De vierde Lidl van Vlissingen komt eraan I 1 Bosnische Nederlanders in actie voor slachtoffers overstroming Energiezuinig asfalt voor Oostperkweg i i Visjes tellen 1 24 WALCHEREN HUISVESTING Strenge regels voor woningsplitsing hebben resultaat: pandeigenaren maken een pas op de plaats. EF De supermarkt is nu eigenaar van het hele winkelcentrum. „Dat maakt het voor ons gemakkelijker om dingen te doen", zegt Edwin Mast, die bij Lidl over vastgoed gaat. „We hebben een mooi plan, maar er zijn nog veel vergunnin gen en overeenstemmingen met huurders nodig." Die blijven niet allemaal. Die si tuatie deed zich ook al voor in Paauwenburg, waar Lidl als nieu we eigenaar huurders uitkocht. Dat ging niet zonder slag of stoot. Mast: „Soms is dat noodzakelijk voor onze eigen bedrijfsvoering. Onze winkels, met name de oude re, zijn vaak aan de kleine kant en dan kun je niet anders dan uitbrei den. En als het niet links kan, dan moet het rechts. Maar we probe ren altijd overeenstemming te be reiken met de buren." Van ruimtegebrek is in het voor- ONDERZOEK malige koopcentrum Groenendijk echter geen sprake; meer dan de helft van alle winkelruimtes staat er leeg. „In totaal 3500 vierkante meter", vertelt Mast. „Daarom wordt het winkelcentrum kleiner. We gaan het huidige slopen en zetten er een nieuwe, compactere voor terug. Met minder winkel ruimtes. Wij bouwen immers niet voor leegstand." In het winkelcentrum komt on der meer de Lidl, in 'de meest mo derne variant'. „Zoals we die ook in Oosterhout en Huizen hebben. Nog mooier en luxer dan onze nieuwe vestiging in Middelburg- Zuid." De vierde Lidl van Vlissingen. De vastgoedman is ermee in zijn nop jes. „Prachtig toch? Nee, het bete kent niet dat wij een andere vesti ging in Vlissingen sluiten. Inte gendeel. Wij hebben het idee dat mensen in Vlissingen heel blij met ons zijn." Wanneer het winkelcentrum ge sloopt wordt en de bouw van het nieuwe begint, is nog niet be kend. Mast: „Als het aan ons ligt, morgen. Maar zo ver zijn we he laas nog niet." „Nu l'Escaut overal studentenwo ningen creëert, raakt de markt toch een beetje verzadigd." Collega-verhuurder Bram de Vis ser denkt daar anders over. „Als ik wil, kan ik vijf mensen per week huisvesten. Ze bellen constant. Al leen heb ik niks leeg staan." De Visser heeft ongeveer honderd VLISSINGEN - Nadat café Stout na een jaar leegstand eindelijk was verkocht, werd een grote contai ner op de stoep in de Vlissingse Kasteelstraat gezet. Vanuit de ra men werd daar puin in gesmeten, wekenlang. Toen het grote pand was leegge haald, begon de verbouwing. Die is nu klaar. Beneden begint Sinan Kumas binnenkort een buurtcafé, erachter heeft eigenaar Frans de Kok appartementen gemaakt en boven studio's. Hij gaat voor op de trap, waar het nieuw ruikt. „Je had het eerst moeten zien. Var kens hadden er nog niet willen wonen." Voor de deuren van de studio's staan schoenen, de stapel bedden zijn keurig opgemaakt. Toch woont er maar één iemand, verzekert De Kok. tohijreft,oSe%HKHn?m-d RECELS R0ND KAMERVERHUUR ,N VLISS,NCEN dio's en dus aparte huisnummers. Als ik dit pand had opgeplitst vóór de nieuwe regels, had het me ruim zestig mille gekost Door ingrijpen van de gemeente hangt daar voortaan een prijs kaartje aan. „Als ik dit had gedaan met de nieuwe regels, had het me ruim zestig mille gekost. Geluk kig had ik de vergunning al. An ders zou ik dat nooit kunnen op brengen. Of niet eens willen op brengen. Zestig mille, kom nou." Dat de gemeente de markt heeft stilgelegd, kan De Kok niet deren. huurders in Vlissingen. Eerst van kamers en sinds de gemeente be leid opstelde om de wildgroei daarvan tegen te gaan met name van studio's. Kost een badkamer en keukenblokje meer, maar voor de huurder maakt het niet uit. „Die heeft een eigen nummer en dus recht op huursubsidie." Maar ook De Visser heeft voorlo pig zijn laatste pand opgesplitst, eveneens in de Kasteelstraat. „Ik ben nog wezen kijken in de Coos- je Buskenstraat, om zestien stu dio's te maken in die voormalige HKPD-panden. Maar dat kost me dus ruim een ton. Dat is toch niet normaal? Ik wacht wel even, tot de gemeente het beleid weer ver soepelt. Dat gebeurt vast wel. Door de crisis en ook veel schei dingen zijn nog steeds veel men sen op zoek naar woonruimte. Liefst een studio, omdat ze liever geen badkamer en keuken meer delen. En ik moet zeggen dat die