Boeinummers wist je uit je hoofd Bewoners Scheldedorp Doel richten eigen dorpswacht op 66 Een overdekte boot is toch beter. Je drinkt niet meer de halve zee leeg met tegenwind ZEEUWS-VLAANDEREN 23 Bram Nortier is 25 jaar actief als KNRM-redder in Cadzand. Jongste scouts op kamp in 'Sherwood' Zo'n honderd scouts van 5 tot 11 jaar zijn zaterdag en zondag op kamp in Sas van Gent Het 'bos op de punt', achter het scoutinggebouw' is dit weekeind 'Sherwood Forest', waar de kinderen on der leiding van Robin Hood avonturen beleven. Ze gaan onder meer burchten bou wen, boogschieten, een kampvuur aanleggen en van een kabelbaan roetsjen. Kampioenschap voor schutters Acht teams strijden zondag 22 juni het schuttersterrein van Terneuzen voor de Zeeuws-Vlaamse titel. De eerste drie doen later in het jaar aan het NK mee, even als de twee beste individue le schutters. Desirée Ele- geert (Terneuzen), George d'Haens (Graauw), Serge Merckx (Sint Jansteen) en Arjen Berkhout (Westdor- pe) zijn in de race. Opleiding voor blindengeleidehond Kinderen van Kindervilla Reyntje brengen vanmiddag een grote verzameling plas tic dopjes naar het tuinhuis van de Blaauwe Hoeve. De dopjes zijn ingezameld om plastic pallets van te maken. Met de opbrengst worden blindengeleidenhonden op geleid. Initiatiefneemster van de spaaractie, Lara Blaak man, is bij het tuinhuis. Stellexpo met werk moeder en dochter In de publieksruimten van De Stelle is tot eind juni werk van moeder (Ria de Maat) en dochter (Ester van Waes) te zien. Beide dames zijn creatieve duizendpoten, die met tal van materialen werken. Glas, brons, kera miek en textiel worden om zet in beelden, wandobjec- ten, batikdoeken en siera den. Te zien in het verpleeg huis van 9.00 tot 20.30 uur. Bram werd ruim een week gele den in de bloemetjes gezet omdat hij 25 jaar voor de KNRM actief is bij de post in Cadzand. Sinds 2003 is hij schipper. Bram vertelt in het boothuis in Cadzand-Bad met plezier over het reddingswerk. De eigen boot, de Winifred, is net terug van acht weken onderhoud, geeft hij aan. „Er zit ook nieuwe navigatie-appa- ratuur in. Prachtig spul." Bram drukt op het scherm: grafiekjes springen in beeld, en een druk op een 'varend pijltje' op zee tovert alle informatie over dat schip te voorschijn. „Dat hadden we niet toen ik be gon", mijmert Bram. „Toen be paalden we onze locatie met be hulp van een AP-navigator aan de hand van walbakens. Maar omdat we hier op de grens van het Engel se en Nederlandse systeem zaten, liep dat nogal eens mis." Prima dus, die vooruitgang, maar de si tuatie vroeger had ook z'n voorde len. „Neem Henk, één van onze meest ervaren mensen. Als je het nummer van een boei noemt, vaart hij er zo heen. Anderen moe ten het eerst opzoeken. Dat scheelt toch net weer wat tijd." De boot is tegenwoordig ook een stukje luxer. „In mijn begintijd hadden we De Hiimelaar, een open boot van zeven meter lang. Die werd vanuit het boothuis over een rail naar de monding van het Uitwateringskanaal ge bracht en daar in het water gehe sen. Twaalf jaar geleden wilde het hoofdkantoor die vervangen voor een beter exemplaar. Voor ons hoefde dat eerst niet zo. We von- den De T\iimelaar prima voor het relatief kleine werk dat we hier meestal doen: surfers, zwemmers, sportvissers, catamarans. Met zo'n kleine boot kun je veel kor ter onder de kust komen. En aan het begin hadden we het gevoel dat we, door die overkapping, slecht zicht hadden." Het gemopper verstomde snel. „We zagen snel in dat dit meer comfort geeft. Dankzij die over kapping drink je niet meer de hal ve zee leeg als je tegenwind hebt." Als schipper heeft Bram aan boord een