Sneijder heeft in zichzelf geïnvesteerd i SPORT 33 'Brazilië tweede WK voor Louis' „Overal waar 'top' voor staat past verslaving van een kwarteeuw in die categorie. Schothorst, vroe- aan de grond, ger een reclamejongen met gou- Doordat de zorg in Nederland on- den ideeën, weet waarover hij toereikend voor hem was, zocht spreekt. Zelf raakte hij door een hij zijn heil in Londen. „Ik zat daar onder andere met George Best", vertelt hij over die periode. „Never a dull moment. Met die er varing op zak wilde ik hier iets vergelijkbaars opzetten." Schot horst kreeg veel voetballers over de vloer. „Ik kan hun privacy niet schenden, maar mag wel zeggen dat het gaat om grote spelers." Een combinatie van druk en faal angst vormt veelal de katalysator. „Rocksterren, topmanagers en voetballers verschillen daarin niet. Als het hen niet lukt op een normale manier te relaxen, grij pen ze naar drank of drugs." Solu tions vormt, zo benadrukt Schot horst, geen heilige graal in het tra ject naar genezing. Of het nu de Sporting Chance Clinic van Adams betreft of een Amerikaan se variant, het basisprincipe komt op hetzelfde neer. „Het twaalf-stappenplan." Ook in dit geval geldt dat voorkomen beter is dan genezing. Sportpsycholoog Wim Keizer, die werkte bij Ajax, kent de valkuilen van voetballers. Zo zocht Daley Blind zijn hulp, toen de druk van presteren hem teveel werd. „Ik houd me niet bezig met versla vingen", geeft hij aan, „maar her ken risicogedrag direct. Een sport psycholoog kan screenen bij de poort. Elke club zou er één moe ten hebben. Anders dan in de ja ren tachtig, toen Kieft speelde, zie je dat gelukkig al veel vaker. Dan kan een speler voortijdig worden geholpen." Keizer geeft direct aan, dat zulke gevallen niet met een gesprek over doelstellingen volstaan. „Dan kom je uit bij klini sche psychologen of psychiaters. Zeker bij problemen met diepere wortels. Die kan je dan doorver wijzen voordat ze ontsporen." Bij Kieft waren die er zeker. Een alco holische vader, diens genen en een slecht zelfbeeld vormden de blauwdruk van zijn ellende. „Faal angst is de rode draad in mijn le ven", zegt hij in zijn boek. „Altijd weer die kutdruk." De spelmaker is terug in de schoot van het Nederlands elftal, en dat niet alleen. Het nieuwe sys teem van Oranje lijkt ook een maatpak voor hem te zijn. „Het geeft mij wat meer houvast, met twee man achter me'", zegt hij. Sneijder wil best erkennen dat hij in het voorbije jaar twijfels heeft gehad over zijn deelname aan het WK. „Maar de laatste maanden niet meer. Ik ben een stuk beter in vorm gekomen." Vragen over de bondscoach, die zich in het voorbije jaar lang niet altijd even vleiend over hem uit liet, gaat hij uit de weg. Maar indi rect geeft hij Louis van Gaal wel gelijk als hij opmerkt dat hij in de laatste maanden veel meer in zich zelf heeft geïnvesteerd. „Als jullie dat vinden, dan moeten jullie dat maar opschrijven, dan zijn we van die discussie af', zegt hij lich telijk geïrriteerd. Volgens Sneijder zit het wat an ders in elkaar. „Als je merkt dat je niet het maximale meer uit je lichaam haalt, dan zul je wat LAGOS - Het begeleidersteam van het Nederlands elftal bestaat uit een stel controlffeaks. Dat was op het WK onder 20 jaar in 2001, met Louis van Gaal aan het roer, al niet anders, weet Thijs Houwing nog. „Wij zaten acht uur per dag op eikaars lip en dat vond hij wel aangenaam. Als we een middagje vrij waren en we waren volgens Van Gaal te lang weggeweest, dan wilde hij precies weten wat we hadden gedaan", zegt de spits uit die tijd. „Hij zat er bovenop en checkte alles. Er ontging hem niets." Houwing was in Argenti nië de spits van een ploeg vol ta lent. Wat namen? Arjen Robben, Rafael van der Vaart, Theo Jans sen en Klaas-Jan Huntelaar. Louis van Gaal was de