Saudische media melden sancties; Den Haag weet van niets li tH. til row LM iDreizen.nl -én f /rh '*)ei 1 ECONOMIE 15 Groei 'papa en mama-stations' Wat staatssecretaris ook besluit over gehate accijnzen; hij veroorzaakt per definitie weer nieuwe problemen. DEN HAAG - Staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën, WD) zal zich de komende dagen net zo misera bel voelen als de achthonderd ge troffen tankstationhouders in de grensstreek. De accijnsverhogin gen op brandstof die op januari van dit jaar werden doorgevoerd - die Wiebes van zijn voorganger Frans Weekers erfde - brengen de pomphouders in een onmogelijke positie. Berekenen ze de verhogin gen door aan klanten, dan gaan deze nog vaker over de grens tan ken. Betalen ze de verhoging uit eigen zak, dan komt bij velen het voortbestaan van hun onderne ming eveneens in gevaar. Wiebes wil nog deze maand een besluit nemen over de gehate ver hogingen, die dit jaar zeker 280 miljoen euro extra inkomsten moeten opleveren. Houdt hij ze in stand of draait hij ze terug? En komt er een compensatieregeling voor de pomphouders? Net als de ze ondernemers, die geen kant op kunnen, zal hij zich realiseren: welk besluit ik ook neem, het leidt sowieso tot nieuwe proble men. CBS-cijfers wijzen erop dat de ver koop van brandstof iets daalt ten opzichte van vorig jaar. De ver koop verloopt de afgelopen jaren echter zo grillig dat het onmoge lijk lijkt dit nu al aan de accijns verhogingen toe te schrijven. Wie bes toont weinig belangstelling voor de verontrustende cijfers die brancheorganisaties verzamelen. Maar ook hij zal niet kunnen ont kennen dat met name de grens streek wel erg harde klappen krijgt. Mocht het ernaar uitzien dat het doel van de verhoging - 280 mil joen euro extra inkomsten - dit jaar toch gehaald wordt, dan is het maar de vraag of Wiebes daar nog een boodschap aan heeft. Hij heeft het terugdraaien van de ver hoging weliswaar niet uitgeslo ten, maar zo'n besluit ligt niet voor de hand, middenin een fis caal jaar. Sinds de jaren '70 is dat volgens Bovag slechts een keer ge beurd, in 2002, voor zwavelarme benzine. Naast praktische proble men slaat het terugdraaien een flink gat in de begroting. Een gat dat ook weer gevuld moet wor den. Mogelijk betalen ondernemers in de grensstreek dus letterlijk en fi guurlijk een hoge prijs. Volgens Onduidelijkheid is dus nog troef. Mocht er sprake zijn van sancties, dan kan Saudi-Arabië die niet een zijdig afkondigen. Want dat is in strijd met de regels van de We reldhandelsorganisatie (WTO), waar Saudi-Arabië lid van is. Dat zeggen exportvereniging Fenedex en verladersorganisatie EVO. Zij stellen dat sancties alleen moge lijk zijn als de nationale veilig heid of de gezondheid in het ge ding is. Saudi-Arabië dreigde de afgelo pen dagen met sancties, als reac tie op de omstreden stickeractie van Geert Wilders. De PW-lei- der liet in december groene anti- islamstickers drukken met daarop in het Arabisch de tekst: 'De is lam is een leugen. Mohammed is een boef. De koran is gif.' De Sau- di's voelen zich erdoor beledigd. Bedrijven als FrieslandCampina, kal verslachterij Ekro uit Apel doorn en kassenbouwer Prins Group uit Kwintsheul zeggen nog van niets te weten. „We horen het wel van onze Sau dische partners", zegt Arjan van een woordvoerder zal volgende week, wanneer de Belastingdienst is uitgerekend, duidelijk worden of en hoeveel extra accijns er bin nenkomt. Belangenvereniging Beta wil dat het kabinet de getroffen pomp houders sowieso compenseert, met een bedrag van 100.000 euro per ondernemer. Maar branche vereniging Bovag