'Het afscheid had anders gekund' Robben mag iets later komen SPORT 29 TRAININGSKAMP PORTUGAL In Lagos moet het Nederlands elftal deze week juist wennen aan omstandigheden die vergelijkbaar zijn met Brazilië. LAGOS - Het subtropische klimaat van de Algarve moet Oranje op warmen voor een hete zomer in Brazilië, maar op de eerste dag van het trainingskamp worden de spelers verwelkomd door 'een ver dwaalde Hollandse storm'. Het doet een beetje absurdistisch aan: je vertrekt in Nederland terwijl het kwik richting de 30 graden kruipt en je werkt een paar uur la ter in heftige slagregens je eerste oefeningen afin Portugal. Noem het de omgekeerde wereld. Het weerzien met Wesley Sneij- der, Rafael van der Vaart, Jere- main Lens en Nigel de Jong krijgt daardoor een omlijsting met rafeli ge randjes. Zo zie je maar dat zelfs de perfectionisten in het kamp Van Gaal niet alles kunnen plan nen. Lagos, een toeristenstadje op hon derd kilometer van Faro kent prachtige stranden, gezellige ter rasjes en twee uitstekende voet balvelden, die ingeklemd liggen tussen het spelershotel en de At lantische Oceaan. Iets verderop aan de kust ligt het buitenverblijf van de bondscoach, maar dat is niet de reden dat Oranje hier een week lang verder kneedt aan de WK-vorm. Hoe bizar het ook klinkt op deze herfstachtige dag in mei, het Ne derlands elftal heeft voor dit zui delijke puntje in Europa gekozen vanwege het weer. Normaal ge sproken brandt de zon nu al vol op in deze contreien. „Portugal is daarom het ideale tus senstation op weg naar Brazilië", zegt Louis Delahaije. De Limbur ger is trainer bij de wielerploeg van Belkin en Delahaije weet als geen ander hoe hij sporters moet voorbereiden op verschillende kli matologische omstandigheden. Als wielrenner fiets je de ene dag in de moordende hitte van Cali- fornië, terwijl je de week erop af kunt zien in de sneeuw van de Al pen. Twee jaar geleden op het EK had Oranje het Poolse Krakau als uit valsbasis, maar de ploeg speelde z'n wedstrijden 1600 kilometer verderop in het Oekrainse Char- kov waar ze in een bakoven te- rechtkwamen. Die extreme over gang had een bijna verlammende uitwerking op de spelers. Straks op het WK in Brazilië ont moeten de voetballers van Oranje nog meer weertypes. Voetballen in het immense Zuid-Amerikaan se land is immers een reis langs verschillende klimaten. Neder land heeft Rio de Janeiro als basis kamp en daar kan het in de win termaand juni nog een graad of 25 worden. De ploeg speelt z'n wed- Louis van Gaal is zuinig op Arjen Robben. De sterspeler van Bayern Munchen hoeft zich morgen pas te melden in het trainingskamp van het Nederlands elftal in het Portugese Lagos. Oranje arriveer de gistermiddag in de Algarve en verblijft daar een week. Robben gaf afgelopen zaterdag na het winnen van de Duitse beker aan dat hij toe was aan een paar extra dagen vakantie. De Neder lander vertolkte in de eindstrijd tegen Borussia Dortmund (2-0- winst) een hoofdrol en brak de wedstrijd met een goal in de ver lenging open. Robben verkeert al weken in een bloedvorm en geldt als een van de speerpunten van Oranje op het WK. strijden echter in Salvador, Porto Alegre en Sao Paulo. In Rio en Sao Paulo zijn de om standigheden enigszins vergelijk baar, in Salvador is het vaak warm, maar het zuidelijk gelegen Porto Alegre heeft weer een totaal ander klimaat dan alle andere Bra ziliaanse steden. In die periode kan het in Porto Alegre akelig fris zijn. Als Nederland de eerste ron de overleeft, moet de ploeg sowie so naar het