uur opgesloten. onze actie. y&r lockmeup.nl niet met meer controle bij België' 17 'Loomen': pielen met gekleurde elastiekjes BINNENLAND 5 I X see een asielzoeker uit de bus haalt bij de Belgisch-Nederlandse grensovergang Hazeldonk (zoals eerder deze week in het Acht Uur Journaal te zien was) wordt de vreemdeling niet terug de grens naar België overgezet. Hij belandt uiteindelijk in aanmeldcentrum Ter Apel. Net zoals de asielzoeker die door de controle glipt. Beide vreemdelingen gaan de asielproce dure in. Dat toonde de NOS niet. In Ter Apel wordt wel onderzoek gedaan of de vluchteling eerst in een ander Europees land is ge weest. De Vreemdelingenpolitie leest telefoons uit om te kijken waar iemand is geweest. Is dat een ander EU-land, dan kan de vreemdeling, vanwege de zoge noemde Dublin-claim, worden te ruggestuurd. Grenscontroles op busjes vol vreemdelingen kunnen wel lei den tot het arresteren van men sensmokkelaars. Als dat nieuws hun collega's bereikt, sluiten die misschien de Nederland-route en zoeken ze een andere weg. Dan is Nederland van de plotse toe stroom aan Eritreeërs af, maar wordt het probleem simpelweg verplaatst naar een ander Noord- Europees land. Want met een ma rechaussee bij Hazeldonk houd je de gammele bootjes op de Middel- landse Zee, volgepakt met honder den wanhopige Eritreeërs en Sy- riërs, niet tegen. Gisteren begonnen in Straatsburg zo'n driehonderd vluchtelingen en hun sympathisanten uit heel Europa aan een mars naar Brus sel. Ze willen aandacht voor de in hun ogen belabberde behandeling van vluchtelingen in Europa. In juni komen ze in Brussel aan, dan staat daar een immigratietop op de agenda. Daar, stellen migratie deskundigen, ligt ook de oplos sing voor het bestrijden van men sensmokkel en duizenden doden op de Middellandse Zee: een geza menlijk Europees asielbeleid waar in vluchtelingen op menswaardi ge wijze in Europa worden ont vangen en naar ratio over de EU- landen worden verdeeld. Een simpel armbandje Waren het eerst alleen maken duurt twee of drie gekleurde elastiekjes, nu minuutjes, als je een beetje zijn er ook die oplichten in handig bent het donker en met glitters De ruimte tussen de pinnetjes op het weefbord is maar klein en hoe elastisch de felgekleurde elastiek jes ook zijn, ze doen toch niet al tijd wat je wilt. Alles bij elkaar is het best een gepiel. Sinds een week of zes zijn de spul len om te loomen ook in de Neder landse speelgoedwinkels en web shops niet meer aan te slepen en struikel je op de pleinen van basis scholen bijna over de leerlingen met armbandjes, ringetjes en ket tingen gemaakt van de kleine elas tiekjes. Op basisschool De Bergen in Eind hoven was Femke Boonstra (8) één van de voorlopers. „Ze kreeg eind januari voor haar verjaardag toevallig een setje", zegt moeder Sjoukje terwijl Femke en een paar schoolgenoten de spullen tevoor schijn halen voor een korte de monstratie. Een loompakket bestaat uit een weefbord met pinnetjes die eruit steken, een haaknaald en de elas tiekjes zelf natuurlijk. Femke laat zien hoe je het simpelste arm bandje maakt. „Dat duurt twee of drie minuutjes", zegt ze en gaat geconcentreerd aan de slag. Met haar vinger zet ze een reeks elas tiekjes om de pinnetjes van het weefbord vast. Daarna legt ze er met de haaknaald in een bepaald patroon een serie knoopjes in. Het laatste klusje is het plaatsen van een pietepeuterig klein plas tic slotje. Tim Kolijn (8) vertelt ondertussen dat je er veel meer mee kunt maken dan alleen siera den. „Ik ben thuis bijvoorbeeld be zig met een panda." De patronen zijn onder andere te vinden op YouRibe. Daar circule ren eindeloos veel instructiefilm pjes, die dopr miljoenen bomers worden bekeken. De filmpjes wor den gemaakt door bedrijven die de loomspullen verkopen, maar ook door kinderen die thuis op hun kamer gewoon een beetje zit ten te hobbyen. De Eindhovense Miranda van Kes- sel maakt handig gebruik van de hype. In haar kledingwinkel Mo de 040 verkoopt ze loom-spullen. Na schooltijd hangen de kinderen er met de benen buiten. „Maar ook vrouwtjes van 70 hoor", zegt Van Kessel. Het was zoon Mike (10) die haar tijdens een bezoek aan de groothandel op de loomar- tikelen wees. Ze denkt dat de rage nog wel even blijft hangen. „Voor al omdat er steeds meer bij komt", legt ze uit. Waren het eerst gewoon nog gekleurde elas tiekjes, nu zijn er al stiekjes met glitters, of