Wrevel bij NOS over debateisen politici Stemmen tellen IN HET NIEUWS 3 Zonvakanties 699 849 899 1,J»Ï De wereld is Kras Tot 344,- korting p.p 9 dagen al v.a. GAAN NIET STEMMEN OF TWIJFELEN Alexander Pechtold (D66), Geert Wilders (PW) en Emile Roemer (SP) zegden hun deelname aan het NOS-debat over de Europese verkiezingen van gisteren af, om dat ze vonden dat met de komst van minister Dijsselbloem (Finan ciën, PvdA) er te veel aandacht was voor de PvdA. Voordat politici in een uitzending komen, wordt er onderhandeld: welke onderwerpen komen aan bod, wie komen er nog meer, wat is de opzet? „Niet onlogisch, daar wordt het programma alleen maar beter van", zegt Gelauff. „Maar de eisen worden steeds ge detailleerder: met wie ze in debat gaan, naast wie ze staan, ze wil len geen vragen uit het publiek. Politici gaan steeds vaker op de stoel van de journalist zitten. Het zijn chantagetechnieken." Emile Roemer zegt nooit eisen te hebben gesteld. „Wij gaan niet over de formats van tv-program- ma's. Maar we beslissen zelf waar we wel en niet naartoe gaan. Er waren twijfels over de balans in de opzet van de NOS." Oud-parlementair verslaggever Wouke van Scherrenburg stelt dat politici veeleisender zijn dan vroeger. „Alle media willen de be langrijke gasten, dus ze kunnen shoppen." Journalisten zitten vol gens haar in een spagaat. „Als je het heel belangrijk vindt om bij voorbeeld premier Rutte als enige in je uitzending te hebben, ben je wel geneigd om aan eisen tege moet te komen. Dat is goed: zijn komst is belangrijk genoeg." „Maar", zegt media-ethicus Huub Evers, „als daardoor weinig over blijft van je oorspronkelijke opzet, dan moet je het niet doen." Hoewel vandaag om 21.00 uur de stemloka len sluiten, moeten we nog tot zondag avond, als alle lidstaten van de Europese Unie gestemd hebben, wachten op de offi ciële uitslag. Wel krijgen we vanavond een eerste prognose op basis van exit polls (pei lingen bij de stembus) die in opdracht van de NOS worden uitgevoerd door markton derzoeksbureau Ipsos. GeenStijl wil niet tot zondag wachten en heeft het Stijlloos Stemmentellen bedacht: ruim tweeduizend vrijwilligers rapporte ren de uitslag van de verkiezing die het hoofd van het stembureau, na het tellen van de stemmen, hardop uitroept. Dat moet hij volgens de Kieswet. Europa reageerde kri tisch op het plan van GeenStijl: een 'defini tieve' uitslag zou immers stemmingen in an dere landen kunnen beïnvloeden. De officiële uitslag komt op zondag. Pas vol gende week vrijdag wordt bekend hoeveel voorkeursstemmen de kandidaten kregen. te hebben dat de euro toch wel blijft bestaan). Andere reden: Wat gaat mijn stem daar veranderen? Wie de moeite neemt zich toch daarin te verdiepen, krijgt niet veel meer vertrouwen: er zijn slechts 26 Ne derlandse zetels in een parlement van 751. En hoewel het de laatste jaren is toegenomen: in vergelij king met de Tweede Kamer heeft het Europees Parlement veel min der bevoegdheden, het mag zelf geen wetten maken. De Europese Commissie bepaalt de koers, zon der dat zij daartoe is gekozen. Er gaan stemmen op om de voor zitter van de Commissie aan te stellen op basis van de fractie in het Europees parlement die het grootste wordt. Dat lijkt het de mocratisch gehalte iets op te krik ken. Maar het overheersende beeld van Europa bij de kiezer blijft negatief: er zit daar een stel letje zakkenvullers die 