coach, dus het verhaal dat hij in Brazilië voor het eerst naar een WK gaat klopt niet helemaal. Houwing weet wat het is om elke dag in de omgeving van Van Gaal te zijn. „Hij is domi nant, veeleisend, maar ook heel sociaal en relaxed", vertelt de voormalige speler van FC Twen te, Cambuur en De Graafschap. extra's moeten doen. Ik had het gevoel dat ik meer moest gaan doen richting het WK en het ziet er nu ook beter uit dan enkele maanden geleden. Nee, dat wil niet zeggen dat ik daarvoor in mijn hoofd de knop niet wilde omzetten. Het ging meer om de juiste manier van trainen. Als je zoveel wedstrijden speelt bij de club en het niveau op de trainin gen is een stuk minder dan bij het Nederlands elftal, dan zul je wat voor jezelf moeten gaan doen." Straks, op het WK zal blijken of de Sneijder van nu nog net zoveel voor Oranje kan betekenen als vier jaar geleden in Zuid-Afrika. „Maar het WK van 2010 moeten we niet overdrijven", vindt hij. „Toen was het ook lang niet altijd top. De mensen herinneren zich vooral nog de doelpunten, maar voor mijn gevoel ben ik mijn loop baan wel eens beter geweest dan op dat toernooi." Wüst gaat nu voor wereldrecords Ireen Wüst mikt volgende winter op wereldrecords en om die reden wil de meer voudig olympisch kampioe ne schaatsen in topvorm zijn op de WK allround in Calgary. Op die snelle baan in Canada acht ze mondiale toptijden op de 1500 en de 3000 meter mogelijk. Dat zei de Brabantse gisteren bij haar presentatie als aan winst van Team Continu van de coaches Marianne Timmer en Gianni Romme. Van der Vaart wil bij HSV blijven Als het aan hemzelf ligt, voetbalt Rafael van der Vaart ook komend seizoen voor Hamburger SV. Dat heeft de Oranje-internatio nal gezegd in Bild. „Ik blijf het liefst ook komend sei zoen bij HSV spelen. Ik hou van deze club", aldus de 31-jarige middenvelder. Van der Vaart reageert daar mee op signalen dat de Turk se club Besiktas de Nederlan der wil inlijven. Oranje onder 17 grijpt naast goud Het Nederlands elftal voor voetballers tot 17 jaar is er gisteravond op Malta niet in geslaagd de Europese titel te veroveren. Het jeugdige Oranje was in de finale te gen Engeland minder bedre ven in het nemen van straf schoppen: 1-4. Die waren no dig omdat er na negentig mi nuten 1-1 op het scorebord stond. De Engelsen openden de score. Jari Schuurman maakte de enige Nederland se treffer. Kristoff toont Noren zijn klasse Alexander Kristoff heeft voor eigen publiek zijn klas se als spurter getoond. De rappe wielrenner van Katoe- sja bracht de eerste etappe van de Ronde van Noorwe gen op zijn naam. Na een rit over 148 kilometer bleek de Noor de beste in de sprint van een omvangrijke eerste groep. Bauke Mollema was de beste Nederlander. De kopman van Belkin finishte als 16e. Dressuurpaard Totilas wedstrijdfit Het dressuurpaard Totilas maakt vandaag na twee jaar afwezigheid zijn rentree in het wedstrijdcircuit. De Duitse ruiter Matthias Rath zal in België met Toti las meedoen aan de Grote Prijs van Kapellen. Totilas kampte de afgelopen jaren met diverse blessures. Het paard boekte zijn grootste successen met Edward Gal, die het dier in 2010 verkocht voor tien miljoen euro. DONDERDAG 22 MEI 2014 I Tony Adams I Andy van der Meyde I Fernando Ricksen I Rene Higuita rii van verslaafde profs I Wim Kieft juicht na zijn doelpunt tegen Ierland in 1988. Michel van Egmond: 'Kieft'. Voetbal In ternational. ISBN"9789067970846. 19,95 euro. door Leon ten Voorde LAGOS - Daar zit hij dan, de speler om wie zoveel te doen is geweest in Oranje. Naar voren geschoven voor de eerste persconferentie in Lagos. Misschien zegt dat wel iets over de herwonnen status van We sley Sneijder bij Oranje. ERMELO AMSTERDAM VALLETTA LARVIK KAPELLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33