Luteijntjes zuinig op hun oude machines Terneuzense jongeren mogen zelf Waarschuwing voor zeggen wat ze nu eigenlijk willen drijfzand bij Nieuwvliet 20 ZEEUWS-VLAANDEREN HONDENFOKKERS DNA-test bij honden moet per 1 juni afstamming controleren en zo de gezondheid van een ras verbeteren. Rollend Materieel Buiten gebruik gestelde ma chines deden ze bij het ak kerbouwbedrijf van de fa milie Luteijn nooit weg. Dus koes tert Adrie Luteijn (80) vandaag de dag een indrukwekkende verza meling klassiek rollend materieel op zijn boerderijtje in Groede. „De machines hebben een enor me emotionele waarde, vader en ik hebben er altijd ons werk mee gedaan." Maar naast landbouwma chines - waaronder leuke Ford tractoren - staan er ook klassieke auto's. Adrie werkt nog dagelijks aan het klassieke machine- en wa genpark. Rijdend houden en er de meeste oldtimerfestivals in de pro vincie mee bezoeken. „Ze vroe gen van het Oldtimerfestival Axel of ik dit jaar met de Ford Granada kom." Het Koninklijk Huis schaf te ooit 11 Ford Granada's aan voor zien van alle toen leverbare luxe en een forse 2.8 zescilinder motor met injectie. Adrie heeft daarvan het exemplaar met lederen bekle ding. Volgens de overlevering heeft prinses Beatrix er maar een keer in gezeten. „Ze wou niet op leer zitten want dan ging d'r hoed (lees: kleding) blinken." Ondanks de adellijke afkomst van de Granada hebben de Rover P6 2000TC en de Opel Rekord Pi 1500 uit 1959 Adrie's voorkeur. De techniek van de Rover sprak hem erg aan, omdat alles geschroefd zat in plaats van gelast. In 1977 kocht hij de P6 voor een schappe lijke prijs, maar hoe meer werd losgeschroefd des te meer onaan genaams kwam er tevoorschijn en de restauratie duurde uiteinde lijk meer dan vijfjaar. Met een pa noramische voorruit en kleine staartvinnen heeft de Opel de ech te looks van de jaren vijftig. Een sloper wilde het defecte karretje niet, dus kreeg hij de auto ooit voor niets van een Groedenaar. Adrie reed er nog 100.000 kilome ter mee en restaureerde de Rek ord daarna tot showroomstaat. „In de wintermaanden blijft alles in de schuur vanwege de pekel." Doorgaans ging het dagelijks ver voer dan met een andere Ford Gra nada, maar die is jonger dan veer tig jaar en valt nu weer in de we genbelasting. „Daarom maak ik een Ford Taurrus 17M rijklaar; hij hoeft niet heel mooi te zijn", zegt Adrie. „Maar die is ouder dan veer tig jaar dus kan ik gewoon belas tingvrij blijven rijden." Op Hemelvaartsdag is Adrie dus weer present op het Oldtimerfesti val in Axel. Hij was erbij toen het in 1987 voor de eerste maal werd gehouden en heeft nooit een edi tie gemist. WESTDORPE - Prima plan, vinden Kitty en Francois van Kerckhove, zo'n verplichte DNA-test bij hon den. Het 'pimpen' van bepaalde raskenmerken leidt namelijk tot gezondheidsklachten en dat moet je als fokker niet willen. Maar ja, een keurmerk heeft al leen zin, als andere landen het ook invoeren, zegt Kitty. „De hon- denvoerimporteur vertelde pas dat hij een zieke pup had overge nomen van een Nederlandse fok ker die die bij een Poolse fokker had besteld. Toen het hondje on gezond bleek, wilde geen van bei de fokkers het nog hebben. Om te voorkomen dat hij zou worden af gemaakt, heeft die man hem maar mee naar huis genomen." Wat de Van Kerckhoves betreft zijn dat de malafide fokkers die het verpesten voor anderen. „Als je je eigen" zieke pup niet terug neemt, klopt er iets niet. Een Duitse Dog met stamboom kost al gauw 1.500 euro. Er zijn er na tuurlijk die fokken om geld te ver dienen. Als dat je enige bedoeling is, hou je niet van dieren." Dat doen zij dus wel, als fokver- gunninghouders met een beschei den kennel. Duitse Doggen van het Papeschorre heten hun hon dennakomelingen in de stam boom. Het stel is al Dog-gek van af 1974, met fokken begonnen ze in 2003, toen ze met Yasmin ein delijk een hond hadden die op shows 'uitmuntend' scoorde. Die dus goed voldeed aan de raseisen voor de Duitse Dog, zoals bijvoor beeld een schofthoogte van min stens 72 cm (voor teefjes). Doggen zijn forse dieren, ze kunnen wel Als je als honden fokker je eigen zieke pup niet terugneemt, klopt er iets niet 75 kilo wegen. Soms zijn ze in de buik van de moeder al groot en dan kan een keizersnede nodig zijn. „Als er maar twee pups in de buik zitten, zijn die soms al te groot voor een gewone beval ling", zegt Francois. „Het aantal pups valt helaas niet te plannen." Met kleur gaat dat beter. Een fok ker die inzet op veel wit in de huid, loopt