Oud papier gaat naar de voetbalclub, een lege fles in de glasbak. En een afgedankte auto? Die gaat naar Tiel, en staat straks misschien weer in de straat. Als straatnaambord. 10 VERDIEPING RECYCLING Ooit waren ze de trots van hun bezitters. Werden ze weke lijks gepoetst of door de was- straat gereden. Maar dat is ver leden tijd. Nu liggen ze in stukjes ter grootte van een mensenhand op een enorme hoop in een bedrijfshal in Tiel. Alleen wie goed kijkt, ziet nog dat die stukjes en brokjes ooit in au to's hoorden. Woordvoerster Janet Kes van ARN (voorheen Au to Recycling Nederland) zet een stap richting de metershoge zwarte dampende berg. Ze kijkt naar beneden en raapt een stuk plastic op. Een stukje slang van de luchttoevoer, zo te zien. Even later heeft ze een stukje printplaat in haar hand, een restantje van de elektronica die in steeds meer au to's zit. Voor de rest bestaat de berg vooral uit stof. Isolatiemateriaal en stukjes bekleding van stoelen en autodeuren. Staal is ver te zoeken. De auto's waarvan delen op deze hoop liggen, zijn elders al door de shredder gegaan. Daar is het staal verwijderd en verkocht voor hergebruik. Wat hier in Tiel binnenkomt, zijn de laatste restjes van wat ooit een auto was. Afval? Nee. Geloof het of niet. Maar uit deze enor me zwarte berg met stoffige rommel worden bruikbare materialen gehaald. Zevenhonderd ton per week komt er binnen in deze loods. Eenzelf de hoeveelheid komt er gesorteerd aan de achter kant weer uit. Kleine stukjes plastic bijvoorbeeld, die naar een Franse fabriek gaan. Ze worden later weer ge bruikt in elektrische apparaten, maar ook in bij voorbeeld motorafdekplaten en wielkasten van nieuwe auto's. Voordat het zover is, moet er wel eerst gesorteerd worden. Dat gebeurt machinaal. Dat proces kan het best omschreven worden als het uitvoeren van een heleboel natuurkundeproefjes na elkaar. Met wind worden lichte stoffen van zwaardere ge scheiden. Een zeef scheidt de grote stukken van de kleine. Door slim gebruik te maken van het verschil in soortelijk gewicht, komt in een bak met water de ene stof bovendrijven, terwijl de an dere naar de bodem zakt. Koperdraad zit verwe ven door de vele vezels uit stoelen en matten. In een soort centrifuge rolt het koper op, en is het makkelijker uit de vezels te halen. Vijf dagen per week, 24 uur per dag, blazen, spoe len en zeven de machines door in de enige recy clingfabriek van dit type in Europa. Vanaf vol gend jaar moeten auto's van de Europese Unie voor 95 procent 'hergebruikt en nuttig toegepast' worden, zoals het in de regelgeving heet. Ook ge bruik als brandbaar materiaal in hoogovens of ce mentovens telt als 'nuttige toepassing', maar dat mag met niet meer dan 10 procent van het materi aal gebeuren. Met de einddatum in zicht, zit Nederland op sche ma. ARN stelt dat het in 2013 volledig aan die strenge normen heeft voldaan. De fabriek in Tiel levert net die laatste procentjes om de Europese doelstelling te halen. Al ligt er wel concurrentie op de loer: de afvalverbranding. Er is overcapaciteit aan afvalovens in Nederland. Verbranden van restmateriaal is daardoor goedko per dan recycling. En hoewel de sorteerinstallatie in Tiel door de gezamenlijke auto-industrie is ge bouwd, wordt ook in die sector op de kleintjes ge let. ARN hoopt nu op dwingender wetgeving uit Brussel en Den Haag die hergebruik van materi aal uit afgedankte auto's verplicht. Want dat het overgrote deel van de auto opnieuw gebruikt kan worden, is duidelijk. Niet alleen de nog bruikbare onderdelen die via de sloop naar een andere auto worden overge bracht, maar dus ook het het laatste stukje koper draad uit de stoelverwarming. Terwijl door de ja ren heen het uiterlijk van auto's snel verandert, en er telkens weer nieuwe snufjes worden toege voegd, blijft de reststroom afval in grote lijnen de zelfde. Nou vooruit, die zojuist genoemde stoel verwarming zorgt ervoor dat er tegenwoordig wat meer koper in het afval zit. De grootste uitdaging op dit moment is de elektri sche auto. Hoewel, de accu's zijn sowieso niet wel kom in de recyclingfabriek in Tiel. Wat er na het verwijderen van de accu overblijft van een elektri sche auto, lijkt stiekem best veel op de restanten van een 'gewone' wagen. Er zit wat meer elektro nica in en wat minder olie. Voordeel voor de recyclers is dat ze zich rustig kunnen voorbereiden op nieuwe ontwikkelingen als de opkomst van de elektrische wagen. Janet Kes van ARN: „Auto's die nu de weg op gaan, ko men pas over een jaar of vijftien hier terecht." Vezels, plastic en mineralen zijn de belangrijkste elementen die uit de autorestjes worden gehaald. Van de mineralen worden onder meer basaltblok ken gemaakt die in de bouw gebruikt kunnen worden. ARN ontwikkelde samen met een partner specia le bouwplaten die nog het meest lijken op het veelgebruikte trespa. Er wordt momenteel nog ge zocht naar een fabrikant die de platen op grote schaal kan maken. Ze zijn bijvoorbeeld bruikbaar als beschoeiing voor slootkanten, denkt ARN. Ook zijn bij wijze van proef straatnaamborden ge maakt van het granulaat. Die zijn veel zwaarder dan de 'gewone' aluminium variant, erkent Kes. „Maar dat maakt het ook hufterproof. En in verge lijking met aluminium kost het maken van dit bord veel minder C02-uitstoot." Een proefbord staat nu in Rotterdam. Slaagt de test daar, dan wordt ook voor dit recycle-straat- naambord een fabrikant gezocht. Zelf straatnaamborden of bouwplaten maken, dat gaat ARN nog een stapje te ver. Het bedrijf is door de industrie opgericht om auto's te recyclen. Nieuwe producten maken is een andere tak van sport. De tijdgeest is echter gunstig. Bedrijven en over heden willen een 'groen' imago. De overstap naar een recycling-straatnaambordje lijkt een milieu bewuste keuze. Als gemeenten overstag gaan, kan een auto dus uiteindelijk weer terugkeren in zijn eigen straat. Tegen een paaltje, dat wel. door Paul Bots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10