NVWA heeft onterecht vee afgevoerd in Rilland i I Officier wil dat verdachte dronken spookrijden leert van geëiste straf DJEEDENU 66 Er wordt hier relatief weinig nieuw gebouwd. We juichen dus nog niet i 18 ZEELAND BOUWEND ZEELAND Omzet stabiliseert zich, maar Zeeuwse bouwbedrijven voorzien pas volgend jaar weer groei. F woensdag De eerste dag van het jaar op het strand. Ik ging liggen, sloot mijn ogen en hoorde mijn zoon babbelen over hoe je een echt stevig zandkasteel kunt maken. Met mijn ogen dicht luisterde ik naar zijn be toog over de vochtigheid van stevig metselzand en naar de geluiden van een vol Vlissings Badstrand. Ik bedacht dat ik in een vol gend leven nooit terug zou wil len komen als meeuw. Het lijkt wel of die dieren alleen maar ruzie maken. Terugkomen als meeuw moet een vloek zijn. Een leven als schooier en ruzie maker. En terwijl alle geluiden samen smolten tot een brij, dommel de ik verder in. DIEEDEN!! Klonk het plotse ling vlak naast me. Ik schrok op. Moeder met tribal op de on derrug was het beu dat haar zoontje steeds zand opwierp bij het voorbijgalopperen. Ik ging weer liggen en liet de zon op mijn lijf branden terwijl ik verder luisterde naar de ge luiden om me heen. rp In de verte, een schelle stem 'DJEEDEN!' Naast me zat de moeder van Jayden met haar te lefoon te spelen. Een andere Jayden? Ook toeval lig- Tot ik uit weer een andere hoek opnieuw een moeder DIEEDEN hoorde roepen. Dit maal iets dichterbij maar duide lijk een andere stem. Ook schel en doordringend, maar toch an ders. En al dommelend sloeg ik aan het filosoferen. Natuurlijk zijn er veel jaydens. Een jaar of wat geleden was het een populaire naam. Maar waar om hoorde ik alleen maar die ene naam steeds boven alles uit? Hebben moeders van Jaydens, schellere stemmen? Zijn Jay dens ondeugende kinderen? Lo pen Jaydens statistisch vaker weg? Hadden mijn zoon en ik toevallig net de nationale Jay- den-ontmoedingsdag gekozen om naar het strand te gaan? Ik viel in slaap en droomde van Jaydens. Overal Jaydens, de meeste op kleine crocs-slippers en vooral veel moeders met tri bals op onderruggen. Vorige week werd al bekend dat Van Iwaarden zijn 247 runderen terugkrijgt. Nu de uitspraak is ge publiceerd, is duidelijk waarom de rechter in het kort geding tot die conclusie is gekomen. Volgens de NVWA zou Van Iwaarden zich niet hebben gehouden aan het be handelplan. Dit plan moest hij op stellen na een eerdere controle, waarin de dienst met name ha merde op het hoge sterftecijfer on der pasgeboren kalveren. De rechter oordeelt dat Van Iwaar den wel degelijk een behandel plan samen met dierenarts Wim Verboom had opgesteld. Het feit dat dit plan niet aanwezig was op het bedrijf in Rilland en dat de handtekening van Hans van Iwaarden er niet onder stond, doet daar naar het oordeel van de rechter niets aan af. „De staat is voorbarig geweest", reageert Pie- ter Hoogendam, advocaat van Van Iwaarden. „Ze hebben te makke lijk deze maatregel genomen." Tijdens de zitting, die 12 mei plaatsvond in Den Haag, voerde de NVWA ook nog aan dat de run deren aan stinkpoot of mortellaro zouden lijden, een aandoening aan de hoeven. Dit had de NVWA gebaseerd op een e-mail van een veehouder die in opdracht van de Staat een deel van de runderen van Van Iwaarden in bewaring heeft genomen. Zowel dierenarts Verboom als Van Iwaarden zelf be streden eerder al dat de dieren hier aan zouden lijden. Ook de rechter acht deze bewering van de