noorden en daar is het juist bloedheet. Kortom, Oranje wacht een palet aan kleuren en in dit opzicht lijkt Brazilië ook wel een beetje op de Algarve deze week, want vanaf morgen krijgt Lagos z'n normale vriendelijke karakter terug, zo la ten de Portugezen ter plekke we ten. En dan kunnen de spelers zich alsnog gaan wapenen tegen de hitte, zegt Delahaije. „Als het warm is moet het vocht ergens heen en het lichaam heeft daar een mooi mechanisme voor bedacht: zweten. En het vermo gen om te kunnen zweten kun je trainen", legt hij uit. „Door het kille regenachtige weer van vori ge week heeft de zweetproductie in Nederland een tijdje op een laag pitje gestaan en daarom is Portugal ideaal om te wennen. Als het weer tenminste beter wordt." Dat Nederland na terugkomst pas anderhalve week later naar Brazi lië vertrekt is volgens Delahaije geen probleem. De zonne-energie ligt dan allang veilig opgeborgen. „Wat je hebt opgebouwd, verlies je niet in die paar dagen. Het zou pas een probleem worden als er drie weken tussen zouden zit ten." Dallinga/Frans Bevers, dat met Frédéric Caudron, Eddy Leppens, Pe ter de Backer, Jean Paul de Bruijn én Glenn Hofman een top- team heeft, stak in de reguliere competitie met kop en schouders boven de rest uit. Maar De Heeren mag niet onderschat worden. Met Dick Jaspers, Eddy Merckx en Frans van Kuyk heeft de ploeg uit Heerhugowaard ook spelers van wereldformaat in huis. „Vandaar dat ik niet denk dat we komend weekeinde wel even gaan win nen", zegt Hofman. De cijfers spreken echter duidelijk in het voordeel van Dallinga/ Frans Bevers. De onderlinge wed strijden werden gewonnen (8-0 en 6-2) en in de competitie haal den de Zeeuwen hogere moyen nes dan de Noord-Hollanders. Hofman draaide zijn beste sei zoen ooit. De 24-jarige Hagenaar verloor slechts drie van zijn 22 par tijen en twee eindigden er in een gelijkspel. „Het mooiste vind ik nog dat mijn gemiddelde weer omhoog is gegaan. Vorig seizoen zat ik op 1,33 en nu sta ik op bijna 1,5. En het opmerkelijke is dat ik minder heb getraind. Eigenlijk geldt in het biljarten: hoe meer je speelt, hoe beter gevoel je krijgt en hoe hoger je gemiddelde wordt. Maar bij werkte dat niet zo in het afgelopen jaar." Mogelijk speelt mee dat hij in 2013 op belangrijke toernooien van zich deed spreken. Hij werd derde op zowel het Europees kampioen schap in Duitsland als de World Games in Colombia. „Het zou kunnen dat ik, doordat ik daar een aantal sterke tegenstanders heb verslagen, met veel vertrouwen aan de competitie ben begonnen. Maar een echte verklaring heb ik niet." Graag had hij zich in Sluiskil ver der willen ontwikkelen. Maar de finale van de play-offs wordt zijn laatste optreden voor Dallinga/ Frans Bevers. Tijdens het ere divisieseizoen kreeg Hofman te horen dat het team omgegooid ging worden - Jaspers en Merckx werden aangetrokken - en dat er voor hem eigenlijk geen plaats meer was. „Ik zou de vijfde man worden", vertelt hij. „Ik zou nog maar vijftien wedstrijden kunnen spelen. Maar moest ik dan zeven keer thuis gaan zitten? Dat wilde ik niet." Hofman vond de gang van zaken teleurstellend. „Het kwam hele maal uit het niets, ik zag het niet aankomen." De Zuid-Hollander had juist de hoop dat hij in Sluis kil zou gaan stijgen in de rangor de. Hij had er op tafel 1 of 2 willen spelen. „In de Belgische competi tie was ik dit seizoen al kopman. En dan tref je wekelijks drieban ders met gemiddeldes van ruim boven de 1,0. Op tafel 4 ontmoet je spelers met moyennes van 0,8 of 0,9. Daar zit geen