Beoordeling Keuzevrijheid of - stress? 4 UIT Op een vakantiepark in Renesse heeft een Span jaard vorig jaar een heu se Taverna geopend. Met tapas en met paëlla en met salsamuziek op het terras. „Het voelt alsof ik al hon derd jaar in Renesse woon", zegt German Ra mirez. „Het is een heel erg fijn dorp." steeltjes als kippenpootjes. De empanadas, kleine pasteitjes van mooi droog knapperig deeg zijn gevuld met pittig gehakt, vis (sardine?) en groenten: prima hapjes. De albondigas, gehaktbal letjes, liggen in een lekkere verse tomatensaus: pittig en zoet. En dan zijn er nog de papas arruga- das, een recept dat bekend is bij iedereen die wel eens op een Ca- narisch eiland is geweest, het thuisland van uitbater German Ramirez: kleine aardappeltjes, ge kookt met veel zout, met mojo - een rode paprikasaus - erbij. Aan het tafeltje naast ons bestel len twee Duitse dames intussen paëlla. German komt ze speciaal vertellen dat ze daar minstens twintig minuten op moeten wachten, omdat het wat tijd kost. Dat is goed, knikken de vrouwen. Even later komt hij bij ons even babbelen. Hij heet ons welkom. „Mi casa es tu casa", mijn huis is jouw huis. De gambas alla plancha, het hoofdgerecht van mijn tafelgeno- te, is zoals we hadden verwacht bij een Spaans restaurant: goed gegrillde garnalen, met stukken rode en groene paprika van de grill. Ze krijgt er frietjes bij (die we maar niet opeten, omdat we niet meer kunnen) en een ge mengde salade. Op de vraag of al les versgemaakt is krijgen we een eerlijk antwoord. „Die deeg dingetjes niet, die krijgen we zo, maar de gehakballen hebben ze vanmiddag gedraaid." We eten nog een dessert: lekke re, maar vaste amandeltaart met chocoladeijs en een coupe met verschillende soorten (biolo gisch) ijs, met echte stukken aardbei. Dik tevreden rollen we het terras weer op. KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Als iets de hippe New Yor kers verbindt, dan is het wel de drang uniek te zijn. Ook in hun eten, of moet je zeg gen: juist in hun eten. Thuis ko ken doen ze niet veel, maaltijden bestellen en buiten de deur eten des te meer. En dan hebben ze het graag precies zo als zij het wil len. Biologisch, mager, low on carbs, no sugar, kosjer, halal, vege tarisch, alcoholvrij. Of juist niets van dat alles en gewoon lekker rijk, vlezig en vet. Met ketchup, mayonaise, augurk EN gebakken uitjes. O, en doe er nog een eitje boven op. Gepocheerd, sunny side up, scrambled? Hou op, wij krijgen acuut keuze stress van al die combinatiemoge lijkheden, bereidingen, gaarhe den, dressings en toppings. Custo mize your food, net zoals je je Mi ni Cooper of Nike sneakers tegen woordig kunt samenstellen. Die zolen, die kleur achterkant, dat materiaal, die neuzen, die veters- Met koffie gaat het al net zo. Ver tel maar hoe je het hebben wil: es presso, slow coffee of French press? Met of zonder melk of melkschuim (koe, geit, soja of amandel), een grote plens of juist een vingerhoedje? Uiteraard heb je de keuze uit minimaal zes soor ten suiker en zoetjes. Samen met een koffiekenner ver ken ik de nieuwste eet- en drink- concepten van deze stad, die nooit slaapt en altijd hard werkt. Vooral in de opkomende wijken als Williamsburg en Brooklyn bruist en borrelt het in de ketels. We bezoeken er ambachtelijke koffiebranderijen en micro-bier brouwerijen, gevestigd in oude schoolgebouwen of fabriekshal len. Home made, lokale produc ten en een heel eigen twist is ook hier de trend: zelf kruiden en groenten verbouwen, zelf worst draaien, pies en taarten bakken, sauzen maken. Veel tijd om te lunchen hebben de snelle beursjongens en goedge- klede fashionista's van de luxe merkwinkels in Downtown