de kans op een dove hond, zegt Kitty. Van het grootste belang dus om een geschikte reu te zoeken voor je goedgebouwde dameshond. „Wij proberen het ras te verbeteren, niet te vermeer deren. We hebben tot nu toe vier nestjes gefokt. Met 'n teefje fok ken wij één keer." Ze staan ingeschreven bij de Ne derlandse Duitse Doggen Club (NDDC) die de nieuwe fokrichtlij- nen onderschrijft. Wat de effec ten ervan zijn op de gezondheid moet worden afgewacht, zegt voorzitter Jansen. „Bij de Duitse Dog zijn geen verborgen proble men als gevolg van doorfokken be kend." De club wijst ook op de verantwoordelijkheid van hon denkopers: die moeten goed oplet ten waar ze een hond kopen. PLAN VAN AANPAK DUURZAAM FOKBELEID Als aanloopje naar het debat is on der honderden jongeren een en quête verspreid. Meer dan vijfhon derd zijn er ingevuld teruggeko men. „Geen slechte score", onder kent Olga Roomer van Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Terneu zen. De resultaten worden maan dagmiddag bekend gemaakt, waar na de discussie erover kan losbar sten onder leiding van Tim Hof man, bekend van het tv-program- ma Spuiten en Slikken. Waar hebben Terneuzense jonge ren van twaalf tot achttien jaar be hoefte aan? Wat missen ze? En te gen welke problemen lopen ze aan, op straat, in hun buurt en op school? Wat kan de gemeente daaraan doen, maar ook: welke op lossingen hebben ze zelf? Het zijn enkele van de thema's die aan bod komen. Het debat in het Scheldetheater begint om 14.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Het begint luchtig met spelletjes als een rodeostier, twit- terwall en 'shitlist'. De Renegades treden op, waarna het serieuzere deel start met een presentatie van de enquêteresultaten. Met stern- kastjes mogen de bezoekers aange ven wat ze belangrijk vinden bij de onderwerpen wonen, gezin, onderwijs en vrije tijd. Het debat eindigt met een kennis quiz waarmee prijzen zijn te win nen als een fashioncheque en een dagarrangement bij skihal Skidö- me. Leuk, maar een goed jeugdbe leid in Terneuzen voor de jaren 2014-2018 moet de grootste prijs worden. De borden zijn neergezet, nadat zondag op het strand bij de Ver dronken Zwarte Polder twee paar den wegzakten in 'modderput- ten'. Die putten komen bloot bij extreem laagwater. Dat was het zondagmiddag. De eigenaar van strandpaviljoen De Strandganger alarmeerde de reddingmaatschappij KNRM Cad- zand die uitrukte met een kust- hulpverleningsvoertuig en trac tor. Ook de brandweer is ter plaat se geweest, omdat die speciale broeken heeft voor het tillen van dieren. Het was niet nodig de broeken te gebruiken. De twee paarden kwamen met een beetje hulp weer los, voordat het water te hoog kwam. Het is niet de eerste keer dat paar den en ruiters op het strand van de Verdronken Zwarte Polder in de problemen zijn gekomen door drijkzand. In 2006 kon een in een modderput weggezakte pony ter nauwernood worden gered. Sinds die tijd zijn vaker waarschuwings borden geplaatst. door Chris Piatteeuw Tijd speelt geen rol. De liefhebbers van oud rollend materieel steken vaak al hun tijd in hun hobby. In de ze rubriek praten Zeeuws-Vlamin gen over hun passie. Vandaag: Adrie Luteijn uit Croede. 'Met een teefje fokken wij maar één keer' door Florence Imandt I Adrie Luteijn (80) met de Rover P6 2000TC. De restauratie vergde vijfjaar. foto Chris Piatteeuw Kitty Franqois van Kerckhove Raad van Beheer op Kynologisch Gebied leidt project 'gezonde(re) en sociale hond in Nederland', op verzoek van het Ministerie van Economische Zaken. Doel: maatregelen formuleren die gezondheid, gedrag en welzijn van honden structureel verbeteren. Een van de maatregelen is de DNA-test die vanaf 1 juni 2014 voor alle dekkingen verplicht wordt. De test garandeert de afstamming van dieren. In Nederland zijn 1,5 miljoen hon den, waarvan 500.000 rashonden. Er zijn zo'n 300 erkende honden rassen. Bron: Raad van Beheer op Kynolo gisch Gebied. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het is altijd lastig. Je kunt als gemeente wel van alles verzinnen voor jongeren, maar wat willen ze nu eigenlijk zelf? Om ant woord te krijgen op die vraag is maandag in het Scheldetheater in Terneuzen een groot interactief jon- gerendebat. NIEUWVLIET - Op het strand bij de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet zijn deze week door wa terschap Scheldestromen borden geplaatst om bezoekers te waar schuwen voor drijfzand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62