Samenwerking scholen voorlopig stilgelegd Bosnische Nederlanders in actie voor slachtoffers overstroming DD85 in Trinity I I Poortwachter op z'n plek 44 Voor het naar buiten gaan heeft de vis geen lokstroom nodig. Dat gaat vanzelf 24 SCHOUWEN-DUIVELAND WATERKWALITEIT Waterschap Scheldestromen is begonnen met de aanleg van een vispassage in dijk bij Ouwerkerk. „We nemen de opmerkingen van de leden mee terug en dit bete kent dat we nu een pas op de plaats maken", aldus Van Dam me. Al lange tijd praten Obase en Ra dar met elkaar over de toekomst van het basisonderwijs op Schou- wen-Duiveland. Beide onderwijs- koepels zien zich geconfronteerd met dalende leerlingenaantallen. De leden van Radar (voor het overgrote deel ouders van leerlin gen) moesten nu een principebe sluit nemen om vervolgonderzoe ken te kunnen doen. Zover komt het voorlopig dus niet. Het toezichthoudend be stuur kon de leden niet overtui gen met de voorstellen. De over grote meerderheid van de aanwe zigen (en het was volgens Van Damme een drukbezochte bijeen komst) stemde tegen een volgen de stap. „En we hebben rekening te houden met de uitslag", zegt Van Damme. „Zelf vind ik het heel jammer. Wij hebben vanuit onze verantwoordelijkheid voor de toekomst van het onderwijs in gezet op dit scenario. De uit komst van de ledenvergadering stelt ons voor een nieuw vraag stuk waar we vlot mee aan de gang gaan." Het is de bedoeling eerst eens goed na te denken over de gevolgen van deze ontwikke ling en te kijken welke vragen zijn gesteld en of daar antwoor den op te vinden zijn. Directeur Ewald de Keijzer van Obase is teleurgesteld. „Maar het is wel logisch dat identiteit in zo'n proces gevoelig is." Hij verwacht niet dat de hele toe komstige samenwerking met dit besluit van de baan is. „We heb ben Radar even de tijd gegeven hier intern mee aan de slag te gaan." REPETITIE REDERIJKERS OUWERKERK - „Ze hebben de bes te gekozen", antwoordt Eppe Pijp- ker op de vraag waarom het Zeeuwse waterschap een Fries boor- en zaagbedrijf heeft inge schakeld. Wijma BV uit Drachten boorde gisteren stroomgaten in een betonnen waterbak, die deel uitmaakt van de nieuwe vispassa ge onder Ouwerkerk. Aannemer KWS Infra uit Roosen daal begon maandag in opdracht van waterschap Scheldestromen met het werk. Dinsdag werd de betonnen waterbak bij het ge maal Duiveland in de Oosterschel- dedijk geplaatst. Met een diamant- boor maakte Eppe Pijpker gister middag twee gaten van een halve meter in de bak. In die gaten ko men twee leidingen. Door de ene gaat zoet polderwater naar bui ten. Dat lokt paling, spiering, drie- doornige stekelbaars en bot. Door de andere buis gaan deze vissen naar binnen. De buizen lopen over de dijk. Daarom is een vis- vriendelijke pomp nodig. Het ge heel heet een 'vishevel'. Achter het gemaal legt het water schap nog twee vissluizen aan die de polders van Duiveland en Oos- terland toegankelijk maken. In de polder wordt de paling tus sen maart en juli volwassen. De stekelbaars trekt tussen februari en april de polder in. Palingen gaan in augustus weer naar zee. „Dat gaat lang niet altijd door de passage, want de vis trekt verder het binnenland in. Maar het kan wel. De passage werkt twee kan ten op", legt waterschapwoord voerder Janneke Potter uit. „Voor het naar buiten gaan heeft de vis geen lokstroom nodig. Dat gaat vanzelf." De vispassage bij Ouwer kerk kost 641.000 euro. Provincie en Rijkswaterstaat betalen mee. Eind juni moet het werk, dat wordt gecombineerd met dijkver zwaring, af zijn. Het waterschap is dan op Schou- wen-Duiveland nog niet klaar. In 2015 komt er een nieuwe zout-zoetpassage bij de Prommel- sluis. De aalgoot die daar lag, is yo- rig jaar bij de dijkverzwaring op geruimd. Dit najaar komen bij het Pikgat al twee binnendijkse vis- passages. Na Ouwerkerk gaat de aannemer door naar Tholen. Daar wordt op 10 juni begonnen met het toegan kelijk maken van de Scherpenisse- polder. Dit binnen- en buiten dijks werk kost 865.000 euro. De passages worden aangelegd omdat het waterschap het opper vlaktewater in goede conditie moet houden. Daarvoor is een di versiteit aan planten en dieren no dig. De vistrek wordt gehinderd door stuwen en gemalen. Tot 2027 investeert het waterschap vijf mil joen om meer binnenwater voor trekvissen bereikbaar te