8 UIT Als je alles al gedaan hebt, kun je ook eens een vakantie wij den aan het theater. Er zijn al leen al in Europa elke zomer drie grote, fantastische theater festivals die een meerdaags be zoek méér dan waard zijn. De festivals van Salzburg, Avignon en Edinburgh zijn een reis waard. En wie dat allemaal te ver en te groot is, is er dicht bij huis nog een klein maar fijn alterna tiefje: Oostende. Óver dit al les deze en volgende week. De Salzburger Festspiele (van 18 juli tot 31 augustus) zijn misschien wel de meest prestigieuze. Toch zeker, als je kijkt naar de prijzen, bijvoorbeeld. Tickets van boven de 200 euro zijn er geen uitzondering. Of idem dito naar de beschikbaarheid. De onli ne voorverkoop van kaartjes sluit al in ja nuari van het lopende jaar, en dus is er on dertussen vrijwel niets meer te koop. Een met-de-ogen-dicht-willekeurige-vinger- prik op de lijst met wat nog wél beschik baar is: de opera 'Don Giovanni' op 30 juli, nog enkele plaatsen voor 420 en 330 euro. 'Don Juan kommt aus dem Krieg' (toneel) heeft op 20 augustus nog plaatsen in alle prijsklassen van 20 tot 125 euro. Een interessant stuk, overigens, deze 'Don Juan', niet op zoek naar aardse bevrediging, maar naar 'het hemelse', naar dat wat nu eenmaal niet bestaat, hier niet. Geschreven door een man (Ödön Von Horvath), die in een proces over een caféruzie durfde getui gen tegen de nazi's en die sindsdien geen rust meer heeft gekend. Ook interessant, en bedoeld als herdenking van de Eerste Wereldoorlog, is het stuk 'Jedermann' van Hugo Von Hofmannsthal, geschreven in 1911, in een voorgevoel van wat er met de (Europese) wereld zou gaan gebeuren. Ooit in 1920 was dit het begin van de Salzburger Festspiele, de revival van een middeleeuws toneel over schuld en boete. Vormgeving en atmosfeer zijn in Salzburg even belang rijke artistieke pijlers als het literaire en muzikale. Dit is, naast de onvermijdelijke 'zijvleugel' voor jong talent, theater van al oude grandeur en chique, met regisseurs en acteurs van grote naam en faam. Nu al plannen (en sparen) voor volgend jaar, stel ik voor (www.salzburgerfestspiele.at). Het festival van Avignon is ook oud (maar minder oud: sinds 1947), en misschien wel één van de 'beste', toch zeker als het gaat over de toneelkunst. Een festival selecteert zijn deelnemers, uiteraard, maar de deelne mers zelf selecteren liefst óók hun festival. En ik denk dat er weinig theatermakers te vinden zijn bij wie Avignon niet bovenaan staat op het lijstje van dromen en verlan gens. Ook hier in Avignon vinden we 'ope ra', dezelfde 'Don Giovanni' bijvoorbeeld, in een totaal andere regie, (met totaal ande re prijzen, van 10 tot 28 euro). We vinden er concerten, filmvoorstellingen zelfs. Maar het accent ligt toch op toneel, met gere nommeerde makers uit binnen- en buiten land. Dat alles van 4 tot 27 juli, en de kaart verkoop start pas op 16 juni, om 10 uur 's ochtends. Dus alles kan nog, zelfs voor dit jaar! (www.festival-avignon.com) Het programma van Avignon heeft voor mijn gevoel het meest van al de geur van schmink en toneelzweet. Maar wat ook meetelt, zijn de locaties. In drie weken tijd vinden meer dan driehonderd voorstellin gen plaats op zo'n twintig plekken, en die zijn allemaal uniek. Natuurlijk heb je de Cour d'honneur van het Palais des Papes, waar het allemaal begon in 1947. Grootse tribune op een indrukwekkend historisch binnenplein. La FabricA is de moderne pro ductiehal van het festival. Wat daar onder tussen aan toneelvernieuwing is ontstaan, hangt er continu in de lucht. De steengroe ve van Boulbon, binnenplaatsen van kloos ters* en landhuizen, een kleine kapel (Cha- pelle des Pénitents blancs), allemaal loca ties om de vingers bij af te likken. Mijn topper uit het programma: de Indi sche 'Mahabharata' vertolkt door de Japans theatermaker Satoshi Miyagi, van 7-19 juli. 25 artiesten -dansers, muzikanten, acteurs- verbeelden in papieren kimono's de avon turen van koning Nala en zijn vrouw. „De bijbel en Shakespeare samen opgeteld", al dus P *er Brook. Willem Nijssen Theater als vakantiebestemming Johan Hamelink en Hosanna op de bres voor Standaart-orgel In de serie orgelconcerten van de Stichting tot behoud Standaart-orgel Zaamslag geeft organist Johan Hame link een concert met de Chr. drum fanfare Hosanna uit Axel. Hosanna speelt onder leiding van Sabine de Groote een aantal werken en Johan Hamelink demonstreert het orgel in al zijn facetten. Ook verzorgen fanfa re en organist samen een optreden. Zaterdag 24 mei, Podium van Zaam slag, 20.00 uur. Clavichordspeler eert zoon van J.S. Bach met concert Siebe Henstra is clavecimbel- en clavi chordspeler en organist. Sinds 1988 doceert hij clavecimbel aan het Utrechts Conservatorium. Hij geeft zaterdag een clavichordconcert in Tholen op uitnodiging van de Stich ting Anthonie Keldermans Concer ten. Het programma staat in het té ken van het 300e geboortejaar van Carl Philipp Emanuel Bach. Zaterdag 24 mei, voormalig stadhuis Tholen, 20.15 uur. Vocale composities van de 15e t/m de 20e eeuw Gemengd vocaal ensemble Musica Cordis en bestaat uit 21 enthousiaste leden uit verschillende delen van Zee land. Het repertoire bestaat uit meer stemmige vocale composities van de 15e t/m de 20e eeuw, meestal a ca- pella uitgevoerd. Het ensemble staat onder leiding van Hans Smout. Aan dit lunchconccert verleent ook dichte res Jopke vd Borgt medewerking. Zondag 25 mei, Historische Kerk, Oost-Souburg, 11.30 uur. Lies Davidse betrekt bezoekers in haar levenskunst Lies Davidse exposeert tot 1 juni In de foyer van De Wegwijzer. Zondag geeft zij een interactieve fotopresen tatie. Zij toont 12 fotowerken waarin zij zich de levenskunst meester heeft gemaakt. Dat gebeurt onder begelei ding van natuurgeluiden. Op een ge geven moment zullen de beelden een minuut stilstaan en worden de bezoekers gevraagd actief te worden. Zondag 25 mei, De Wegwijzer, Nieuw- en St. Joosland, 15.00 uur. Liederen van verlangen en swingende klezmermuziek Zangeres Edina Csüllig brengt met haar nieuwe programma 'Liederen van verlangen' met Hongaarse chan sons een dubbelconcert met The Bal cony Players. Dat is een klezmer- en balkanensemble bestaande uit vijf muzikanten. Edina zingt soms melan cholieke en dan weer vrolijke jazzy chansons. Zij laat zich begeleiden door het Varadi Trio. Dinsdag 27 mei, foyer Theater de My the, Goes, 20.15 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Editie 2013 van het Festival d'Avignon. Voorstelling op het Cour d'honneur du Palais des Papes. foto Christophe Raynaud de Lage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48