uitdaging in." Biljart Café Jorissen, nota bene een Haags team, sloeg meteen toe en bood Hofman voor volgend sei zoen het kopmanschap aan. „Daar hoefde ik dus niet over te twijfe len. Het is maar tien minuten van mijn huis en ik kan in de Neder landse competitie tegen alle top pers spelen. Maar begrijp me goed: ik heb zeven jaar met ple zier in Sluiskil gebiljart en ga er niet met ruzie weg. Het afscheid had alleen wel op een iets andere manier kunnen gaan." Hofman gaat komend weekeinde nog tweemaal alles geven voor Dallinga/Frans Bevers. Direct erna pakt hij zijn koffers. Maandag al vliegt hij naar Colombia, naar de vriendin die hij heeft overgehou den aan de World Games. Hij zal er tweeënhalve maand blijven. „Een bijkomend voordeel is dat het daar lekker warm is", zegt hij. „Dat is goed voor mijn botten. Ik heb namelijk al een hele tijd reu ma. In warme gebieden voel je je dan prettiger." Li (11) is jongste ooit op US Open De Amerikaanse Lucy Li (11) is de jongste golfster ooit die mag meedoen aan de US Open, het majortoernooi voor de vrouwen van 22 tot en met 25 juni in Pinehurst. Ze bemachtigde een startbe wijs in het kwalificatietoer nooi in Half Moon Bay en speelde Lexi Thompson uit de boeken. Li's landgenote was tot dit jaar de jongste deelneemster aan de US Open. Zij was destijds twaalf jaar oud. Weiten onzeker voor WK hockey Het is onzeker of Lidewij Weiten kan spelen op het WK hockey, dat op 31 mei begint in Den Haag. De inter national heeft tijdens de trai ning bij het Nederlands team een middenhandsbeen- tje in haar linkerhand gebro ken. De medische staf sluit deelname van Weiten aan het WK nog niet uit. Team arts Conny van Bentum: „We gaan per dag evalueren of het nog haalbaar is." Klaassen haakt af bij Jong Oranje Davy Klaassen is afgehaakt bij Jong Oranje. De talentvol le Ajacied meldde zich bij bondscoach Albert Stuiven- berg met een liesblessure af voor de tweede trainingssta ge, die gisteren begon in Doorwerth. De internatio nals bereiden zich daar voor op de komende kwalificatie wedstrijden voor het EK te gen Schotland (28 mei) en Luxemburg (3 juni). De groep van Stuivenberg telt nu nog 26 spelers. PAOK Saloniki schakelt CAS in Het bestuur van PAOK Salo niki wil via het internatio naal sporttribunaal (CAS) alsnog kwalificatie voor de Champions League afdwin gen. De Griekse club werd wegens supportersrellen bij een bekerwedstrijd bestraft met een aftrek van drie pun ten in de play-offs. Met een voorsprong van één punt op PAOK kwalificeerde Panathi- naikos zich uiteindelijk voor de Champions League. KNVB werkt met Fifa aan voorstel De KNVB werkt samen met wereldvoetbalbond Fifa aan een voorstel om komend sei zoen tijdens enkele duels in Nederland gebruik te gaan maken van de videoscheids- rechter. Bij goedkeuring van de IFAB, het orgaan belast met de regelgeving van het voetbal, wordt de technolo gie tijdens duels in de belof tecompetitie en later het toernooi om de KNVB-be- ker getest op geschiktheid. WOENSDAG 21 MEI 2014 Hollandse storm komt ongelegen voor Oranje door Leon ten Voorde Louis van Gaal door Roeland van Vliet SLUISKIL - De driebanders van Dallinga/Frans Bevers zijn komend weekeinde hooguit licht favoriet in de finale van de play-offs. Glenn Hofman, één van de biljarters in Sluiskilse dienst, zegt dat het lang niet zeker is dat de Zeeuws-Vlaam- se equipe de landstitel prolon geert. „Ik zou m'n geld er niet op durven zetten." PINEHURST DEN HAAG DOORWERTH ATHENE ZEIST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67