Als je een schep meeneemt, kom je vanzelf een keer bij Panta Rhei uit Gemeente wil einde maken aan 'Oude kraanrails illegale bebouwing in Serooskerke moesten er toch uit' 26 WALCHEREN Akkervogels blijven hulp nodig hebben DE KAZEMATTEN Honderden mensen op Walcheren moeten straks lichte huishoudelijke hulp zelf gaan betalen. „Sommige mensen komen hier binnen en zeggen: 'als ik hier nu doorloop, kom ik dan bij Panta Rhei uit?' Tüürlijk, zeg ik dan. Als je een schep meeneemt en de tijd hebt, lukt dat wel", lacht Karim Mracha, die vier dagen in de week achter het loket in de Vlissingse Kazematten zit. „Veel mensen, ook Vlissingers, weten niet precies hoe de kaze matten in elkaar zitten." En dat is niet zo gek: de deuren van de ge welven in het gangetje onder Michiel zaten tot vorig jaar eigen lijk altijd dicht. Iedereen bedacht er zijn eigen verhaal bij. Achterin, in de kleinste kazemat, zit inderdaad een gat dat lijkt op een gang. Maar dat is waarschijn V1 lijk een luchtgat, dichtgestopt toen het bolwerk erboven verste vigd is. Verder zijn er in de gewel ven geen aanwijzingen voor een gang, laat staan een heus gangen stelsel. „Het is wel logisch dat mensen die verhalen vertellen", vindt Mracha. „In de Tweede Wereldoor log waren er overdekte loopgra ven op de boulevard. Mensen heb ben daar na de oorlog in rondgelo pen. Die loopgraven zijn later dichtgegooid, maar die verhalen werden natuurlijk verder verteld. En een loopgraaf wordt bij het doorvertellen natuurlijk al snel een gang." En onder de West- poortflat aan de boulevard zit ook een gang, maar die loopt niet door. „Dat is een onderhoudsgang voor dat gebouw." Onder de flat is bovendien nog een Duitse bun ker verborgen. Bezoekers van de Kazematten ko men allerlei verhalen vertellen, zegt Mracha. „Mensen die vertel len over de ratten die hier vroeger zaten, over de vleermuizen die hier zaten, wat volgens mij niet klopt. We hadden iemand die bak ker is geweest en precies kon ver tellen hoe die oven vroeger werd gebruikt. En een mevrouw die ver telde dat haar zus is geboren in de bomvrije kazerne, omdat daar een soort ziekenhuis zat. Zo horen wij hier allemaal verhalen over Vlissingen." OOMBURG - Doordat het Rijk veer tig procent bezuinigt op de ge meentelijke budgetten voor lichte huishoudelijke hulp, moeten op Walcheren enkele duizenden mensen die hulp zelf gaan rege len. De rijkeren onder hen - dat zijn er al gauw honderden - moe ten die hulp dan volledig zelf beta len. Voor de rest regelen de ge meenten financiële steun. Hoe groot die is, en wie daar dan pre cies voor in aanmerking komen, wordt pas duidelijk in oktober. Voor die tijd vindt met betrokke nen 'persoonlijk overleg' plaats. Dat blijkt uit een voornemen van de gemeente Veere dat ook in Vlis singen en Middelburg in de maak is. De maatregel gaat in per 1 ja nuari van het komend jaar. De ge- TERNEUZEN - Ondanks de toegeno men aandacht voor de problemen rond de 'boerenlandvogels' zoals patrijzen, kieviten, veldleeuweri ken en kwikstaarten, is hun aan tal nog altijd niet denderend. Alex Wieland van Stichting Land schapsbeheer Zeeland conclu deert dit op basis van tellingen in het Jaar van de Patrijs, vorig jaar. meente Veere dicht er een jaar lijks gat mee van ruim een half miljoen euro. De maatregel geldt daar niet meteen voor alle 400 ge bruikers van lichte hulp, maar al leen voor de ruim 250 'klanten' wier 'indicatie' eind dit jaar af loopt. Mensen met een indicatie tot 2016, 2017 of 2018 krijgen pas dan met de maatregel te maken. Die 'overgangsregeling' kost Veere drie ton. Dat is geld dat in vorige jaren overbleef. Of Vlissingen en Middelburg ook zo'n 'royale' overgangsregeling hanteren, is nog niet duidelijk. Die gemeenten zijn er 'nog druk mee bezig', laten ze weten. Uit gangspunt is dat mensen de lich te huishoudelijke hulp straks zo veel mogelijk regelen vanuit 'ei gen kracht' of 'eigen