ZEELAND 29 HULP NODIG BIJ STEMMEN? te komen. Hij werkt als lobbyist voor energiebedrijf Delta in Den Haag. „Ik zit op een wiebelplek, maar ik maak inderdaad een reële kans." Dijk werkt ruim twee jaar voor Delta. „In die tijd heb ik geleerd waar de belangen van Zeeland zit ten." Als hij in het EP komt, weet hij wat te doen. „Ik wil in elk geval gaan zitten in de parlementaire commis sie waarin het milieubeleid wordt bepaald. De afge lopen jaren hebben laten zien dat bedrijven als Tata Steel, Aldel, Zalco, Dow Chemical disproportioneel last hebben van de milieuregels. De normen zijn in Nederland hoger dan in de rest van de wereld. Om Nederland groen te maken, moet je niet zorgen dat de regels zo streng zijn dat bedrijven naar de Oekraï ne vertrekken. Je moet juist zorgen dat ze in Neder land blijven. Ik zet me in voor behoud van industrie en banen. En daarbij kan ik zeer veel rekening hou den met de Zeeuwse industrie." Mireille de Jonge (CDA, 13) is geboren en getogen in Goes en woont in Den Haag en werkt bij die ge meente. Wat wil zij gaan doen als ze wordt geko zen? „Ik sta voor een Europa dichtbij mensen. Vrede is de verdienste van ons continent en de basis om sa men verder te komen. Juist nu, door ontwikkelingen in de buurlanden van Europa, veiligheid en vrijheid niet langer vanzelfsprekend lijken, moeten wij geza menlijk optrekken. Lokaal en Europa zijn twee kan ten van dezelfde medaille. Ik wil Europa een gezicht geven en heb drie motto's: ieder kind veilig, alle jon geren kansen en meer vrouwen in de politiek. Door het in Brussel goed te regelen, helpen we Nederland verder." Alleen monsterwinsten of voorkeurstemmen hel pen Zeeuwen in het Brusselse pluche. Het ziet er dus niet goed uit voor de kiezer die graag een regio nale vertegenwoordiger aan de slag ziet in Brussel. Maar, via voorkeurstemmen kan zelfs de laagstge- plaatse kandidaat toch een zetel veroveren. Het defi nitieve aantal hangt af van het totaal aantal uitge brachte stemmen, maar in 2009 waren ruim 18.200 stemmen nodig. DONDERDAG 22 MEI 2014 Wil je stemmen, maar je hebt nog geen idee op wie? Surf snel nog even langs een kieswijzer. Er zijn er 18. Van algemene tot speciaal gericht op boeren, jongeren, ondernemers, dierenvrienden en homo's. Europees Parlement in Brussel, foto Hollandse Hoogte 1. Kieskompas EUvox Na antwoord op dertig stellingen toont een kom pas welke partij aansluit bij jouw opvatting. www.kieskompas.nl 2. Stemwijzer De Stemwijzer legt ook dertig stellingen voor. www.stemwijzer.nl 3. De Stem Van Europa De 26 stellingen kun je met een schuifbalk beant woorden. www.destemvaneuropa.nl 4. Electio2014 Electio2014 schotelt je twintig belangrijke Euro pese kwesties voor van de afgelopen vijf jaar. www.electio2014.eu 5. MyVote2014 Bij MyVote2014 geef je je mening over vijftien besluiten van het Europees Parlement. www.myvote2014.eu 6. Boerderij Stemhulp Gericht op de agrarische sector heeft vakblad Boerderij een stemhulp gemaakt. www.boerderij.nl/speciale-paginas /Boerderij-Stemhulp 7. Roze kieswijzer Voor lesbiennes, homo's, biseksuelen en trans- genders is er de roze kieswijzer. www.gayvote.nl 8. FairKiezingswijzer De 'FairKiezingswijzer' gaat uit van de vraag wel ke partij het meeste rekening houdt met ontwik kelingslanden. www.fairpolitics.nl 9. Milieukieswijzer De kieshulp van Milieudefensie geeft inzicht in inzet voor het milieu. www.milieudefensie.nl/kieswijzer i 10. Dierenkieswijzer Deze kieswijzer geeft aan hoe diervriendelijk de Nederlandse politieke partijen zijn. www.dierenkieswijzer.nl 11. Stemwijzer privacy Wie is het meest privacy-vriendelijk? www.privacybarometer.nl 1 12. Digitale Vrijheidswijzer Welke partij houdt het meeste rekening met digi tale burgerrechten? https://ep2014.bof.nl/ 13. MEP Scorecards Wie scoort het best op klimaatgebied? www.caneurope.org 14.0ndernemersstemwijzer De Ondernemersstemwijzer van VNO-NCW richt zich speciaal op ondernemers. www.ondernemersstem.nl 15. Humanistische Europese Kieswijzer Wat willen partijen met humanistische thema's als vrijheid, gelijkheid en zelfbeschikking? www.kieswijs.eu 16. Jongeren Kieswijzer Hoe denken partijen over onderwijs, jeugdwerk loosheid en diversiteit op de arbeidsmarkt? www.jongerenkieswijzer.nl 17. Technische Stemwijzer Welke ingenieurs zijn verkiesbaar? www.technischestemwijzer.nl 18.euandi EU and I is een pan-Europese stemwijzer. www.euandi.eu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29