noemt dat een doekje voor het bloeden, omdat het de klanten niet terugbrengt. En wat is het nut van een verho ging als er vervolgens volop ge compenseerd wordt? Bijkomend probleem is dat zo'n regeling nogal wat haken en ogen heeft. Thssen 1997 en 2000 kregen pomphouders bij de Duitse grens ook al een compensatie, van mi nister van Financiën Gerrit Zalm. Een aantal kreeg ruzie met de overkoepelende oliemaatschappij en, over de verdeling van het geld. Ook was er discussie over de vraag wie aanspraak kon maken op de regeling. „De omzet van mijn drie tanksta tions is de afgelopen maanden met 40 procent gedaald", vertelt ondernemer Peter Sallaerts uit Valkenswaard. Hij heeft twee tankstations bij Eindhoven en ook een op enkele kilometers afstand van de Bel gische grens. „Daar liep de omzet zelfs met de helft terug." Volgens Sallaerts zijn veel collega's inmid dels al genoodzaakt om personeel te ontslaan. „Er ontstaan daardoor steeds meer wat wij in de branche 'papa en mama-stations' noemen: benzinepompen waar ouders bijspringen om hun kind wat te helpen." der Klaauw van Prins Group. Dat bedrijf bouwt in Saudi Arabië twee grote kassen voor de toma tenteelt. „Als er sprake is van sanc ties, zal dat eerder infrastructure le werken treffen", verwacht Hei- men Bouwman, directeur Ver koop van Ekro. „Wat wij daar aan kalfsvleesverkopen is peanuts." Niettemin vindt hij Wilders' stickeractie getuigen van 'pube raal gedrag'. „Vrijheid van me ningsuiting is prima, maar waar om moet je daar zover mee door gaan dat je anderen op de tenen gaat staan?" Fenedex-directeur Bart Jan Koop man schat dat enkele honderden Nederlandse bedrijven zaken doen met Saudi-Arabië. Het gaat vooral om agrarische producten, kassenbouw, machines, genees middelen en telecom. Die handel was vorig jaar goed voor 2,26 mil jard euro. Exporterende bedrijven hebben de afgelopen dagen geen bezorgde vragen bij Fenedex ge steld, zegt Koopman. Vorig jaar meldde Sjoerd Keizer- waard van Netherlands Aerospace Group nog, na een fact finding mission over de handelskansen met Saudi-Arabië: „Wilders' poli tieke statements zijn bekend in de islamitische wereld en vormen geen belemmering voor zaken doen met Saudi-Arabië." „Dat vernamen wij toen van Sau dische partijen waar we mee spra ken. Toen was het geen issue en speelde die stickeractie nog niet." boek online of bel -fc/c+io\ met 088 - 70 70 600 \5TIP y y <p DONDERDAG 22 MEI 2014 Accijns: pompen of verzuipen? ANALYSE door Jelte Posthumus I De gewraakte anti-islamsticker van Geert Wilders. foto HH door Chris van Alem RIYAD/DEN HAAG - Is er nu sprake van handelssancties door Saudi- Arabië tegen Nederland? Saudische media melden gisteren dat sancties zijn afgekondigd, maar het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft er officieel nog niets over gehoord van de Saudische regering. Stiptease! Stip kleedt 4 de prijzen uit! *Actievoorwaarden: profiteer van dinsdag 20 mei t/m woensdag 28 mei 23:59 uur van kortingen die kunnen oplopen tot wel 10% op al onze vakanties. Voor een aantal reizen geldt een beperkt aantal plaatsen met extra korting. Wij behouden ons het recht voor om gedurende de actieperiode reizen uit te sluiten van deze actie of de korting te wijzigen. De korting is niet geldig i.c.m. met andere kortingsacties en geldt uitsluitend voor nieuwe boekingen gemaakt in de actieperiode. Voor een totaaloverzicht van de kortingen en de actievoorwaarden zie www.stipreizen.nl/stiptease. Prijzen o.b.v. 2 pers. kamer/hul «cl. Catamiteitenfonds/reserveringskosten De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15