Ze waren wel heel snel klaar GGD Zeeland helpt WK-gangers op weg EXAMENS 31 Verkeershinder wielerwedstrijd Vmbo'ers deden woensdag examen aardrijkskunde. Lorenzo en Dewy vonden het 'redelijk makkelijk'. #examenzld Eindexamer HULST - Voor Vmbo-leerlingen Lo renzo Milojevic en Dewy Hel mond van het Reynaertcollege in Hulst zitten de examens er op. Zij sloten de periode af met het exa men aardrijkskunde. De twee scholieren vonden de opgaven re delijk makkelijk, mede omdat de toets een Zeeuws tintje had. Na ruim twee uur leverde Loren zo als laatste zijn antwoordenblad in. De rest van zijn klasgenoten waren al eerder klaar met het exa men. Sommigen verlieten zelfs na een uur al de zaal. „Ik ben een apart geval. Ik heb alles rustig doorgenomen en nagelezen. Dat heb ik trouwens bij elk examen gedaan. Zodat ik zeker wist dat ik de vragen goed begreep. Het was schokkend dat alle andere leerlin gen de zaal al hadden verlaten." Een van die snelle leerlingen was Dewy. „Het ging heel goed. Naar dit examen heb ik toe geleefd en ik vond het erg leuk om te ma ken. Ik heb er een goed gevoel over." Lorenzo vond het 'redelijk pittig'. „Het was zeker te doen als je er goed voor had geleerd. Ik had er achteraf gezien misschien toch meer voor moeten doen." Het examen bestond vooral uit to- pografievragen en opgaven waar bij bronnen gebruikt moesten worden. „Een topografieopdracht was zó makkelijk," zegt Dewy. „Het was namelijk een kaartje van de provincie Zeeland. Als je de Westerschelde en Noordzee kon aanwijzen, had je de vraag ei genlijk al goed." Dat beaamt Lo renzo. „We hebben geluk gehad dat we in Zeeland wonen. Voor Friezen was het misschien wel een moeilijke opdracht." De bronnen waren wel wat pitti ger volgens Lorenzo. „We moes ten ergens een subjectieve verkla ring voor geven door informatie uit een grafiek te halen. Dat was een maffe vraag!" Voor deze op dracht had Dewy even haar woor denboek nodig. „Ik wist niet wat ze met het 'subjectief bedoelden. Maar door de omschrijving in het woordenboek wist ik de vraag toch te beantwoorden." Na zes examens zijn de leerlingen eindelijk klaar met studeren. Ze denken dat ze wel geslaagd zijn. „Economie was heel moeilijk," al- dus Dewy. „Misschien dat ik die nog moet herkansen." Ze is nieuwsgierig naar de uitslag, maar haar antwoorden nakijken op internet doet ze niet. „Ik ga me zelf niet gek maken," zegt ze lachend. Ze hoopt wel op een hoog cijfer voor aardrijkskunde, want daar ligt haar toekomst. „Ik wil later aardrijkskundelerares worden. Het liefst hier op het Rey naertcollege." Ook Lorenzo verlaat zijn middel bare school voorlopig niet: „Vol gend jaar ga ik nog havo doen, daarna zie ik wel." t wikker @quintyy6 Vandaag biologie, let's do this! #examenzld #havo @Yolindaaa Vanmiddag even een examen Frans knallen! #examenzld @Bassch Na al een aantal keer @trompethans in de krant gezien te hebben, wil ik op de valreep ook een gooi doen naar mijn mo ment of fame #examenzld HULST - Aardrijkskundeleraar Léon Remerij van het Reynaert college in Hulst moest woensdag morgen even goed kijken voordat hij het kon geloven. Toen hij na een uur een kijkje ging nemen bij zijn leerlingen die bezig waren aan het eindexamen aardrijkskunde, trof hij een zo goed als leeg klaslokaal aan. De ruim 25 vmbo-leerlingen van Remerij hadden blijkbaar niet veel tijd nodig om hun antwoor denblaadjes te vullen. „De meeste leerlingen waren wel heel snel klaar. Ik hoop dat ze in alle haast geen slordigheidsfoutjes hebben gemaakt," zegt de leraar enigszins bezorgd. Hij had die morgen maar twee mi nuten de tijd om het eindexamen vluchtig door te nemen. De leraar moest namelijk niet surveilleren tijdens het examen maar gewoon lesgeven aan andere leerlingen. Toen hij het examen aardrijkskun de zag, was hij redelijk gerustge steld. „Op het eerste gezicht za gen de vragen er makkelijk uit. Er kwam veel stof aan bod die ik tij dens de lessen heb behandeld en waarvoor ze thuis hebben kun nen leren. Er zaten makkelijke to- pografievragen in over Zeeland, dat hebben de leerlingen vast alle maal goed gedaan." @JeroendeWild Frans hebben we dus ook niet moeilijk over gedaan, tussen de 6,3 en 8,3. @quintyy6 Biologie was lastig, maar toch een voldoende ;D #happy #havo #examenzld Kijk voor nieuws over de exa mens op de PZC-examenpagina via www.pzc.nl/eindexamen. Twitter mee met #examenzld. VEEL KLACHTEN OVER VWO-EXAMEN FRANS Aan de Westwal 37 in Goes kun nen Oranje-gasten op woensdag 28 mei en donderdag 5 