NVWA ongegrond. Volgens ad vocaat Hoogendam gaven zelfs dierenartsen die op verzoek van de NVWA de zitting bijwoonden toe dat het vee van Van Iwaarden in prima conditie verkeert. De uitspraak van de voorzienin genrechter is een voorlopig oor deel. Later moet een rechter zich in een bodemprocedure uitspre ken over alle maatregelen die de NVWA heeft genomen vanwege de vermeende misstanden bij het bedrijf van Van Iwaarden. Inmiddels is Hoogendam druk be zig om al het vee terug te krijgen. Dit verloopt volgens hem zeer moeizaam. „De Staat beroept zich op regels voor transport van hoog- drachtige en net bevallen koeien. Tot ongeveer drie weken voor de bevalling mogen ze niet meer ver voerd worden. Ik begrijp alleen niet waarom die regels niet gol den toen de NVWA ze in beslag namen." De Zeeuwse bouwsec tor lijkt langzaam maar zeker uit het dal te klimmen. De meeste bedrijven verwachten echter pas in 2015 fun damenteel herstel. Volgens koepelorganisatie Bouw end Nederland is het nog te vroeg om te juichen. Bovendien is de bouw door een dusdanig diep dal gegaan dat het euforisch uitste ken van vlag en wimpel zou gren zen aan overmoed. Want er zijn nogal wat bedrijven in de bouwsector failliet gegaan in Zeeland. In 2011 was er een fail- lissementsgolf. Dronkers in Yerse- ke, de aannemers Ooms en De Bourgraaf in Goes, WTS Architec ten in Vlissingen, bouwbedrijf't Eiland in Sint- Maartensdijk ABI Warmtetechniek uit Burgh-Haam- stede en metselbedrijf De Kam BV in Kamperland legden het loodje. In 2012 volgden De Feijter Groep in Terneuzen/Biervliet en bouwbedrijf Flipse uit Koudeker- ke. Het jaar daarop moest bouwbe drijf Imotec in Terneuzen zich ge wonnen geven, net als de Goese bouwonderneming Nonnekes. Recent eiste de malaise in de bouw opnieuw twee Zeeuwse slachtoffers. SasGlas in Sas van Gent kondigde aan per 1 juli de deuren te sluiten. De 89 werkne mers van de glasfabriek verliezen hun baan. In maart ging Meijers Staalbouw in Serooskerke over de kop. De bijna 60 werknemers staan op straat. De cijfers spreken boekdelen. De gezamenlijke omzet van de Zeeuwse bouwondernemers is sinds 2008 met ruim 25 procent te ruggelopen: van 628 miljoen in 2008 naar 450 miljoen in 2013. Het lijkt erop dat de bouwsector vorig jaar de bodem heeft aange tikt. De banken ABN Amro en ING verwachten een omzetgroei. ING al in dit jaar. Zeeuwse bouwbedrijven ervaren deze kentering nog niet, blijkt uit een enquête van de afdeling Zee land van Bouwend Nederland. De meeste Zeeuwse bouwbedrijven zeggen dat hun omzet weliswaar is gestabiliseerd, maar ze verwach ten pas in 2015 omzetgroei. Dat beeld werd vorige week don derdag nog eens bevestigd door le den tijdens de ledenvergadering van de Zeeuwse afdeling van Bouwend Nederland. Voorzitter Eric de Ruijsscher: „Zeeland hob belt altijd achter de landelijke trend aan. Verder zijn we een klei ne provincie met een aantal krimpgebieden. Er wordt hier rela tief weinig nieuw gebouwd. We Het ongeluk gebeurde 16 februari vorig jaar op de afrit van de A58 naar de N57 bij Middelburg. De bestuurster van de auto die hij frontaal aanreed heeft nog altijd last van de gevolgen van het onge luk. De 20-jarige vrouw uit Burgh-Haamstede brak twee rug wervels, waarbij er één waar schijnlijk nooit meer helemaal zal herstellen. Bij haar zus gaat pas volgende maand een pen uit haar gebroken rechterbeen. De man bekende dat hij fout zat, al weet hij het niet aan de drank. Dat de politie in de