Rutte past Europa-plan aan na forse kritiek 66 Ik vond het zelf ook schokkend om alles terug te horen tijdens de politieverhoren cruisewinkel.nl BINNENLAND 5 FRANK R. 5Ü Voor het eerst sprak zedenverdachte Frank R. gisteren over de schokkende ontucht die hij met tieners pleegde. Cruise nu extra vddrdelig 999,- ASSEN - Waarom zijn zoveel meis jes, nog maar net in de puberteit, de afgelopen tien jaar ingegaan op de avances van een man die zeker dertig jaar ouder dan hen was? Het is de vraag die menigeen al bezighield nadat de zedenzaak rond 'digitale kinderlokker' Frank R- (49) uit Cuijk vorig jaar in de publiciteit kwam. Bij R.'s eerste publieke verschij ning sinds zijn arrestatie, gisteren in de rechtbank van Assen, dringt die vraag zich alleen nog maar na drukkelijker op. Slachtoffers heb ben tegenover de politie al ver klaard dat de man uit Cuijk alles behalve een charmante verschij ning is. In de woorden van de tie nermeiden die eigenlijk dachten met een veel jongere, afgetrainde knul te chatten is R. 'helemaal niet knap'. Ogenschijnlijk monter stapt de ze denverdachte de rechtszaal bin nen. Kaal, glazen oog en een gou den ringetje in zijn rechteroor. Hij oogt iets jonger dan zijn leef tijd zou doen vermoeden. Zijn bruine trainingsjack valt ruim over zijn laag hangende schou ders. Op sommige opmerkingen van de rechter antwoordt de Braban der hevig ja-knikkend. Hij praat op een toon alsof hij opgelucht is. Frank R. is naar eigen zeggen 'ziek'. Dat besef heeft hij inmid dels wel. Hij was verslaafd aan in ternet, was de afgelopen jaren in zijn vrije tijd voortdurende onli ne en zocht in chatrooms naar contacten. „Gewone en eroti sche." Dat hij daarin veel te ver is ge gaan door tientallen meisjes on der de 16 in te palmen en te bewe gen tot soms extreme vormen van seks - 'ruige seks', aldus de verdachte zelf- vindt hij achteraf gezien fout. „Uit mezelf had ik hier nooit mee kunnen stoppen. Ik kon de verleiding nooit weer staan. De politieverhoren hebben me daarmee geconfronteerd. Ik vond het ook schokkend om alles terug te horen." Dat zijn de woorden van de be rouwvolle Frank R. die zich voor al aan het begin van de rechtszaak laat zien. Die Frank R. zegt niets te willen bagatelliseren. De verdachte laat tussen de regels door ook een ander gezicht zien. Dat van Frank R., de ontkenner. Die benadrukt meermaals dat de 'relaties' en 'dates' die hij er met 12- en 14-jarigen op nahield met wederzijdse instemming tot stand kwamen. En dat hij niet al leen uit was op seks, maar ook 'ge zellige dingen' deed met de meis jes, op wie hij soms 'verliefd' was. „Chillen voor de tv, samen koken, of naar het bos", aldus R. Zijn emotieloze houding tegen over de rechters verandert alleen op die momenten dat hem wordt voorgehouden dat zijn 'relaties' met de minderjarigen helemaal niet zo gezond en vrijwillig wa ren, maar voortkwamen uit een ongelijkwaardige machtsverhou ding met meiden die veelal thuis en op school problemen hadden en bij hem een luisterend oor von den. De ontkennende Frank R. reageerde geagiteerd op dat ver wijt. „Ik heb niemand gedwon gen. Hooguit een beetje gezeurd als ze niet wilden." De verdachte kent in zijn zaak één groot, door hem zelf veroor- ZEDENZAAK IN 4 DAGEN zaakt, nadeel: bijna al zijn seksu ele contacten heeft hij stiekem ge filmd voor zijn privé-archief. Uit die in beslag genomen beelden blijkt dat de meisjes 'nee' zeiden als R. aandrong op steeds extreme re vormen van seks, inclusief vast binden. Ook gaven ze regelmatig aan pijn te hebben als hij met ze bezig was. „Die signalen had ik misschien moeten oppikken", al dus de meer schuldbewuste Frank R., gevolgd door: „Maar als ze iets niet wilden, deed ik dat écht niet." Tijdens de eerste contacten met de meisjes via internet deed de Cuijkenaar zichzelf als veel jonger voor. Zijn slachtoffers logen vaak dat ze juist wat ouder waren. Toch werd meestal vrij snel duide lijk dat ze eigenlijk veel jonger wa ren. „Als je hoort dat ze 13 zijn moet er normaal gesproken een signaal afgaan dat dat niet klopt. Maar bij mij ging dat signaal niet af', analyseerde R. zichzelf. De meiden die fysiek door hem misbruikt zijn, zeggen nu ze wat ouder