netwerk', dan wel inkopen bij instanties als Zorgstroom, Facilitas, Orionis, boodschappendiensten en derge lijke. Voor mensen zonder 'regis serend vermogen' - mensen die zijn aangewezen op zwaardere huishoudelijke hulp (zorg) - ver andert er niets. Is zowel lichte hulp als zorg nodig, dan probeert men dat in één hand te houden. Veere, dat half zo veel inwoners telt als de andere twee gemeen ten, schat dat uiteindelijk hon derd inwoners de lichte hulp hele maal zelf moeten gaan betalen. Na het Jaar van de Patrijs is het nu zaak om akkervogels blijvend te helpen, vindt Wieland. Om die reden hebben provincies, natuur- verenigingen, ZLTO en partijen over de grens de handen ineenge slagen. Ook kan helpen dat het nieuwe Europese landbouwbeleid boeren verplicht vijf procent van hun grond groener in te richten. De kosten van die dwangsom be dragen 2000 euro voor iedere ille gale bebouwing en 1500 euro voor elk strijdig gebruik van het bestemmingsplan. Pas op het mo ment dat er een last onder dwang som wordt opgelegd, is het moge lijk dat eigendommen verbeurd worden verklaard. Daarna moet binnen zes weken betaald wor den. De komende periode zal met regelmaat gecontroleerd worden of de overtredingen zijn gestaakt. Volgens de gemeente is de eige naar al sinds 2011 in overtreding door bouwwerken neer te zetten zonder daar vergunningen voor aan te vragen. In de tijd die inmid dels is verstreken, zijn volgens de gemeente meerdere keren ge sprekken gevoerd die niet tot een oplossing hebben geleid. Er zou den zelfs meer activiteiten wor den uitgevoerd en bouwwerken worden geplaatst. De eigenaar van het perceel, Mar tin Poppe, zegt de brief (nog) niet te hebben gehad. Hij wil daarom ook niet reageren op de inhoud er van. Wel laat hij doorschemeren dat hij vindt dat juist de gemeen te beloftes niet nakomt en dat hij niet wakker zal liggen van de in houd van de brief. Voor de Zware Plaatwerkerij haalt Sturm Dekker een flink deel van de oude rails uit de grond. Er naast wordt gegraven om ruimte te maken voor een nieuwe gaslei ding. Die voert van bouwplan Be- stevaer tot het bestaande gassta- tion in de Aagje Dekenstraat. Een groot deel van de rails moest er toch uit, zegt voorlichter Saskia Tromp. „Op termijn wordt dat he le gebied heringericht. Dan is het technisch lastig als die rails er nog liggen. Zeker als de grond wordt opgehoogd. De rails vergen ook veel onderhoud. Bovendien, liggen aan de andere kant van de Dokhaven ook nog oude trein- rails. Die blijven behouden." De Stichting Werkt voor Oude ren wil een zorgcentrum maken in de Zware Plaatwerkerij. De ge meente Vlissingen richt het open bare gebied in, zowel de bestra ting als de Dokhaven. Daarvoor heeft de gemeente nog geen con crete plannen. *.iWi Bijl gaat in hulp bij huishouden Karim Mracha in het loket in de Kazematten in Vlissingen. „Veel Vlissingers hebben geen idee hoe de Kazematten in elkaar zitten." foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Veel Vlissingers we ten het zeker: bij de kazematten onder Michiel is het begin van een gang en die loopt helemaal door onder de boulevard. r- Dit is deel zeven van een serie over de Kazematten in Vlissingen. door Henk Postma door Wendy de Jong SEROOSKERKE - De gemeente Veere geeft de eigenaar van een perceel aan de Vrouwpolderseweg in Serooskerke tot 30 juni de tijd om te stoppen met illegale bebouwing en strijdig gebruik van het bestem mingsplan. Wordt hier geen ge hoor aan gegeven, dan wordt een last onder dwangsom opgelegd. Eigenaar van perceel aan Vrouwenpolderseweg krijgt tot 30 juni de tijd om illega le activiteiten te staken door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Op plaatjes in het masterplan van het Scheldekwar- tier bleven de oude kraanrails na drukkelijk in beeld, maar de ge meente Vlissingen is nu toch be gonnen met de sloop ervan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26