Philippine wacht invasie van jeugdwielrenners De Nooijer heeft de statistieken mee Rogers soleert naar zege DRANK- EN DRUGSVERSLAVING IN DE SPORT 32 SPORT Wim Kieft onthult in zijn biografie een grootverbruiker van drank en cocaïne te zijn geweest. Hij is niet de enige. Junks en atleten hebben veel gemeen. Verslaving ligt continu op de loer. TinVo^ AMSTERDAM - Negentien jaar lang gezopen en gesnoven. Een ge strand huwelijk. Twee op de klip pen gelopen relaties. Enkele mis lukte opnames in een kliniek. On telbare bloedneuzen. Een pistool tegen zijn hoofd van een coke dealer. En een olympisch gevoel van schaamte. De scherven van de destructieve levenswijze van oud-profvoetballer Wim Kieft kunnen nooit meer worden ge lijmd. Al raapt hij stukje bij beet je de rommel op. Alleen staat de Amsterdammer al lerminst. In binnen- en buiten land vielen vele sportsterren ten prooi aan drankzucht of een onge breidelde drang naar opiaten. Ge orge Best, Diego Maradona, Paul Gascoigne, Tony Adams, Marco Pantani, Yuri van Gelder en Fer nando Ricksen vormen de meest in het oog springende voorbeel den. Achter hen houdt een nog veel groter leger atleten zich schuil. Hun drijfveren liggen vaak besloten in de kern van hun be staan. Kieft ziet, zoekend naar een oor zaak, aanwijzingen in zijn rol als goalgetter. „Daarom denk ik dat die positie uiteindelijk zo goed bij mijn karakter paste", geeft hij aan zijn biografie die zijn achternaam als titel draagt. „Ik zocht de span ning op door te gaan spelen, de adrenalinekick van het spits zijn, de stress die erbij hoort, de ontla ding ook. Sommige mensen wa ren al verslaafd voordat ze er ooit aan begonnen. Ik ben zo iemand, vrees ik." Bij het horen van deze paragraaf schiet Don Schothorst in de lach. De oprichter van kliniek Solu tions, die samenwerkt met sport koepel NOCNSF, kan het zelf niet beter verwoorden. „Topsporters zijn extreem gevoelig voor versla ving", stelt hij. „Ze gaan tot het gaatje en het liefst er overheen. Hun obsessie met presteren bena dert de dwangmatigheid die komt kijken bij een afhankelijk heid van drank of drugs." Schot horst plaatst beroepssporter in de zelfde doelgroep als topmusici, dansers en succesvolle zakenlui. „Zonder uitzondering allemaal heel creatieve mensen", zegt hij. Het is voor het eerst dat het NK wielrennen voor de jeugd in Zee land gehouden wordt. Veel exper tise op dit gebied is er dus niet. Theo Gorissen, consul van het wielerdistrict Zuid-West, is er echter zeker van dat alles op rolle tjes gaat lopen. „In Philippine heb ben ze een jong en enthousiast co mité dat veel ervaring heeft", stel de de Brabander, die aanvankelijk dacht dat er op het NK slechts zo'n tweehonderd jeugdrenners af zouden komen. „Het wordt een hele drukke dag." De achthonderd wielrenners wor den onderverdeeld in zeven leef tijdscategorieën, van acht tot en met veertien jaar. Ze zijn met uit zondering van de oudste catego rie uitgesplitst in jongens en meis jes, zodat er dertien wedstrijden worden verreden. De Zeeuws-Vlamingen Jarno Mo- bach en Brian van Goethem ver telden gisteravond over hun bele venissen op de jeugd NK's. Van Goethem plaatste zich elk jaar en deed dus aan de NK's in alle ze ven categorieën mee. „Naar die NK's keek je wekenlang uit. Ik heb er nachten niet van kunnen slapen, zo spannend vond ik het. Het hele jaar draaide om die wed strijd", aldus de Sluiskillenaar die nu voor de continentale formatie van Metec rijdt. Jarno Mobach, die iets later dan Van Goethem met wielrennen be gon en 'slechts' vier jeugd NK's meemaakte, had soortgelijke erva ringen. De inwoner van Philippi ne, inmiddels tweedejaars nieu weling, kent het NK-parkoers in zijn woonplaats natuurlijk op zijn duimpje. Hij won er al eens een kermiskoers. „Op de stukken met tegenwind zal de koers worden ge maakt", meldde hij de aanwezi gen in dorpshuis De Kaaie. Niet alleen Van Goethem had het over slapeloze nachten. Edwald Martijn heeft ze nog steeds. Hij beseft dat er nog heel wat werk te wachten ligt. „We moeten bijvoor beeld alle achthonderd deelne mers een uitnodiging