BRISK laat muzikaal het geluid van kantoor horen in 'Drukwerk' Voor vrouwen blijft het kwestie van kiezen UIT 3 natuurlijk op het showprogram ma met overwegend zang en mu ziek, maar en passant krijgen de bezoekers ook veel te horen over het verschil in genres. De ene mu sical is immers de andere niet." Koor A58 heeft diverse stadia doorlopen bij de keus voor een nieuw avondvullend programma. „Aanvankelijk hadden we het plan in samenwerking met Brass band Excelsior uit Kloetinge een show op basis van de musical 'The West Side Story' te gaan ma ken. Nou blijken de rechten daar van zeer goed beschermd en het duurde en het duurde maar voor dat we zouden horen of we die songs nou wel of niet mochten uitvoeren. Het duurde ons te lang en we besloten toen maar Plan B uit de kast te trekken", vertelt de dirigent. Plan B hield in: een show waarin alle musicalsongs van de hand van Stephen Sondheim centraal zouden staan. Volgens Van der Meule zou dat ook een kwestie van eerbetoon zijn geweest, om dat deze componist - in tegenstel ling tot velen van vakgenoten - nooit nadrukkelijk op de voor grond trad. Terwijl deze man toch ook heel bepalend is geweest voor het musicalgenre. 'Sondheim in Concert' zou de show van Koor A58 gaan heten en ook dit programma zou samen met Brassband Excelsior worden uitgevoerd. Maar ook dit alles bleef bij een plan. „Wederom zaten we eindeloos te wachten op toestemming. Dat kon natuurlijk niet al te lang meer duren, want het maken van een show vergt nou eenmaal een ruime voorbereidingstijd. Dat was reden voor ons ook dat Sond- heim-plan te laten vallen en te kiezen voor een plan C. Dat is dus 'Best of Broadway' geworden." Dat wil volgens Van de Meule ove rigens beslist niet zeggen dat het hier 'derde keus' betreft, want er is keihard gewerkt aan deze show. Voor Koor A58 betekende het vol ledig nieuw repertoire instude ren. De samenwerking met Excelsior is verschoven naar de nabije toe komst. „De inbreng van brass band was aanvankelijk vooral ge baseerd op 'The West Side Story' en dat oorspronkelijke idee was inmiddels natuurlijk behoorlijk uit beeld geraakt. Maar we willen die koppeling zeker nog een keer aangaan", benadrukt de dirigent. 'Best of Broadway' wordt een af wisselend concert door uitvoe ring in verschillende vocale bezet tingen: groot koor, klein koor, vrouwen- en mannenkoor. Ook wordt er gewerkt met eigen koor solisten, zoals onder meer de mo nologen in tangovorm uit de mu sical 'Chicago'. Ook Van der Meu le zelf voert een solo uit. Tevens tekent hij, samen met twee leden van het koor, voor de choreogra fie. Het geheel wordt muzikaal omlijst door leden van TY Zeeuws Kamerorkest en door Christian Blaha, de vaste pianist van Koor A58. „Het publiek krijgt op speelse wij ze inzicht in de verschillen tussen musicalgenres. Zo geldt 'Chicago' als voorbeeld van een minimale musical, was 'Oklahoma' de eer ste waarin dans als verhalend on derdeel werd geïntroduceerd. Ver der zijn er rockmusicals als 'Hair' en 'Jesus Christ Superstar'. En hoewel we daar geen liedjes van zingen, wordt ook het genre 'juke box musical' aangestipt met 'Ma ma Mia' als voorbeeld", licht Van der Meule toe. 'Best of Broadway' krijgt twee ver schillende uitvoeringen: zaterdag in een speelse concertvorm in Middelburg en zaterdag 14 juni in Bergen op Zoom in een meer thea trale setting met medewerking van een kinderkoor en twee dans groepen. „Dat is het resultaat van de coproductie die we zijn aange gaan met theater De Maagd en het Centrum voor de Kunsten in Bergen op Zoom", aldus Van der Meule. Tekstschrijfster, regisseuse en cabaretière Ans Schil ders stond er zelf midden in: de tweede emancipatiegolf eind jaren 70/begin jaren 80. Het toneelstuk Topgirls dat on der