zijn pas te beseffen hoe fout het was. Tegelijkertijd koes terden ze destijds soms ook het goede contact met hem. „De aan dacht die hij je gaf', zoals een van de slachtoffers heeft verklaard. Frank R. was in hun ogen een pe dofiel, 'maar wel een lieve'. Tege lijkertijd, zo vertelden meerdere slachtoffers, werd hij een dwinge land als ze seksuele handelingen weigerden. „Hij was ook gewoon een oude viezerik." Minister-president Mark Rutte kreeg veel kritiek op de Europese agenda die hij gisteren lanceerde. Uiteindelijk breidde hij zijn priori teitenlijst uit met PvdA-punten als klimaat, (jeugd)werkloosheid en buitenlandbeleid. Dat kwam bovenop de vijf thema's van Rut te: een sterkere interne markt, minder regels, meer vrijhandel, één energiemarkt en de aanpak van misstanden op de arbeids markt. Volgens coalitiegenoten PvdA-leider Diederik Samsom en PvdA-minister Frans Timmer mans (Buitenlandse Zaken) was Ruttes lijstje incompleet en een zijdig. De Tweede Kamer drong gisteren in een fel debat lang aan op een toelichting van de regering. De op positie voelde zich geschoffeerd: Rutte moet niet daags voor de ver kiezingen via de krant plotseling een Europa-visie lanceren en ver volgens weglopen voor het debat, oordeelden partijen. CDA-leider Sybrand Buma: „De premier moet geen proefballon oplaten." Ook vroegen zowel PvdA als oppositiepartijen zich af of Rutte als premier of voorman van de liberalen had gesproken. Pas laat in de avond kwam de brief met uitleg van het kabinet. Die toelichting leest als een PvdA-correctie op een WD-ver- haal. De oppositie constateerde na de brief eensgezind dat Rutte moest inbinden. SP-leider Emile Roe mer: „Rutte blijkt niet namens het kabinet gesproken te hebben, hij is teruggefloten." D66-leider Alexander Pechtold: „De minister-president heeft voor zijn beurt gesproken." CDA-leider Sybrand Buma: „De proefballon werd een bom, Rutte is teruggeslagen in het hok." ChristenUnie-leider Arie Slob sprak van een 'wanvertoning'. VVD-fractieleider Halbe Zijlstra deed luchtig over de zaak: „De klucht heeft lang genoeg ge duurd. Dit was kennelijk even no dig, dan kunnen we nu naar de stembus." Waarschijnlijk wordt er dinsdag ochtend in de Tweede Kamer in houdelijk gesproken over het Eu ropa-plan. Daarna reist Rutte naar Brussel voor een informeel diner met zijn Europese collega's. Daar wil Rutte zijn prioriteiten lijst bespreken. NAAR DE NDDRDKAAP €1.040,- Fjorden, Noordkaap en Spitsbergen Costa rieoRomantica €1.1 Van Barcelona naar Rome ms Noordam Oostelijke Middellandse Zee Costa Magica 0&# Boek op www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 DONDERDAG 22 MEI 2014 Lieve pedo en oude viezerik door Niki van der Naald Zedenverdachte Frank R. R.'s advocaat Tjalling van der Goot gisteren bij de rechtszaak in As sen. foto HH De rechtbank heeft gisteren bijna de helft van de 21 aangiftes tegen R. behandeld: één verkrachting en meerdere ontuchtzaken. Vandaag buigt de rechter zich nog over de overige aanklachten, waar onder het bezit van 10.000 kinder- pornobeelden. Ook de persoonlij ke omstandigheden van R. worden besproken. Morgen spreken slachtoffers, ach ter gesloten deuren. Woensdag wordt de strafeis be kend en houdt R's raadsman zijn pleidooi. door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Na kritiek van coalitie partner PvdA breidt premier Mark Rutte zijn Europese vijf-puntenplan uit. Daar was urenlang getouwtrek in de Tweede Kamer voor nodig. Magdalenafjord Longyearbyen Honningsvag O Hoofdkaap nu vanaf Alleen te boeken bij cruisewinkel.nl 'Prachtige route vanuit Amsterdam naar o.a. Honningsvag en Bergen Vertrek: 7 juli - 15 dagen 12 dagen vanaf ^"i Ontvang tot $150 boordtegoed en tot $100 bartegoed* Stedencruise langs o.a. Monte CarloLivomo, Napels en Tunis Vertrek: 1 juli. 14 augustus Inclusief vlucht, transfer en Michelin reisgids Ontvang gratis Michelin reisgids cadeau! Vanuit Venetié vaart u naar o.a. Istanbul, Athene en Corfu Vertrek: div. data van 6 juli t/m 4 september Inclusief vlucht kijk voor de voorwaarden op cruisewinkel.nl Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en voipension

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5