Bonden niet van zins te praten met Philip Morris CDA: geen Europees geld naar Hedwige Stemplicht ZEELAND 23 commentaar icklane Middelburgse advocaat pleit voor nieuwe wet Om de film 'Solle' te draaien heeft de Vlissingse regiseusse Bo van Scheijen 20.000 euro nodig. Daarvan is nu via de website www.voordekunst.nl zo'n veertig procent binnengehaald. Wie 10 euro inlegt, krijgt digitaal een pak kende quote uit de film toegezon den, wie 9000 euro geeft, mag on der meer als VIP'per de première bijwonen. Eind april had het streefbedrag bereikt moeten zijn. Zo niet, zouden alle inleggers hun geld terugkrijgen. Even zag het ernaar uit dat dat zou gaan ge beuren. Maar, zegt Van Scheijen, bij voordekunst.nl vonden ze het zó'n mooi project dat er bij hoge uitzondering een maand langer ingezameld mocht worden. Mo menteel wordt met zoveel poten tiële gevers overlegd, dat de eind streep in zicht komt. Van Schei jen: „Pas als de laatste dag verstre ken is, kun je zeggen of het wel of niet lukt." Tip: „Zet niet te hoog in en zorg dat je een flink bedrag al binnen hebt als je online gaat. Dan zien mensen dat het goed gaat en stappen ze eerder in." www.sollemovie.com Project: Expositie Wout Kole Gezocht: 1.500 euro Schrijver Benn Flore wist via de crowdfun- ding-website Ten Pages binnen drie maanden 10.000 euro binnen te halen. Inleggers kregen per verkocht boek geld teruggestort: een paar cent per tientje. Helaas werden in plaats van de gehoopte 2500 slechts zo'n 450 boeken ver kocht. 'Dom Blondje' wordt nu wel in Amerika vertaald en uitgegeven, www.florad.nl Kunstenaar Wout Kole uit Wemeldinge kon begin 2014 meedoen aan een groepsexpo- sitie in Londen. Het geld voor reis, verblijf en galeriehuur moest hij echter wel zelf op hoesten. Kole zocht in 2013 de publiciteit via de Zeeuwse media. De benodigde 1500 euro was binnen een paar dagen bij elkaar, met de belofte dat de gulste gever een ech te 'Kole' tegemoet kon zien. Snel, hevig en doeltreffend: zo ervoer Kole crowdfunding. „Mensen die geen werk van mij konden betalen, maar wel 25 euro wilden geven om mij te steunen. Een mij onbekende mevrouw die in dezelfde wijk gewoond heeft als ik, stuurde een berichtje en geld. Dat geeft toch een warm gevoel." Risico liep nie mand: bij niet doorgaan expositie, kreeg iedereen zijn geld terug, www.woutkole.nl Tijdens drie bijeenkomsten werd het personeel gisteren bijgepraat door de bonden. De directie van het bedrijf dat per 1 oktober de productie wil stoppen, waardoor 1230 medewerkers hun baan ver liezen, noemt de eisen van de bonden 'buitensporig' en spreekt van een 'uitstekende' vertrekrege- ling. Directielid Peter-Paul Adri- aansen: „Wij willen graag het bes te sociaal plan van Nederland aan bieden." De bonden, die samen bij PMH 900 leden hebben, be twisten dat. Ze wijzen op het 'enorme' pensioengat. Jet Grim bergen van FNV: „Philip Morris sluit een winstgevend bedrijf en wil de werknemers zelf een ge middeld pensioengat van meer dan 100.000 euro laten betalen. En dat in deze tijd waar het moei lijk is om aan werk te komen." CDA-Kamerlid Jaco Geurts heeft woensdag dat voorstel gedaan. Hij stelt vast dat veel geld uit het Plat telandsontwikkelingsprogramma 2014-2020 niet terecht komt op het boerenerf. „Voorheen ging 60 procent van het geld naar de land bouw en de rest naar de aanleg van golfbanen. Nu is het de bedoe ling dat 80 procent naar het boe- ren-erf gaat. Maar de overige 20 procent kan nog altijd worden be steed aan de