UIT 11 Domburgse Schildersweek in de lift Franca Treur, Vogel, Favier en psalmen De Protestantse Gemeenten op Wal cheren houden zaterdag een feeste lijke manifestatie in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. Na de opening om n uur spreekt IKON- presentatrice en interviewster Annemiek Schrijver met schrijfster Franca Treur en Domburg is vanaf zondag het do mein van amateurschilders en pro fessionele kunstenaars. Op straat, in galeries en restaurants zal het publiek mer ken dat de Domburgse Schildersweek sinds 2004 aan populariteit groeit. Zondag is het thema 'Schilderen in Domburg'. De muziek van de jonge in strumentale band op The Hunt is weer drie stappen met zevenmijlslaarzen ver der dan op hun naamloze debuut-EP (2011) en het al bum Hidden (2012). De sound van deze eind 2009 gestarte band, toen nog met vier muzikanten, ontwikkel de zich in de loop van de jaren tot een mix van Afrobeat, Ethio-jazz, funk, hiphop en rock. Saxofonist Pieter van Exter: „We be gonnen met het spelen van muziek die we te gek vonden, maar niet zo vaak hoorden. Zoals ieder bandje eigenlijk. Daar paste wel wat meer blazers en extra percussie bij." Al snel ontstond een hecht negental. Ze hadden geen idee waar dat muzikaal alle maal heen zou kunnen gaan. „Eigenlijk we ten we dat nog steeds niet. Dat willen we graag ze houden, want dat is wel zo span nend. Er blijven zich constant nieuwe idee ën aandienen. Ook voor de toekomst ligt er nog veel open." De jonge club begon destijds met bandle den die in leeftijd varieerden van 14 tot 21 jaar. Daar kan nu vijf jaar bij worden opge teld. Jungle By Night blijft muzikaal groeien en groeien. „Op The Hunt kruipen ze verder uit hun schulp. Nog altijd zijn er tracks met Afrikaanse ritmes en schitte rende blazersarrangementen, maar er is ook meer groove, funk, rock en originele in steken vanuit de jazz. De band is hecht en de leden voelen elkaar steeds beter aan. Van Exter: „Alleen de bassist is afgelopen zomer ingewisseld voor een verse kracht. Veel mensen denken dat we veel jammen. Dat is niet zo. We denken veel na over structuren. Er is wel vrije ruimte, om te im proviseren, maar het draait in eerste instan tie om de ideeën. Die sturen we onderling rond, vullen we aan, laten we uitkristallise ren. Juist omdat we een instrumentale band zijn is het belangrijk dat het span nend blijft. Ik ken ook wel instrumentale albums die vette nummers bezitten, maar waar ik halverwege afhaak omdat het meer van hetzelfde wordt. We zoeken dus tij dens dat uitwisselen bewust naar diversi teit. Dat kan dus ook zomaar een track zon der blazers opleveren. Prima. Geen moeite mee." Jungle By Night is altijd een flexibele band geweest die even gemakkelijk op een jazz festival als in het rockcircuit kon spelen. Dat kunnen ze nog altijd, alleen worden de contouren waar de groep voor staat, steeds duidelijker. Van Exter: „We barsten van het zelfvertrouwen. Beter dan nu waren we nog nooit. Oude nummers spelen we, hoe goed die live ook werkten, niet meer. Voor heen stopten we vaak meerdere ideeën in één track, nu kiezen we duidelijk voor een concept per nummer." Het is daardoor compacter, duidelijker en extremer. „Ik vind het altijd lastig onze mu ziek te typeren, omdat er van zoveel stijlen een vleugje in aanwezig is." Van Exter heeft gelijk. The Hunt is een zoektocht door een jungle van invloeden en kruisverbanden. De band maakt geen rock, maar in Hannoman zit er wel degelijk iets van Santana. The Move smaakt naar funk uit de jaren tachtig en in het afwijken de To Sugar A Dream zitten naast flarden uit Ethiopië ook stukken space jazz die Sun Ra in herinnering roepen. Tasmatica bezit de groove van Massive Attack, terwijl wijlen Fela Kuti ongekend trots zou zijn ge weest op de drive in het met een Afrobeat ondersteunde nummer The Weapon. „Dat Afrikaanse aspect blijft onderdeel uitma ken van onze handtekening. We organise ren ook nog altijd ieder jaar in oktober een Tribute to Feli Kuti in Amsterdam." Een paar jaar geleden heeft de band op een festival Tony Allen ontmoet. Dat was de drummer uit de band van Fela Kuti. Hij wordt beschouwd als de uitvinder van die Afrobeat. Hij had een mooi compliment voor de jonge muzikanten van Jungle By Night: „Jullie geven een nieuwe draai aan de Afrobeat en houden die zo levend." Jungle By Night heeft een nieuw album: The Hunt. Morgen is de presentatie én treden ze op in Mezz in Breda. Op 8 juni zijn ze in Middelburg voor het Internationale Jazzfestival. dominee Louis Wüllschleger. De 'Psal- men-voor-Nu- band' zorgt voor muzikale omlijsting. In de middagpauze bespeelt Jos Vogel tij dens de (gratis) lunch het orgel. Psal- men-voor-Nu geeft om 13.15 uur een mee- zingconcert van hedendaags verwoorde en getoonzette psalmen, die vooral populair zijn onder kerkelijke jongeren. Vanaf 14.15 uur treedt Rob Favier op. Fa- vier is zanger, entertainer, schrijver en theoloog. Verder worden er boeken ver kocht en zijn er presentaties van kerkelijke gemeenten en diverse religieuze organisa ties. In de kerktuin kan een meditatieve wande ling worden gemaakt langs een uitgezet pad. Toegang is vrij vanaf 10.15 uur. Deelnemers aan de gratis lunch moeten zich vooraf melden via: classiswalcheren@gmail.com Deelnemers kunnen een locatie naar keu ze kiezen. Het schilderij dat die dag ge maakt wordt, wordt later beoordeeld door een jury. Dinsdag is er een schildersessie met Zeeuwse paarden op het strand, 's Avonds houdt kunstcriticus Nico Out in het KPN-gebouw aan de Schelpweg een le zing. Donderdag 29 mei is het thema 'Montmartre Music Inspired Art'. Vanaf 13.00 uur zijn er op het terrein voor het Badhotel schilderacts. Op 29 en 30 mei treedt de harpiste Lavinia Meijer op in het Badpaviljoen Domburg. Ze duikt in de we reld van de filmmuziek. Beide concerten beginnen om 20.00 uur. Zaterdag 31 mei worden de schilderijen in de Duingalerie verkocht aan de Badhuisweg en de Galerie van de Schildersweek aan de Schelpweg 8. Het publiek is vanaf 17.00 uur welkom. DONDERDAG 22 MEI 2014 Jungle By Night: een nieuwe cd, dit weekeinde een optreden in Breda en binnenkort op het Internationale Jazzfestival in Middelburg. Jungle By Night live: 23 mei Mezz in Breda en 8 juni in Middelburg bij Internationale Jazzfestival. Info: www.junglebynight.com door Willem Jongeneelen Jungle by Night groeit door Schildersweek 2013; Strand als locatie. zie voor meer info: www.schildersweek.nl Franca Treur, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51