28 ZEELAND EUROPESE VERKIEZINGEN Tien Zeeuwen zijn kandidaat voor het Europees Parlement. Maar ze staan allemaal op onverkiesbare plekken. De kans dat een Zeeuw naar Brussel gaat, is niet groot. BRUSSEL - Stemmen op een Zeeuw in de hoop die in het Europees Parlement te krijgen heeft eigenlijk al leen een symbolische waarde. Van de 345 kandidaten komen er 10 uit Zeeland. Bij gelijkblijvende verhou dingen maakt er geen één kans op een zetel. De hoogst genoteerde Zeeuw is Petra de Boevere (alias het Slijterijmeisje); ze staat zesde op de lijst van de Li beraal Democratische partij. Hoe meer Zeeuwen in de iWeede Kamer, hoe beter de belangen van Zeeland kunnen worden behartigd. Maar geldt dat ook voor Brussel? Ja en nee. Natuur lijk, het helpt altijd als er een Zeeuws zwaargewicht in het Europarlement zit. Net als in Den Haag kan diegene her en der nog eens iets influisteren. Hij of zij weet wat voor Zeeland van belang is en kan tege lijk ook de oren en ogen van de provincie zijn. Aan de andere kant: Brussel heeft geen eenduidig cen trum van de macht. Per on derwerp zijn er wisselende netwerken. De afgelopen ja ren zat er geen Nederlander in de parlementaire commis sie die over visserij gaat. Zee land moest om de belangen van de Zeeuwse vissers te be hartigen zaken doen met de Schotse Europarlementariër Struan Stevenson. Het Europees Parlement heeft nu 766 leden (na de ver kiezingen 751). Omdat er maar 26 Nederlandse EP-zé- tels te verdelen zijn, zijn er re latief veel stemmen nodig om een zetel te veroveren. Het is voor Zeeuwse kandida ten bijna ondoenlijk om in het Parlement te komen. Toch lopen sommige zich al weken de benen uit hun lijf. Dag en nacht voeren ze cam pagne. „Het is niet makkelijk, - want Europa is veel abstrac- rwm ter (jan j)en Haag", stelt Ter- neuzenaar Frank van Oor schot (PvdA, 19) vast. „Je kunt in Brussel niet alleen maar bezig zijn met Zeeland. Als ik in het Europees Parle ment kom, zal ik me inzetten voor onderwijs. Ook wil ik dat er meer Europees geld naar Zeeland gaat." Ga maar eens in de schoenen staan van een regionale kandidaat. Het Eurocynisme op straat is groot en leg in de Agrimarkt in Goes maar eens uit dat je je in Brussel ook voor Zeeuwse belangen gaat inzetten. Welke dan? En hoe? Daar komt nog eens bij dat een kandidaat in de randstad een groter podium heeft en zich relatief makkelijker kan profileren. De Zeeuwse bestuurlijke zwaargewichten staan alle maal ver weg op de kandidatenlijsten. De oud-Euro parlementariërs Karla Peijs (CDA, 28) en Johanna Boogerd-Quaak (D66,35) zijn meer lijstduwers. Stern- kanonnen zo u wilt. Ze staan alleen op de lijst als her kenbaar gezicht (uit de regio). Dat geldt ook voor Tweede Kamerlid Albert de Vries (PvdA, 31). De Zeeuwen die hoger op de lijsten staan, maken nauwelijks kans. Sommige hebben geen eens de am bitie om Europoliticus te worden. „Als je akkoord gaat om op een lijst te staan, ben je kiezers verschuldigd om naar Brussel te gaan", rea geert Petra de Boevere. Ze staat zesde op de lijst van de Liberaal Democratische Partij. „Libdem wilde me op 2, maar dan moet je ook intensief campagne voe ren. Omwille van de tijd heb ik gevraagd me op een lagere plek te zetten." Een persoonlijke campagne heeft ze niet gevoerd. Maar ze heeft zoveel volgers via Twitter (bijna 13.000) dat ze meer mensen bereikt met een tweet dan een doorsnee kandidaat met een flyer op de Markt in Middelburg. Ze vindt dat het debat over Eu ropa verkeerd wordt gevoerd. „Het gaat steeds over of je voor of tegen Europa bent. Onzin. Uit onderzoek dat we hebben laten doen blijkt dat 73 procent van de Europeanen niet voor of tegen is, maar een ander Eu ropa wil. Eén waar de kiezer meer te zeggen heeft. Landen kunnen niet zonder elkaar. Dus uit de EU TIEN ZEEUWSE KANDIDATEN stappen is een onzin-discussie." Of er Zeeuwen wor den gekozen vindt ze 'niet relevant'. „Voor veel onder werpen moet je toch zaken doen met buitenlandse Europarlementariërs." De voorzitter van de SP-afdeling Tholen, Roland van Tilborg (SP), staat op plek 12. Onverkiesbaar. Hij hoopt dat de SP vier zetels haalt. Zijn persoonlijke campagne bestond uit berichten op sociale media. „Theoretisch kan ik met voorkeurstemmen worden gekozen. Maar ik heb niet de illusie. Ik heb ook niet de ambitie om op een verkiesbare plek te staan." Als Zeeland u toch kiest, wat dan? „Dan ga ik natuur lijk." Om wat te doen? „Daar overval je me mee. Om te zor gen dat niet alle invloed naar Brussel gaat, om werk loosheid aan te pakken en te zorgen dat met België af spraken worden gemaakt over de accijnzen." Dan zijn er ook nog kandidaten die wel in Zeeland zijn geboren of er werken, maar niet meer in de pro vincie wonen. Onder hen maakt Mark Dijk (WD, 4) een reële kans om in het Europees Parlement terecht Stem op mij, stem op Europa door Jeffrey Kutterink I Petra de Boevere CDA (5 zetels nu) 28. Karla Peijs, Middelburg PvdA (3 zetels nu) 19. Frank van Oorschot, Terneuzen 21. Jan Schuurman Hess, Kats 31. Albert de Vries, Middelburg D66 (3 zetels nu) 35. Johanna Boogerd-Quaak, Zaamslag SP (1 zetel nu) 12. Roland van Tilborg, Tholen 23. Trix de Roos, Vlissingen CU/SGP (2 zetels nu) 12. Kees van Burg, Spui 15. Ton Walthaus, Borssele Liberaal Democratische Partij (nu nog geen zetel) 6. Petra de Boevere, Breskens Mireille de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58