aanleg van bijvoor beeld fietspaden." In zijn motie roept hij de regering specifiek op geen Brussels platte- landsgeld te besteden aan het ont- polderen van de Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaanderen. „Het CDA is tegen ontpoldering van de Hedwigepolder. We wil len daarom niet dat Europees plat- telandsgeld wordt gebruikt om bij voorbeeld fietspaden naar de pol der aan te leggen." Met als doel de Hedwige de Hedwige te laten? „Dat zou het ul tieme resultaat zijn." In de campagnes wordt re- gelmatig'de indruk ge wekt dat het bij de Euro pese verkiezingen gaat om een stem voor of tegen Eu ropa. Dat is niet het geval. Het gaat om de vraag in wat voor een Europa u wilt wonen. Nederlandse partijen hebben in de verkiezingen wel meer steken laten vallen. Zo brengen ze - in tegenstelling tot bijvoor beeld veel Belgische partijen - weinig politieke zwaargewich ten in stelling. Bovendien heb ben niet alle partijen echt dui delijk gemaakt waar ze zich in Brussel hard voor willen ma ken. Dat betekent niet dat de kiezer niets te kiezen heeft. De meeste partijen hebben een or dentelijk programma. Wie zich op de valreep in de standpun ten wil verdiepen, kan terecht bij achttien digitale kies wij zers (meer hierover op pagina 29). Op basis daarvan valt een keuze te maken. Stemplicht be staat weliswaar niet in Neder land, maar wonen in Europa verplicht wel tot het maken l van een weloverwogen keuze. Daarom moet er een wet komen die de zaken tussen franchisene mers en -gevers goed regelt, be toogde de Middelburgse advocaat Nienke Slump woensdag in de Tweede Kamer. „Als advocaat be gin ik een zaak altijd met een ach terstand van 1-0. Want in een zaak staat altijd: wie eist die be wijst. Wil ik een kans maken, dan moet ik informatie hebben. En die heb of krijg je niet." Praktijkvoorbeeld. Slump: „Toeval lig had ik deze week twee men sen op kantoor die oude-filialen hadden overgenomen van een franchisegever. Ik heb het geluk dat een oude werknemer ooit een grote verhuisdoos met spullen is komen brengen." Dat blijkt nu van cruciaal belang. Want de ko pers hadden vooraf gevraagd of de filialen winst maakten. Natuur lijk, zei de keten. Maar hoeveel werd nooit duidelijk. Want de franchisegever had zogenaamd geen cijfers van individuele filia len. Slump: „Wat vond ik in de verhuisdoos? Per filiaal de omzet- gegevens. Ook van de filialen die deze mensen hadden overgeno men. Met negatieve exploitatiecij- fers. Ik weet niet of ik zonder die informatie kans had gemaakt in een procedure. Een wet is daarom nodig." DONDERDAG 22 MEI 2014 Ontdefct door de lexer» van wtots» books ar* bor BERGEN OP ZOOM - De vakbonden zijn niet van plan terug te gaan naar de onderhandelingstafel. Eerst moet de directie van sigarettenfa- brikant Philip Morris Holland aange ven welke financiële ruimte er is om het sociaal plan te verbeteren. De bonden dreigen na het weekein de acties te gaan voeren. pagina 14: Sociaal plan kost mensen hun pensioen door JeffreyKutterink DEN HAAG - Er mag geen Europees geld dat is bestemd voor het platte land worden besteed aan het on der water zetten van de Hedwige- polder. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het lijkt de ideale ma nier om een eigen bedrijf te begin nen: aansluiten bij een keten. Geen gedoe, onderdeel van een groot be drijf met alle (inkoop)voordelen van dien. Totdat er een conflict ont staat. Dan heb je geen poot om op te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59