haar regie morgenavond in première gaat bij toneelvereni ging Pauze in Middelburg speelt zich af in die periode. „Nog steeds moeten vrouwen elementaire keuzes maken tus sen carrière en thuissituatie, maar er zijn natuurlijk ook ver anderingen. Vooral mannen lij ken me tegenwoordig meer be trokken bij allerlei taken", zegt Schilders. Al sinds zij Topgirls ruim 20 jaar geleden op TV zag, koesterde zij het plan dit stuk ooit eens te regisseren. Een gro te cast met vrouwen in de juis te leeftijden was echter een ver eiste. Toneelvereniging Pauze bleek dit seizoen aan die voor waarde te kunnen voldoen. Toen restte Schilders nog wel een zoektocht naar de oorspron kelijke tekst. Die kreeg zij uitei- delijk van vertaalster Coot van Doesburgh. Het was een ondui delijke scan waar ze zelf nog wel wat 'pleisterwerk' aan moest doen. Het verhaal speelt zich af op verschillende loca ties: op een kantoorin een par tytent en thuis bij de zus van top-zakenvrouw Mariene. Ook wordt op speelse wijze een doorkijkje gemaakt naar be roemde vrouwen uit de wereld geschiedenis. Zo komen Nijo, de minares van de Japanse kei zer, Johanna, de enige vrouwe lijke paus in het Vaticaan en Dulle Griet, bekend van het schilderij van Pieter Breugel de oude, voorbij. „Dat vergde een inventieve vormgeving. Verder wilde ik dat tijdsbeeld van de ja ren 80 recht doen. Je ziet dus geen computers op de bureaus, maar de bekende 1MB met bol letje", zegt Schilders. www.pzc.nl/uit zich er heel goed bij. Hij heeft ten slotte ook zijn eigen roots in de musicals. Hoewel hij natuurlijk ook met de grootste toewijding en veel talent liederen van Brahms zingt of'Winterreise' van Schubert. De show 'Best of Broadway' is vol gens Van der Meule voor het pu bliek ook een kwestie van 'je neemt er wat van mee' „Infotainment klinkt misschien wat te zwaar, want de nadruk ligt Druk, druk, druk. Haasten, haasten, haasten. Snel nog even iets afma ken. Piep, een mail. Tring de tele foon. Op het kantoor wordt hard ge werkt Hoe het daar klinkt als je er met mu zikale oren naar luistert, laat het BRISK Re corder Quartet zondagmiddag in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg met 'Drukwerk' horen. Het betreft een muziekvoorstelling in de se rie Kinderklassiek. BRISK bestaat uit Marjan Banis, Saskia Coolen, Alide Verheiij en Bert Honig. Zij bespelen op hun blokfluiten de kantoormuziek met werken van een bont ge zelschap componisten: Tsjaikowski, Tele- mann, Tue en Toek Numan. De regie is in handen van Gienke Deuten en Sophie van Boven bedacht de vormgeving. Het kantoor levert een eigen compositie op van mails, ringtones en een printer. T\issen al het geluid van apparaten klinkt soms ook de bulderen de stem van de directeur. Zijn zoontje belt steeds, maar niemand heeft tijd. Waar zijn die mensen toch allemaal mee bezig? Het kwartet werkt voor de voorstellingen voor een jong publiek samen met diverse re gisseurs zoals Pieter van Empelen, David Prins en Jetse Batelaan en ook met schrijvers als Joke van Leeuwen en Mensje van Keulen. De voorstelling 'Drukwerk' is geschikt voor iedeen vanaf 7 jaar. DONDERDAG 22 MEI 2014 ticotec* ««uim AM*t Repetitie van KoorA58 sa men met leden van TY Zeeuws Kamerorkest voor de show 'Best of Broad way1. foto Marcelle Davidse Zaterdag 24 mei, Zeeuwse Concert zaal, Middelburg, 20.00 uur; zat. 14 juni, Theater De Maagd. Bergen op Zpom, 20.00 uur. Repetitiescène uit 'Topgirls'. foto Lex de Meester door Ali Pankow Vrij. 23 mei en za. 24 mei, 20.00 uur en zon. 25 mei, 14.30, Mi- nitheater, Middelburg. pocfum musicalhistorie In 'Drukwerk' klinkt onder meer de muziek van mails en telefoontjes. Zondag 25 mei, Zeeuwse Concertzaal, Middel burg, 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43