deur aan de bestuurderskant nog een halfleeg flesje bier vond, was toeval. „Die stond er al een week." En hoewel hij vier keer te veel alcohol in zijn bloed had, beweerde hij dat hij al leen maar in de middag 4 flesjes juichen dus nog niet." Uit de enquête blijkt ook dat het ene bouwbedrijf het andere niet is. De kleine bedrijven (omzet tot 10 miljoen euro) zijn de afgelopen zes jaar het hardst getroffen. Sinds 2008 hebben ze veel omzet ingeleverd, soms tot 45 procent. De grotere bouwbedrijven (mini maal 10 miljoen euro omzet) za gen in dezelfde periode juist hun omzet met 22 procent stijgen. Door faillissementen en afslan king van bedrijven is het aantal banen in de bouw fors gekrom pen. Hoewel een deel van de ont slagen werknemers als zzp'er voor zichzelf is begonnen en nu kleine bouwbedrijven beconcur reert, heeft de bouwsector erva ren vaklieden verloren. Die zijn ander werk gaan doen. Dat verlies aan vakmanschap baart De Ruijs scher grote zorgen. Na al dat zuur is er ook zoet. Jon geren hebben nog steeds interes se in de bouw. Na de zomer begin nen 31 studenten een hbo-oplei- ding Bouwkunde aan de HZ in Vlissingen. Ter vergelijking: dit schooljaar waren dat er 14. De stij gende belangstelling hangt vooral samen met iet-innovaties zoals BIM (Building Information Mode ling). Ook mbo-school Scalda is positief. Het aantal inschrijvingen voor de bouwopleidingen is sta biel. In het nieuwe schooljaar stro men 34 nieuwe timmermannen en metselaars in. Bouwopleiding Zeeland houdt rekening met een lichte groei vanaf 2015. Economisch herstel zal volgens Bouwend Nederland onvoldoen de zijn om de bouw er bovenop te helpen. „De intrede van zzp-ers en de behoefte aan flexibe le werknemers vergen een cao met minder regels en de mogelijk heid om op bedrijfsniveau afspra ken te maken. Flexibiliteit in werktijden, minder administratie ve lasten en kostenreductie zijn daarbij de belangrijkste thema's." bier had gedronken, terwijl het ongeluk pas om 21.45 uur gebeur de. De B. had door de mist de goede afslag naar de A58 niet gezien en in plaats van de oprit op te draaien, draaide hij de afrit op, waarna hij frontaal tegen de vrou wen reed. De man was destijds vrachtwagenchauffeur, maar ver loor zijn rijbewijs een halfjaar en daarmee ook zijn werk. Volgens zijn advocaat is dat ook al straf. Hij vroeg de rechtbank hooguit een boete op te leggen, een voor waardelijke taakstraf en 6 maan den rijontzegging. Uitspraak 3 juni. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Joeri Wisse DEN HAAG - De Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit had 30 april niet de complete veestapel van Hans van Iwaarden uit Rilland mogen afvoeren. Die conclusie valt te trekken uit de uitspraak van de voorzieningenrechter van het Colle ge van Beroep voor het bedrijfsle ven. Bouw verwacht herstel in 2 015 Volgens de voorzieningen- rechter is de Staat voorba rig geweest toen het de Ril- landse koeien afvoerde. door Frank Balkenende en Cornelleke Blok Eric de Ruijsscher door Pieter van Klinken BREDA - Hij reed onder invloed, door dichte mist, in het donker te gen de rijrichting in en veroorzaak te daarbij een ongeluk. De 22-jari- ge Walter de B. uit Sint Annaland moet maar eens leren, vindt offi cier van justitie Esther Zuijdweg. Zij eiste dinsdag in de rechtbank in Breda twee maanden voorwaarde lijk, 200 uur taakstraf en een rijont zegging van anderhalfjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60