coördinerende rol, en is hij aan wal aanspreekpunt van uit het hoofdkantoor in IJ muiden. „Bestellingen doen, oefeningen voorbereiden, onderhoud regelen, dat soort werk." Aan boord kan ie dereen alle taken uitvoeren, ver telt Bram. „Dat moet ook wel, want de samenstelling aan boord is elke keer anders. We hebben nu dertien man beschikbaar, maar vaak gaan er maar vijf mee." Bram is 54 jaar en nadert dus de 'stopgrens' van 55. „Al is die bij ons niet zo strikt als bijvoorbeeld bij de brandweer. Wie graag wil, kan na z'n 55ste wel door, al moet je dan wel jaarlijks worden ge keurd. Want geloof me: met veer tig per uur door hoge golven, daar krijgt je rug klappen van hoor." Bram is er nog niet helemaal uit. „Ik wil in elk geval niet in de weg zitten: de anderen moeten zich ook kunnen ontplooien. Mis schien doe ik een stap terug: ook achter de schermen is hier werk genoeg." Het vrijwilligerswerk brengt immers wel degelijk ver plichtingen met zich mee. „Ik ben doordeweeks, vanwege mijn werk in Sluiskil, overdag niet beschik baar. Dan vind ik dat je in het weekend ook niet steeds kan zeg gen dat je er niet bent. En dat heeft dus invloed op mijn privé- leven." Dat zijn zoon inmiddels ook red der is, geeft Bram rust. „Heb ik toch een beetje het idee dat ik voor een opvolger heb gezorgd..." van Beveren, waar Doel onder valt, schrijven de bewoners dat ze genoodzaakt zijn tot het burger initiatief. „We worden geconfron teerd met een niet-aflatende stroom van overlast en vandalis me die blijft toenemen. Zonder bijkomende maatregelen, zonder bijkomende inzet van politie, valt hierin geen ommekeer te ver wachten." De dorpswacht heeft geen uitvoe rende macht en kan weinig an- Vooral Nederlandse jonge ren richten, volgens Doel2020, vernielingen aan in Scheldedorp Doel ders dan de ongenode gasten aan spreken op hun gedrag. Creve: „We vertellen dat er in Doel nog mensen wonen. Sommige jonge ren hebben begrip en druipen af. Er zijn er ook die juist agressief reageren. Zowel verbaal als fy siek." De dorpswacht in Doel werkt nauw samen met de politie en dat werpt volgens Creve zijn vruch ten af. Regelmatig, worden rel schoppers opgepakt. Bewoners roepen ook de Maatschappij Lin- kerscheldeoever, dat de huizen in Doel in bezit heeft, leegstaande panden beter af te sluiten. Dat ge beurt volgens hen nu met dunne houten platen, die makkelijk te slopen zijn. Daardoor zouden hui zen makkelijk toegankelijk zijn. „We hebben helaas te maken met een toenemend aantal groepen jongeren uit Nederland dat vooral 's nachts vernielingen aanricht", zegt Jan Creve van actiegroep Doel2020. „Ze gooien ruiten in en maken veel lawaai. Vorige week zagen we er een aantal lopen met kettingen en ijzeren staven." In een brief aan het schepencollege WOENSDAG 21 MEI 2014 SAS VAN CENT TERNEUZEN HULST OOSTBURG door Martijn de Koning CADZAND - Natuurlijk, in 25 jaar tijd maak je op een reddingboot akelige dingen mee. Schipper Bram Nortier kan er zo een paar opsom men. „Maar vijfennegentig procent van wat we doen is gewoon leuk. En die andere vijf procent is wél dankbaar werk," Bram Nortier weet nog niet hoe lang hij doorgaat. „Ik wil anderen niet in de weg zitten." foto Mark Neelemans Schipper Bram Nortier door Bob Maes DOEL - Nadat het een tijdje beter ging, is vandalisme de laatste tijd weer schering en inslag in het Vlaamse Doel. Het merendeel van de bewoners en enkele sympathi santen hebben daarom een dorps wacht opgericht, die vooral in het weekend actief is. In het Vlaamse dorp Doel zijn al heel wat panden gesloopt Vandalen doen ook een duit in het zakje, foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65