen gemaakt van bijvoor beeld de kerktoren. Ze komen in een mozaïek-collage terug op de bank en ook dat wordt door dorps bewoners gedaan, want de achter liggende gedachte van de social sofa is ook om saamhorigheid in een dorp of wijk te vergroten. Vijftien vrijwilligers werken nu al enkele maanden aan de bank. Het is een tijdrovend karwei, omdat de glassteentjes één voor één op de bank moeten worden geplakt. Ze hebben een workshop gekre gen van het bedrijf SocialSofa, dat tevens een collage heeft gemaakt van de ontwerpen en die heeft in getekend op de betonnen bank. „Iedereen ervaart het als heel ge zellig", zegt Verwei. „Het is je ge dachten verzetten en lekker al leen even met die steentjes bezig zijn." Het idee voor de 's-Heer Arends kerkse sofa kwam van zorgorgani satie SVRZ en wordt uitgevoerd door het Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke, zorgcentrum Poel wijck, Zuidwester en basisschool Schengehof. Dat het initiatief nu navolging krijgt in Kloetinge, vindt Verwei 'heel leuk'. „Binnen het dorpenplatform wordt er en thousiast over gepraat." Het idee voor een Kloetingse bank werd vorige week gelan ceerd tijdens de bewonersavond. Een locatie is nog niet bekend, maar volgens voorzitter Marinus Vuijk kan de social sofa eventueel ook in de wijk Riethoek of Oost- molenpark komen, die ook bij het dorp Kloetinge horen. Ook wer den al ideeën geopperd voor het ontwerp, het Kloetingse wapen zou er in terug moeten komen. Gelet op het gewicht van de bank -1750 kilo - zal er wel een funde ring aan te pas moeten komen. Al met al kost een social sofa zo'n vierduizend euro. De Rabobank en de Goese Stichting S. Boone hebben elk respectievelijk 1000 en 1250 euro beschikbaar gesteld, de rest komt uit het dorpenbud get. Mensen die belangstelling heb ben om aan de Kloetingse bank te werken, kunnen dat kenbaar ma ken via e-mailadres kloetinge@goesweb.net. SOCIAL SOFA Amra Berber uit Middelburg, Me dina Sakic en Hasan Suljic uit Vlissingen en Dzenan Halilovic en Emma-Kee van der Neut uit Zierikzee hebben het initiatief ge nomen om hulpgoederen in te za melen. „We hebben een groepsge sprek via whats app en zijn gaan brainstormen." Ze vragen niet zo zeer kleding, maar praktische za ken als (blik)voedsel, babyspul len, laarzen, klamboes, medicij nen, schoonmaakmiddelen en spullen voor persoonlijke hygië ne. Spullen waaraan een gebrek is, hebben ze gehoord via familie en facebook- en twittercontacten. Al snel ontstond ook het idee voor een voetbaltoernooi, komen de zaterdag in sporthal Basken- burg in Vlissingen. Teams uit Ne derland en België zijn al aange meld. „En meer teams zijn wel kom. Mensen kunnen zich tot za terdag opgeven." De teams en het publiek wordt gevraagd geld te do neren. Opgeven kan via 06-53638656 (Hasan Suljic). Het loopt inmiddels goed met de ac tie. „Ik kreeg een telefoontje of ik 20 tassen kon ophalen", zegt Dze nan Halilovic. Hij coördineert de inzameling op Schouwen-Duive- land. „Mensen kunnen mij bellen, dan kom ik het ophalen en breng het naar Middelburg." Het tele foonnummer is 06-46295961. Het centrale inzamelpunt voor Zee land is in Middelburg, bij Amra Berber, Wijdaustraat 30. „Het is wel fijn als mensen vooraf even bellen. Het telefoonnummer is 06-30266927." Komende zaterdag gaat de eerste vracht naar het lan delijke depot in Den Bosch en van daaruit gaat het verder. Het naar schatting twintig meter lange stuk wit plastic was van een akker een paar honderd meter ver derop losgeraakt tijdens een klei ne windhoos. Een kleiner stuk bleef vastzitten aan de ophanging van de draden, bovenin een hoog spanningsmast Volgens de woord voerder gebeurt het zelden dat zulke grote objecten in elektrici teitsdraden terechtkomen. Verwij deren is noodzakelijk om de lijn veilig te stellen en om te voorko men dat elektriciteit via het plas tic overslaat naar de grond. Het duurde zo'n acht uur voordat het plastic kon worden verwij derd. Dat had alles te maken met de onweersbuien die lange tijd over de regio trokken. Ook moest eerst de elektriciteit van een aan tal draden worden gehaald. Dit leidde niet tot onderbrekingen in rp de elektriciteitsvoorziening. door Joeri Wisse SINT ANNALANO - Traditioneel draait het in mei op de veiling in Sint Annaland om vroege aardappelen, waar Tholen een bekend teeltgebied voor is. Gisteren gingen echter ook weer andere streekproducten onder de klok, tijdens de eer ste veiling die speciaal bedoeld is voor toeristen. De rest van de zomer zullen ook andere typische streekproducten worden geveild, foto Leo Adriaansen Lekker alleen even met die steentj es bezig door Luc Oggel De social sofa is in 2007 bedacht door Karin Bruers, tevens opricht ster van het in Tilburg gevestigde bedrijf SocialSofa. De sofa heeft een organische vorm en heeft bewust maar één leuning, omdat dit volgens de on derneming 'veel uitnodigender is dan een normale sofa'. SocialSofa begeleidt projecten in de vorm van een workshop, waar in de basisvaardigheden van het mozaïeken worden uitgelegd. Zo'n workshop duurt ongeveer zes uur. Door het gebruik van glasmozaïek zijn de banken 'hufterproof; de kleuren blijven helder en eventue le beschadigingen zijn erg makke lijk en snel te repareren. In Nederland staan inmiddels hon derden social sofa's, maar ook in België, China en Turkije. In Zee land wordt die in 's-Heer Arends kerke de eerste. Het bedrijf levert ook kant-en-klare exemplaren. www.socialsofa.com door Melita Lanting ZlERlKZEE - „Ze hebben zoveel spul len nodig in Bosnië. Een derde van het land staat onder water, de infra structuur ligt plat en er breken ziektes uit." door Joeri Wisse OOSTDIJK - Een tientallen meters lang stuk landbouwplastic is in de nacht van dinsdag op woensdag succesvol uit een hoogspannings lijn bij Oostdijk verwijderd. Vol gens een woordvoerder van netbe heerder Tennet waren zowel de elektriciteitsmast als de lijn rond 3.00 uur 's nachts vrij van plastic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60