juni op af spraak terecht voor reisadvies. Vaccinatie vindt dan ter plekke plaats. Naast informatie over alge mene gezondheidsrisico's kun nen de bezoekers ook kennis op doen over het risico op seksueel overdraagbare aandoeningen en de seksuele mores in Brazilië, die het risico op een soa groter ma ken. Op de Oranje-avonden geven 'Reiszusters' een advies op maat. Daarbij kijken zij naar onder meer leeftijd, gezondheid, even tueel medicijngebruik, reisduur, vaccinatiehistorie en activiteiten ter plaatse. De adviezen kunnen per locatie (WK-speelstad) ver schillen. Brazilië is een land met nogal wat gezondheidsrisico's, zegt Reiszus- ter Lieke Scheepers. „Afhankelijk van het gebied waar je naartoe gaat, kan het verstandig zijn om malariatabletten te slikken. Ook gele koorts en knokkelkoorts of dengue komen voor. Gele koorts wordt veroorzaakt door een mug die in veel steden voorkomt. Die mug is overdag ac tief, in tegenstelling tot de mala riamug, die 's nachts toeslaat. Dat soort dingen moet je weten. Het enige wat je tegen de gele koorts-mug kunt doen, is je be schermen met bedekkende kle ding en je insmeren met het an- ti-muggenmiddel Deet." Voor heel Brazilië adviseert Reis- zuster vaccinatie tegen besmette lijke geelzucht ofwel hepatitis A en een DTP-vaccinatie tegen difte rie, tetanus en polio. Hepatitis A kun je oplopen via eten of drin ken. Een zusje daarvan is Hepati tis B, een leverziekte die seksueel overdraagbaar is. Met soa's is het in Brazilië extra oppassen. Leo Meijaard van de GGD: „Dit soort evenementen trekt prostitutie aan. Soa's als Chla midia maar ook HIV komen in Brazilië veel voor. Het is goed te weten dat de scheidslijn tussen betaalde seks en gewone amou reuze contacten daar anders ligt. Het kan gebeuren dat je een ro mantische avond denkt te hebben maar achteraf ontdekt met een prostituee in bed te hebben gele gen." De Oranje-avonden zijn in beginsel speciaal bedoeld voor voetbalsupporters, maar ook ande re Zuid-Amerika-toeristen kun nen hun licht komen opsteken. Geïnteresseerden moeten vooraf een afspraak maken via de websi te. MIDDELBURG - Het verkeer op de N57 en in Middelburg en Arne- muiden moet zaterdag rekening houden met de wielerwedstrijd World Ports Classic. De wegen op de wedstrijdroute zijn korte tijd afgesloten. De geplande door- komsttijd in de gemeente Middel burg is tussen 13.15 en 14.00 uur. De route gaat over de N57, Roose- veltlaan, Laan der Verenigde Na ties, Koudekerkseweg, Stromen- weg, Nieuwe Vlissingseweg, Poe- lendaelesingel, Het GroeneWoud, Schroebrug, Kanaalweg, Klevers- kerkseweg, Nieuwe Kleverskerkse- weg, Doeleweg, Molenweg, Nieuwstraat, Westdijkstraat, Zuid- wal, Nieuwlandseweg, Langeweg en dan verder richting Goes. DONDERDAG 22 MEI 2014 Toets met Zeeuws tintje Efc Dewy Helmond wil later graag lerares aardrijkskunde Lorenzo Milojevic wil volgende schooljaar naar de worden op het Reynaertcollege. havo. foto's Mark Neelemans door Karlijn de Splenter Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) is woensdag weer flink geklaagd. Het totaal aan tal klachten staat op ruim 100.000. Vwo'ers vonden het examen Frans erg moeilijk. Het LAKS werd met een na het examen bedolven on der de klachten. In totaal werd er 3455 keer over dit examen ge klaagd. Veel scholieren hadden moeite met de lange en het grote aantal teksten in het examen Frans. Vaak werden ook nog eens hele moeilij ke worden gebruikt. Veel scholie ren kwamen daardoor in tijdnood, staat op scholieren.com. Het havo-examen biologie zorgde voor 835 klachten. Het vmbo-examen aardrijkskunde leverde 193 klachten op. Goed nieuws voor vwo'ers die maandag het examen natuurkun de gemaakt hebben. Er is een aan passing in het correctievoorschrift, omdat bij vraag 17 een benodigde formule niet vermeld was. Voor die vraag worden daarom altijd - dus ook bij een fout antwoord - vijf punten toegekend. Donderdag staan voor de vmbo' ers de examens Nask 1 en muziek op het programma. Voor velen is dit de laatste examendag. Havisten doen donderdag examen in maatschappijwetenschappen en natuurkunde. Veel vwo'ers moeten donderdag flink aan de bak. Voor hen staan aardrijkskunde en Engels op het programma. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - De GGD Zeeland houdt extra 'Oranje-spreekuren' in de avond, voor Zeeuwen die van plan zijn het WK Voetbal in Brazilië te bezoeken. www.ggdzeeland.nl Facebook: reiszustersggd.zeelandwest- brabant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31