studio's mij ook wel bevallen. In die huizen is het tenminste niet zo'n bende. Die panden onder houd ik graag goed. Ik ben nog jong. Ik moet er nog wel een keer rendement uit halen." Amra Berber uit Middelburg, Me dina Sakic en Hasan Suljic uit Vlissingen en Dzenan Halilovic en Emma-Kee van der Neut uit Zierikzee hebben het initiatief ge nomen om hulpgoederen in te za melen. „We hebben een groepsge sprek via whats app en zijn gaan brainstormen." Ze vragen niet zo zeer kleding, maar praktische za ken als (blik)voedsel, babyspul len, laarzen, klamboes, medicij nen, schoonmaakmiddelen en spullen voor persoonlijke hygië ne. Spullen waaraan een gebrek is, hebben ze gehoord via familie en facebook- en twittercontacten. Al snel ontstond ook het idee voor een voetbaltoernooi, komen de zaterdag in sporthal Basken- burg in Vlissingen. Teams uit Ne derland en België zijn al aange meld. „En meer teams zijn wel kom. Mensen kunnen zich tot za terdag opgeven." De teams en het publiek wordt gevraagd geld te do neren. Opgeven kan via 06-53638656 (Hasan Suljic). Het loopt inmiddels goed met de ac tie. „Ik kreeg een telefoontje of ik twintig tassen kon ophalen", zegt Dzenan Halilovic. Hij coördineert de inzameling op Schouwen-Dui- veland. „Mensen kunnen mij bel len, dan kom ik het ophalen en breng het naar Middelburg." Het telefoonnummer is 06-46295961. Het centrale inzamelpunt voor Zeeland is in Middelburg, bij Am- ra Berber, Wijdaustraat 30. „Het is wel fijn als mensen vooraf even bellen. Het telefoonnummer is 06-30266927." Komende zaterdag gaat de eerste vracht naar het lan delijke depot in Den Bosch en van daaruit gaat het verder. Het is voor het eerst dat in Middel burg dit zogenaamde LEAB (Laag Energie Asfalt Beton) wordt toege past Voor de productie is een tem peratuur van 100 graden Celsius voldoende. Voor het maken van gewoon asfalt is 170 graden nodig. Volgens de gemeente zorgt de toe passing van LEAB voor 30 procent minder C02-uitstoot en energie- gebruik. Bovendien is het asfalt sneller berijdbaar. Het verleggen van de Oostperk weg maakt onderdeel uit van de nieuwe inrichting van Ramsburg. In oktober 2013 is BAM begonnen met de voorbereidende werk zaamheden voor deze nieuwe ont- sluitingsweg op industrieterrein Ramsburg. Na een zettingsperio de is in maart 2014 gestart met de aanleg van riolering en wegen. De werkzaamheden liggen op sche ma. De planning is de Oostperk weg medio juli open te stellen voor verkeer. De weg wordt de toegangsweg naar het centrum Eli vanaf de N57. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het nieuwe winkelcen trum aan de Hermesweg in Vlissin gen is een stap dichterbij geko men: Lidl heeft het koopcontract getekend. MIDDELBURG - Studenten Aquatische Ecotechnologie van de HZ onderzoeken met het waterschap het effect van de vispassage in het gemaal Poppekinderen bij Middelburg. Gedurende 48 uur worden de soorten en aantallen vissen ge noteerd die vanuit het Kanaal door Walcheren de polder binnen zwemmen. De vissen worden opgevangen in een fuik dat om de zes uur wordt geleegd. Gisteren telden Stefanie Hoeijmans, Suman Mokton, Nieke Hoejet en Anne de Vries (vlnr) vooral piepkleine stekelbaarsjes en glasaaltjes, foto Izaak Verkeste Even een stop op studiostad Vlissingen door Wendy Wagenmakers Frans de Kok In 2008 stelde de gemeente Vlis singen, wegens toenemende druk op leefbaarheid in met name de Scheldebuurt, een moratorium in: slechts 10% van een postcodege- bied mocht kamerverhuur zijn. Pandeigenaren stapten over op splitsen van woningen in studio's. Daarom scherpte de gemeente de regels in 2013 nog maar eens aan: l voortaan mag maar 5% van een postcodegebied kamerverhuur zijn, een zelfstandige woning mag niet langer ingeklemd zijn tussen twee kamerverhuurpanden en voor elk nieuw huisnummer, of wel studio, moet de eigenaar de gemeente 12.500 euro betalen. Regels gelden voor nieuwe aanvra gen, niet voor bestaande situaties. door Melita Lanting MIDDELBURG - „Ze hebben zoveel spullen nodig in Bosnië. Een derde van het land staat onder water, de infrastructuur ligt plat en er bre ken ziektes uit." MIDDELBURG - De nieuwe Oostperk weg in Middelburg krijgt vandaag en morgen een energiezuinige as- faltlaag. Aannemer BAM gebruikt asfalt dat bij een lagere tempera tuur dan gebruikelijk wordt gepro duceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24