-■ 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Permanente expositie in dorpshuis Meerwaarde geeft een inkijkje in het leven van de bewoners van Valkenisse. WAARDE - Je hoeft Dicky de Ko ning maar op een scherfje of stuk je metaal in één van de vitrinekas ten te wijzen en voor je het weet waan je je vijfhonderd jaar terug in de tijd. De vrijwilligster van Vereniging van Vrijwilligers in de Archeologie AWN praat met be vlogenheid over de gebruiksvoor werpen en versierselen van de be woners van het verdronken dorp Valkenisse. Neem nu de kaak van een paard. Die hadden de vinding rijke bewoners zo bewerkt dat er een sleetje voor kinderen van was gemaakt. Aan de achterwand van de vitrinekast in dorpshuis Meer waarde hangt een foto die de on derkant van de kaak toont. „Aan de slijtage kun je zien dat-ie goed gebruikt is." De historie van Valkenisse werd twintig jaar geleden opnieuw ac tueel. „Als gevolg van een verdie ping van de Westerschelde kwa men begin jaren negentig grote delen van het verdronken dorp bloot te liggen. Op een gegeven moment kwamen er zelfs klach ten, omdat de geraamtes bij laag water te zien waren", vertelt Adri Cornelisse van de dorpsraad Waarde. In die tijd heeft De Koning samen met andere leden van AWN veel onderzoek verricht. Enkele voor werpen die uit het slik naar bo ven kwamen, zijn meegenomen om te voorkomen dat ze verdwe nen. „De mooiste vondsten wor den geëxposeerd in Terra Maris in Oostkapelle. Het Zeeuws Mu seum in Middelburg heeft ook een deel", vertelt De Koning. Op verzoek van Cornelisse stelde ze een permanente tentoonstelling samen die in de foyer van dorps huis Meerwaarde is te zien. „De ze voorwerpen lagen opgeslagen in een depot van het SCEZ." In de vitrinekasten liggen enkele van de fraaiste exemplaren gegroe peerd. Zo krijgt het publiek een aardig beeld van hoe er gekookt werd, hoe men zich kleedde en hoe de inwoners van Valkenisse zich ontspanden in de vrije tijd. Cornelisse, die samen met Frans Paalvast jarenlang ijverde voor de komst van wat uiteindelijk Meer waarde is geworden, liep van meet af aan met het idee voor een permanente expositie. „Valkenis se leeft in Waarde", zegt hij. „Ik kwam op het idee voor een expo sitie tijdens een bezoek aan het Zeeuws Museum. Toen de gids vertelde over archeologische vond sten uit Valkenisse, kreeg ik de in druk dat ze zich vergiste met Val- 5 VONDSTEN VANAF MORGENAVOND TE BEKIJKEN kenisse op Walcheren." Bezoekers van de tentoonstelling in Waarde zullen die vergissing niet snel maken. Op kaarten is de ligging van het verdronken dorp je te zien. Paalvast: „Ter hoogte van de radartoren liggen twee strekdammen. Die zijn aangelegd om de laatste resten te bescher men. Hissen die dammen ligt Val kenisse." Bezoekers kunnen vanaf zaterdag ook de iPads op de leesta fel in de foyer raadplegen voor meer informatie over Valkenisse. door Joeri Wisse r" Enkele stukken die te zien zijn tijdens de expositie. Linksboven een schrijfstift met zegelstempel. Daarnaast een attribuut waarmee vroeger het gebit werd verzorgd. Onderaan een historische pot. foto's Mechteld Jansen montage Rob Paardekam De glorietijd van Valkenisse was tussen 1300 en 1400. De Sint Fe- lixvloed van 1530 luidde het be gin van het einde in. In 1682 werd Valkenisse met fort Keizershoofd buitengedijkt. De resten werden toegevoegd aan Waarde. Het wapen van Waarde werd in 1832 aangepast door het wapen van Valkenisse erin te verwerken. In de jaren '30 en '90 kwamen res tanten van Valkenisse tevoorschijn in de Westerschelde. De vaste tentoonstelling over Val kenisse in dorpscentrum Meer waarde wordt morgen geopend. De kinderen van cbs D'n Akker en de oud-leerlingen van de vorig jaar gesloten obs D'n Bogerd krij gen vanaf 14.00 uur de tentoon stelling te zien. Ook krijgen ze ar- cheologieles van leden van AWN. 's Avonds vanaf 19.00 uur zijn Waardenaren en andere belang stellenden welkom. Dicky de Ko ning geeft vanaf 19.15 toelichting en er zijn filmpjes te zien. Om 20.00 uur verzorgt Robert van Dierendonck van SCEZ een le zing die gratis is bij te wonen. Vanaf zaterdag is de permanente tentoonstelling dagelijks te bekij ken. Tijdens de openingstijden van de supermarkt (ma-vr van 8.00- 19.00, za van 8.00-17.00) is de foyer van MeerWaarde geopend. I Dicky de Koning, Adri Cornelisse en Frans Paalvast, foto Mechteld Jansen Het verdronken dorp Valkenisse leeft in Waarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56