stiekjes die oplichten in het donker. Van Kessel ver koopt bovendien bedeltjes voor aan de armbandjes. En het aller nieuwste? Kraaltjes. vragen over de risico's van mobiel bellen Nu in de westerse landen zo'n 70 procent van de 11- en 12-jarigen een mobieltje heeft, is het tijd dat er duidelijkheid komt over de stra lingsgevaren. De hersenen van kinderen zijn nog volop in ont wikkeling. In totaal 2500 kinde ren worden dit jaar en vervolgens nog eens in 2015 onderzocht op hun ontwikkeling op het gebied van geheugen, denkvermogen en concentratie. Tot voor kort is bij wetenschappe lijk onderzoek vooral gekeken naar het gebruik van mobieltjes en de gevolgen ervan bij volwasse nen. Daarbij is voorzichtig gecon cludeerd dat langdurig gebruik (ongeveer vijftien jaar) niet aan toonbaar leidt tot kanker in de hersenen. In Nederland is dat ook steeds de basis geweest van adviezen door onder meer de Gezondheidsraad, die daarmee ook het Kennisplat form Elektromagnetische Velden (KEV) wist te overtuigen. Dat platform bundelt kennis op het gebied van elektromagnetische velden met als doel wetenschap pelijke informatie over het onder werp te duiden en beschikbaar te maken. Niet alleen in Engeland. In België is begin dit jaar een verbod voor de verkoop van mobieltjes aan kinderen tot 7 jaar afgekondigd. Ook mag reclame voor mobiel bel len zich niet richten tot jongeren onder 13 jaar. In Frankrijk zijn tabiets en mobieltjes voor kinde ren onder 14 al enkele jaren verbo den. En in andere landen gelden waarschuwingen voor onbeperkt mobiel bellen. Trouwens, wie in Nederland een iPhone koopt, leest in de gebruiks aanwijzing dat het raadzaam is het toestel niet op het lichaam te dragen (ten minste 1,5 centimeter ervan af) en bij het bellen het toe stel niet aan het oor te houden, maar bij voorbeeld oortjes te ge bruiken. Woordvoerder Eric Smit van het KEV zegt: „Er zijn geen aanwijzin gen dat kinderen gevoeliger zijn voor elektromagnetische velden dan volwassenen, maar er is rela tief weinig onderzoek naar de ef fecten op kinderen. Wel blijkt uit onderzoek dat kleinere mensen, waaronder dus ook kinderen, ver houdingsgewijs iets meer opne men van dezelfde blootstelling dan grotere mensen. De Gezond heidsraad adviseerde daarom in 2013 verder onderzoek op dit ge bied te doen. Het Engelse onder zoek is daarmee in lijn." Nee. Er is een zogeheten kennisbe- richt over straling en kinderen in aantocht. Het KEV verwacht dat dat waarschijnlijk voor 1 juli wordt gepubliceerd. Ook de 'tegenhanger' van het KEV, het Kennisplatform Elektro magnetische Straling (KES) zit niet stil. Oprichter Peter van der Vleuten: „De Britten gaan onder zoeken waar wij al jarenlang op wijzen: de gevaren voor de ont wikkeling van de kinderherse- nen. Maar wij gaan verder. Wij willep oplossingen. Ik ben bezig apparatuur te ontwikkelen om de gevolgen van de straling per indi vidu te meten. Niet alleen voor de hersenen, maar ook voor andere vitale functies." WOENSDAG 21 MEI 2014 ZANDVOORT - Oprichter en ambassadeur van Free a Girl Yolanthe Sneijder-Cabau liet zich gisteren, net als een aan tal andere bekende Nederlanders, twaalf uur lang opslui ten in een soort kippenhokje van 1 bij 2 meter. In India worden duizenden meisjes in dergelijke hokjes opgeslo ten en gedwongen tot prostitutie. Wereldwijd zijn zelfs miljoenen meisjes slachtoffer van kinderprostitutie. Free a Girl wil daar iets aan doen. foto HH Er worden nu per week 13 treinen en 17 bussen gecontroleerd op illegale migranten en asielzoekers. door Petra Bies EINDHOVEN - Het is over komen waaien uit Amerika en nu de nieuw ste rage op het schoolplein. Loomen (spreek uit als 'loemen') is geen hobby voor mensen met dik ke vingers. I Een loom-pakket bestaat uit weef bord, haaknaald en elastiekjes. foto Fotopersburo van de Meulenhof 5 Wat zijn de neveneffecten van het gebruik van mobiele telefoons en andere draadloze toestellen door kinderen? In Enge land start een groot onderzoek. door Paulus Smits Wat gaan ze daar in Londen uitzoeken? 'l Zijn ze daar niet knap laat mee, als al zo veel pubers met mobieltjes rondlopen? 3 In Engeland denken ze daar nu dus kennelijk anders over. 4 Is dat wellicht aanleiding voor het Nederlands kennisplatform KEV om zijn standpunt nog eens te heroverwegen? 5 Betekent dat dat Nederland wacht op Engels onderzoek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5