maken. KNELPUNTEN VISMIGRATIE Amra Berber uit Middelburg, Me dina Sakic en Hasan Suljic uit Vlissingen en Dzenan Halilovic en Emma-Kee van der Neut uit Zierikzee hebben het initiatief ge nomen om hulpgoederen in te za melen. „We hebben een groepsge sprek via whats app en zijn gaan brainstormen." Ze vragen niet zo zeer kleding, maar praktische za ken als (blik)voedsel, babyspul len, laarzen, klamboes, medicij nen, schoonmaakmiddelen en spullen voor persoonlijke hygië ne. Spullen waaraan een gebrek is, hebben ze gehoord via familie en facebook- en twittercontacten. Al snel ontstond ook het idee voor een voetbaltoernooi, komen de zaterdag in sporthal Basken- burg in Vlissingen. Teams uit Ne derland en België zijn al aange meld. „En meer teams zijn wel kom. Mensen kunnen zich tot za terdag opgeven." De teams en het publiek wordt gevraagd geld te do neren. Opgeven kan via 06-53638656 (Hasan Suljic). Het loopt inmiddels goed met de ac tie. „Ik kreeg een telefoontje of ik twintig tassen kon ophalen", zegt Dzenan Halilovic. Hij coördineert de inzameling op Schouwen-Dui- veland. „Mensen kunnen mij bel len, dan kom ik het ophalen en breng het naar Middelburg." Het telefoonnummer is 06-46295961. Het centrale inzamelpunt voor Zeeland is in Middelburg, bij Am- ra Berber, Wijdaustraat 30. „Het is wel fijn als mensen vooraf even bellen. Het telefoonnummer is 06-30266927." Komende zaterdag gaat de eerste vracht naar het lan delijke depot in Den Bosch en van daaruit gaat het verder. In een rechtbankverslag, gisteren op deze pagina, wordt melding ge maakt van geweldsincidenten die door de eigenaar van Trinity zou den zijn gepleegd. Bedoeld is ech ter de voormalige eigenaar van de ze discotheek en dus niet Danny Dakkus. De Rotterdammer werkte een half jaar aan de verbouwing van Trinity. De zaak werd 7 december heropend. In de PZC van gisteren werd ten onrechte gemeld dat Tri nity al een jaar gesloten is. Dak kus: „We hebben de hele zaak op gefrist. De wanden zijn bekleed met hout in een white-wash. De verlichting komt van LEDs, waar door we de zaak in elke kleur kun nen zetten die we maar willen. Buiten hangt een groot scherm waarop we de wedstrijden van het WK gaan uitzenden." Met Pinksteren zijn er van don derdag tot en met zondag the ma-avonden in Trinity. Dakkus werkte zeven jaar bij dis co Lumey in Brielle, de voormali ge Copa Cabana. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De leden van Radar hebben het samenwerkingsproces met Obase (de koepel voor open baar onderwijs) stil gezet. De leden zijn bang de eigen identiteit van het christelijke onderwijs te veel kwijt te raken bij de vorming van regioscholen. Directeur Kees van Damme en het toezichthoudend bestuur beraden zich over de toe komst. Welkom voor paling en bot op Duiveland ZIERIKZEE - De veertig acteurs van De Rederijkers repeteerden hun stuk De Poortwachter van Zierikzee gisteravond voor het eerst op locatie. De voorstel ling begint voor de Noordhavenpoort, voert langs de Oude Haven en via een vrachtboot in de Museumhaven naar de Zuidhavenpoort. Straks, in septem ber, volgt het publiek de spelers langs deze plaatsen, foto Dirk-Jan Cjeltema door Ton van den Nouweland Janneke Potter, waterschap Waterschap Scheldestromen be heert op dit moment zes vispassa- ges en vier aalgoten. Bij Ouwerkerk en Poortvliet ko men er dit jaar twee bij. Volgend jaar volgt nog een vispassage bij Kerkwerve (de Prommelsluis). Kunstwerken als gemalen en stu wen hinderen de vistrek. Zeeland telt een veertigtal van de- door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Ze hebben zoveel spul len nodig in Bosnië. Een derde van het land staat onder water, de infra structuur ligt plat en er breken ziektes uit." door Ton van den Nouweland RENESSE - De exploitatie van disco theek Trinity in Renesse is sinds juni 2013 in handen van DD85 Ex ploitatie BV, de onderneming van de 28-jarige Danny Dakkus uit Rot terdam. ze knelpunten in de vismigratie. Met vijf miljoen euro wordt dit aantal met ongeveer tien terugge bracht Het waterschap heeft hier aan nog tot 2027 werk. Met het inlaten van vis in polders en natte natuurgebieden wordt niet alleen de waterkwaliteit verbe terd; de vis is ook voedsel voor de vogels die daar leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54