Man hattan en Soho niet, hooguit een half uurtje. Een formule als Café Duke speelt daar slim op in. Ze presenteren in een buffetopstel ling de heerlijkste gerechten en eersteklas componenten om je sa lades, pasta- en roerbakschotels ter plekke te laten samenstellen door een kok achter de counter. De hele operatie neemt niet meer dan tien minuten in beslag. Je Waarom ziet iemand er brood in om een Spaans res taurant te openen in een vakantiehuisjespark in Ren esse? Gaan de mensen die Spaans willen eten niet gewoon liever naar Spanje op vakantie? Als we binnenkomen begrijpen we het meteen. We zijn in één klap in het buitenland. De ont vangst is allerhartelijkst. Buiten schalt de salsa over het terras (dat nu nog veel te koud is voor een diner) en er is sangria. Druk is het niet bij De Taverne van avond: het is het einde van de meivakantie, buiten is het guur en het restaurant zit een flink stuk van het dorp vandaan. Eerlijk gezegd: het interieur ziet er niet uit, maar juist dat maakt het misschien wel Spaans. In Spanje wordt "ook niet altijd even veel belang gehecht aan de entourage in eettentjes. De Ta verne is simpel ingericht: een oude tegelvloer, nog uit de tijd van de kantine van het vakantie park, houten tafels met een klein wit kleedje en kleurige stoelen met groen, blauw en paars skai. Voor de ramen staan planten, de bar is van eikenhout, er hangen Ikealampen en op de muur is een haardvuur geprojec teerd op een heel groot scherm. De kaart is Spaans, met een keu ze uit tapas, of reguliere voor- en hoofdgerechten. Bovendien staat er paëlla op de kaart, alleen te bestellen voor twee personen tegelijk. We bestellen een glas cava, en krijgen meteen een flesje. „Dat is handiger", zegt de dame die ons helpt. „Ik reken wel een glas." Terwijl we bedenken wat we willen eten, krijgen we een stokbroodje, besmeerd met aioli en belegd met lekkere droge Spaanse ham. We vragen advies: hoeveel tapas zijn er nodig om een volledige maaltijd te vormen? „Vier is wel heel veel hoor", waarschuwt de serveerster. Ik doe het toch maar, al is het alleen maar om zo veel mogelijk te kunnen proe ven. En daar krijg ik spijt van: binnen twintig minuten wordt onze tafel helemaal volgezet met borden. Niet alleen mijn tapas, maar ook de voor- hoofd - en bij gerechten van mijn gezelschap. „Succes", zegt de dame met een glimlach. „Jullie hebben de tijd." Mijn tafelgenote heeft de ge mengde salade 'Canaria' geko zen: komkommer, tomaat, avoca do, paprika, ui en groene olijf met tonijn (uit blik) en een paar schijven ananas (ook uit blik). „Simpel, maar lekker", is het commentaar. „Ik krijg meteen een vakantiegevoel." Ik heb vier borden vol met ge rechtjes: piementos padrones, een grote stapel kleine groene pa prika's die gefrituurd zijn, met wat meegebakken serranoham. De paprikaatjes zijn pittig, zout en lekker. Ik kluif ze van hun Nadia Berkelder Mi casa es tu casa in Renesse Prijs-kwaliteit Redelijk eenvoudig, maar goed ge kookt Spaans eten. We betaalden 90 euro voor twee personen. Entourage Een gedateerd vakantiepark is niet echt een feestelijke mediterrane om geving, maar de sfeer is warm. Bediening Aardig en attent. We voelen ons hele maal thuis. Conclusie: Een Spaanse verrassing: jammer dat German met zijn restaurant zit wegge stopt op een vakantiepark. De Taverne, Hoogenboomlaan 28, 4325 DJ Renesse. Telefoon: 06-4545 4447. www.de-taverne-renesse.nl Open van donderdag tot en met zon dag vanaf 14.00 uur. De Taverne is redelijk geschikt voor mensen die in een rolstoel zitten of slecht ter been zijn. German Ramirez in zijn Spaans Restaurant De Taverne in Renesse. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44