sturen. Dat is al een heel karwei. En wat denk je van het onderbrengen van de toeschouwers, vaak vaders en moeders of andere familieleden. Ze komen uit heel Nederland. Veel mensen zullen met een cam per komen om te overnachten. We willen terreinen inrichten waar ze terecht kunnen." Goes speelt vanavond om 18.30 uur de return voor de nacompeti- tie tegen De Meern. De uitwed strijd eindigde in een 1-1-gelijk- spel, dus trainer Gérard de Nooijer ziet kansen. „We kennen hun zwakheden, maar het blijft wel een fifty-fifty-wedstrijd. Het zal om een paar momenten gaan, want ook in de uitwedstrijd heb ben we niet heel veel kansen ge kregen. Wat zondag niet goed is gegaan, moeten we in de thuis wedstrijd wél goed doen." De Nooijer ziet niet alleen kansen bij de tegenstander. Wie naar zijn statistieken kijkt (zes keer nacom- petitie in acht jaar als hoofdtrai ner), ziet dat hij met FC Dauwen- daele en Goes vier van de vijf keer als winnaar uit de nacompeti- tie kwam. Als hij de zesde poging ook wil laten slagen, zal zijn ploeg vanavond een goed resul taat moeten boeken. „Het komt steeds dichterbij dat het een keer fout gaat, maar laten we dat nog maar even uitstellen." De Nooijer kan dit keer weer een beroep doen op Rick de Punder. De verdediger keert terug van een blessure. „Ik heb de beschikking over veertien spelers en twee keepers. We hebben momenteel een fitte groep." Voor Dangelo Martien is geen plek meer in de selectie. De linker flankspeler stapte afgelopen zon dag niet in de bus, omdat hij niet in de basis zou staan. Dinsdag was hij ook niet aanwezig op de training. De Nooijer: „We hebben getraind met zestien man. Daar zat hij niet bij. Maar ik wil het er niet eens meer over hebben. Voor mij is het al passé." In een eventuele volgende ronde zal De Nooijer overigens geen be roep kunnen doen op Matthew Lentink. De doelman is wederom door bondscoach Giovanni Fran ken geselecteerd voor het nationa le elftal van Aruba. Komende zon dag vertrekt hij al naar Aruba. De doelman uit Nieuwdorp zal daar deelnemen aan de kwalifica tierondes voor de Caribbean Cup. Vrijdag 30 mei speelt het Aru baans elftal tegen de TXirks- en Caicoseilanden, twee dagen later zijn de voetballers van de Britse Maagdeneilanden de tegenstan der. Op 3 juni staat de wedstrijd met het nationale elftal van Frans-Guyana op het programma. Paul Gascoigne aan in George Best Diego Maradona Kieft sluit door Geert Langendorff door Koen de Vries PHILIPPINE - Zeeuws-Vlaanderen staat dit jaar bol van de activiteiten in verband met het tweehonderdja rig bestaan. In het geweld van gro te culturele en sportieve activitei ten is het NK jeugdwielrennen dat op pinksterzondag 8 juni in Philippi ne wordt gehouden een beetje on derbelicht gebleven. „Het wordt een groot evenement", vertelde Edwald Martijn, de voorzitter van de organiserende stichting Wieier- comité Philippine gisteravond tij dens de presentatie van het NK. „We verwachten achthonderd wiel renners en vijfduizend toeschou wers." door Mitchell Minnaard GOES - Als Gérard de Nooijer de krantenknipsels bij zou moeten houden waarin hij de laatste week vernoemd wordt, zit zijn knipsel map nu aardig vol. Een schorsing die later door het bestuur van Goes werd teruggedraaid, de pro motie naar de eredivisie met Dor drecht en gisteren een nieuw con tract bij die club uit Zuid-Holland: één en al goed nieuws. Goes in de hoofdklasse houden zou een wa penfeit zijn dat prima in dat rijtje past. „Laten we eerst die wedstrijd tegen De Meern maar eens win nen." SAVONA - Michael Rogers heeft gisteren de elfde etappe van de Ronde van Ita lië gewonnen. De Australische wielrenner van Tinkoff-Saxo rondde een solo in laatste kilometers kundig af. De Duitser Simon Geschke van Giant-Shimano won de spurt van het jagende peloton. De Nederlander Wilco Kelderman van Belkin drukte zijn wiel als vierde over de meet De Australiër Cadel Evans be hield de leiderstrui. Johnny Hoogerland kwam op ruim achttien minuten ach terstand binnen, foto Tim de Waele/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32