UIT 9 SCHOUW Oesters schouwen Japanse opmars grillig exotisch woekerend Vreemd verschijnen Creusen in het duister bij de van 14 t/m 22 juni Zie het Kunstschouw magazine en www.kunstschouw.nl Cabrita Reis en Mare Nagtzaam exposeerden op gerenommeer de plekken en zijn vertegen woordigd in belangrijke collec ties. De één maakt sculpturen en installaties, de ander tekent. Nico Out ziet verbanden. Hoewel de Vleeshal in Mid delburg ooit gebouwd werd als marktplaats, geeft de ruimte met haar gewelven, me nog steeds een associa tie met gotische sacrale ar chitectuur. Ramen en ge welven hoog zodat het goddelijke licht on belemmerd en in ruime mate binnen kon stromen om enig perspectief te bieden aan de aardse modderpoel. Ook Pedro Cabrita Reis (1956, Lissabon) werkt met licht, dat echter in de verste verte niet van Gods hand is. Kant en klare tl-buizen, bij elke bouwmarkt te koop, zijn het materiaal waarmee hij een sculptuur aan de hal toe voegt. Hij bevestigde honderden tl-buizen kriskras aan, onder en boven elkaar aan het gewelf. Het ritme van de witte lichtstrepen danst dynamisch in de ruimte. Ik associeer het met het bewegen van de kleinste deel tjes waaruit alles in het universum is opge bouwd. De middeleeuwse bouwers van ka thedralen gebruikten het materiaal en de techniek die hen tot beschikking stonden als middel om een spirituele gerichtheid gestalte te geven. Cabrita Reis lijkt daar een zekere banaliteit tegenover te stellen. Maar hij gaat juist een stap verder door in plaats van het uitzicht op het hemelrijk, in mijn ogen een prachtige gedachte van men sen zichtbaar te maken wat er écht in het oneindige besloten ligt: verschijnselen die ons weten in hun ontstaan te boven gaan. En het licht als dragende kracht dat met de grootst voor ons denkbare snelheid, tijd en ruimte overbrugt. Licht wat wij zelf nooit kunnen uitvinden, maar wat we dankzij 'ons' technisch vernuft wel kunnen oproe pen. Dat doet Cabrita Reis. Hij werpt licht op de oeroude vraag waar wij vandaan ko men. En neemt wie dat wil mee in verwon dering. Daarmee vervangt hij bewondering voor de Schepper door verwondering over wat is. Met minstens zoveel respect. In de Kabinetten kwam ik de zeer gecon centreerde tekeningen van Mare Nagtzaam (1968, Helmond, woont en werkt in Sluis kil) tegen. Enkele daarvan hebben qua taal een verwantschap met de ritmische struc turen in de Vleeshal. Het zijn abstracte composities, meestal streng en geome trisch. Soms heeft Nagtzaam ragfijne lij nen uitgespaard in met fijn grafietpotlood donker gemaakte vlakken. Die bestaan dus uit ontelbare streepjes en krasjes. Maar Nagtzaam is terughoudend met het etale ren van handschrift. De lijntjes zijn ver dicht tot een ontoegankelijk zwartgrijs. In een aantal tekeningen is een zekere mate van ruimtelijke illusie te zien door de com binatie van horizontale, verticale en diago nale lijnen. Maar Nagtzaam construeert geen ruimte waar je greep op hebt. Hier is prachtig de lijn door te trekken van gotiek en Cabrita Reis naar monnikenwerk en Na gtzaam. Want de zorgvuldigheid en inten siteit van Nagtzaams tekeningen is te verge lijken met de aandacht die zijn middel eeuwse voorgangers gaven aan het schrij ven en illustreren van het evangelie en an dere de waarheid verkondigende geschrif ten. Net als Cabrita Reis vertelt Nagtzaam mij dat de daarin besloten visie niet ver ge noeg ging, nog te dicht bij mensen stond. Dat idee wordt versterkt doordat Nagt zaam nog banalere bronnen gebruikt dan Cabrita Reis, namelijk illustraties en tek sten uit massamedia. Die fotokopieert hij, trekt hij over en gaat er mee aan het werk. Zo plaatst hij in twee tekeningen teksten uit kunsttijdschriften als uitgespaarde let ters in een zwart vlak. Lees ik ze, dan word ik geconfronteerd met de gebruikelijke hoe veelheid pretentieus geleuter die met kunst noch beschouwing iets te maken heeft. Het moet anders, verder, helderder ook. Kunst moet je blik op scherp zetten en altijd te herleiden zijn tot waarnemin gen of gedachten over de werkelijkheid. Formeel geneuzel past daar niet bij. En hoe wel Nagtzaam misschien oppervlakkig ge zien dat laatste lijkt te doen stelt hij het vol gens mij juist aan de kaak. De manier waar op hij dat doet is geconcentreerd, verras send en boeiend. En vult de Vleeshalten toonstelling sterk aan. DONDERDAG 22 MEI 2014 Ironische visie Vierveijzer op orde en chaos Henk Vierveijzer laat zijn voorstellin gen intuïtief en improviserend ont staan. Er verschijnen wezens die je kunt associëren met mensen en die ren. Ze zijn geladen met emotie die Vierveijzer toelaat en ook weer relati veert. In de Cobra-traditie verbeeldt hij zijn kijk op het menselijk doen en laten. Ook die van de vakantieganger. T/m 29/5. Duingalerie, Badhuisweg 2, Domburg; dagelijks 12.00-24.00 uur. Zoektocht naar relatie met de werkelijkheid In de tekeningen en schilderijen van Jan Pieter van den Bosch spelen herin nering en beeldvorming de hoofdrol. Het draait steeds om het zoeken naar hoe je je verhoudt tot een niet te vat ten werkelijkheid. Daarbij put Van den Bosch vaak uit de klassieke my thologie. Ook met objecten van Man- ja Kindt en schilderijen van Els Heuts. T/m 5/6. Galerie de Ouverture. Boule vard de Wielingen 64, Cadzand Bad. Za. en zo. 14.00 - 17.00 uur Miriam Londono geeft woorden de ruimte Miriam Londono tekent teksten van zelfgemaakt papier dat bestaat uit ka- toenpulp, pigmenten en lijm. Gedach ten, herinneringen en verhalen krij gen vorm door licht en schaduw, wor den tastbaar, maar blijven kwetsbaar en vluchtig als het leven zelf. Indruk wekkend. Haar werk is geïnspireerd op levensverhalen. T/m 11/6. Haentje te Paart, Spanjaard straat 19, Middelburg. Do, za. en zo. 14.00 - 16.30 uur en op afspraak. Waar het zijn en niet-zijn samenvallen Stijn Kriele speelt met het landschap en de door mensen gemaakte ele menten die je daarin aantreft. Strak ke vormen bepalen de compositie. Kriele verbindt het grijpbare met het ongrijpbare. Dat is ook voor Raf Thys een belangrijk thema. Hij verbeeldt het in schilderijen en een installatie. Opening 25/5 14.00 uur. T/m 28/6. Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do.t/m za. 12.00 -17.00 uur. Hemelvaartsdag gesloten. Pedro Cabrita Reis werpt met sculptuur licht op de oeroude vraag waar wij vandaan komen. Detail van werk van Mare Nagtzaam, te zien in de Kabinetten. Nagtzaam vereist blik op scherp Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 8/6. De Vleeshal, Markt; De Kabinetten, Zusterstraat 7, Middelburg. Di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49