'geld ver slinden'. De uitbreiding met nieu we lidstaten stond de vorige ver kiezingen hoog op de agenda. Nu is de economie het hoofdthema. Op D66 na doen Nederlandse po litici doorgaans niet echt hun best om Europa op te hemelen. In aanloop naar de verkiezingen wordt het verleden van de Unie onderstreept, de basis voor Euro pese vrede. Maar wat bij de mees te mensen blijft hangen, zo blijkt uit kiezersonderzoek, is dat Ne derland blijft betalen voor andere landen en tegelijkertijd last heeft van verdringing op de arbeids markt. Die frustratie zit mensen kenne lijk te weinig dwars om daar via hun stem verandering in te breng en. Daaraan heeft de campagne weinig veranderd. 9 Ga naar Kras.n of bel 0900-9697iscPm DONDERDAG 22 MEI 2014 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. door Freke Remmers Witte stranden, een blauwe zee en luxe resorts op dit Happy Island! Bij Kras vindt u een uitgebreid aanbod aan reizen! Aruba Blue Village** 9-/23-daagse zonvakantie Aruba Noord Appartementencomplex met een rustige ligging Op loopafstand van Eagle Beach 2 zwembaden, restaurant en een bar Zie: Kras.nl/31516 HILVERSUM - De fractievoorzitters van SP, D66 en PW zijn te ver ge gaan met hun eis dat minister Jeroen Dijsselbloem niet mocht aanschuiven bij het NOS-debat, vindt NOS-hoofdredacteur Marcel Gelauff. Unda Nieuwenhof (22) Tiel „Tijdens de gemeente raadsverkiezingen heb ik wel gestemd. Ik stem nu niet, omdat ik helemaal niks Van Euro pa weet. En ik ga niet stemmen zonder dat ik iets van de partijstand punten weet." Rick van Roij (19) Apeldoorn „De Europese Unie in teresseert me niet zo veel. Het spreekt niet echt tot de verbeel ding. Ik zou ook niet weten wie mijn stem verdient Ik ken de lijst trekkers niet eens." Ueske van der Waals (21) Breda „Ik ben studente en heb nog niet iets voor bij zien komen waar van ik dacht: hier moet ik op stemmen. Dit komt mede doordat ik me er niet goed in ver diept heb." Letland Malta Slowakije Tsjechië (dag 2) Ierland Nederland Ver. Koninkrijk Tsjechië (dag 1 België Bulgarije Cyprus Denemarken Duitsland Estland Finland Frankrijk Griekenland Hongarije Italië Kroatië Litouwen Luxemburg Oostenrijk Polen Portugal Roemenië Slovenië Spanje Zweden stemplicht Aruba Renaissance Resort Casino***** 9-/23-daagse zonvakantie Oranjestad Luxe hotel met apart adults-only gedeelte 3 zwembaden, 7 restaurants en privé-eiland Klantbeoordeling 8,8 Zie: Kras.nl/31114 Paradera Park Apartments**** 9-/16-daagse fly-drive Paradera Intiem complex in een tropische omgeving Inclusief huurauto Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/31458 (niet) moet Bert Vrieze (59) Varsseveld „Ik twijfel nog of ik ga stemmen. Ik stem al tijd netjes, ook met de Europese verkiezingen, maar heb me er niet ge noeg in verdiept. Als ik ga, stem ik in ieder ge val niet op Wilders." Caroline Lindhout (32) Noordwijk „Helaas kan ik niet stemmen, omdat ik op vakantie ben. Dat vind ik jammer. Ik ga nor maal altijd. Omdat het een voornaam recht is. In andere landen is het namelijk niet zo van zelfsprekend dat je naar de stembus mag." Ron van der Heijden (25) Breda „Als student woon ik in Breda. Ik sta echter in geschreven in Boxtel. Als ik wil stemmen, moet dat daar. Verder vind ik de Europese ver kiezingen, in tegenstel ling tot de landelijke, niet zo belangrijk." Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3