66 k denk dat we in Brazilië een nog hogere kwaliteit hebben bereikt dan in Zuid-Afrika 66 We zijn gaan geloven in Engels raaigras als mix voor sportvelden en stadions 24 ZEELAND WK-GRAS UIT KAPELLE adidas Bijna niemand weet het, maar Zeeland speelt zijn partijtje mee tijdens het WK Voetbal in Brazilië. DLF/Innoseeds uit Kapelle heeft het voetbalgras geleverd. Bovendien is een deel van het graszaad op Zeeuwse akkers geteeld. Of Robin van Persie, Arjen Rob ben en Wesley Sneijder straks het balletje lekkerder vinden rol len dan vier jaar geleden tijdens het WK in Zuid-Afrika? Daar durft Peter de Bruijn, director marketing en sa- les Benelux van het Kapelse Innoseeds, zijn hand niet voor in het vuur te steken. In noseeds, onderdeel van het Deense bedrijf DLF Trifolium, voorzag ook in Zuid-Afrika de stadions en trainingscentra van het juiste gras mengsel. Van Persie en andere spelers van Oranje die er vier jaar geleden bij waren, kun nen het gras dus vergelijken. De Bruijn denkt dat ze over de velden niet te klagen hebben. „Ze zijn in topvorm. In Zuid-Afrika zagen de voetbalmatten er goed uit en waren ze zeer goed bespeelbaar, maar ik denk dat we in Brazilië een nog hogere kwaliteit hebben bereikt. De velden liggen er mooi bij. Voor beide WK's hebben we aange toond dat wij een topproduct leveren." Het geheim van de smid heet in dit geval een grasmengsel dat de welluidende naam 4turf Engels raaigras heeft. Het bestaat uit Tetra- green en Double. De Double heeft een Zeeuws tintje, want dat graszaad is op akkers in de delta geteeld. In de plantenveredeling bestaan verschillende technieken, tot en met de in Europa verboden genetische modificatie. Voor 4turf is een tech niek gebruikt die al decennia in zwang is. Het is de 4N-methode. Het komt erop neer dat door celdeling de chromosomenparen in de plant kunnen worden verdubbeld. Zo ontstaat een zogeheten tetraploide plant. De Bruijn: „De techniek wordt al sinds de Tweede Wereldoorlog toegepast. Met een dub bele set chromosomen in elke celkern, zeg maar twee vaders en twee moeders, kun je be paalde karakters versterken. Bijvoorbeeld een krachtige groei en minder gevoelig voor warm te, kou, droogte en ziektes. Maar nou komt het. We dachten dat Engels raaigras, dat voor al wordt gebruikt voor veevoeders, nooit zo ge schikt zou zijn voor gazons en sportvelden. Eén van onze kwekers in Frankrijk ging er tien, vijftien jaar geleden eens mee experimen teren en kwam toen met een tetraploid, dus met een dubbele set chromosomen. Nu hebben tretraploïden altijd een betere stresstolerantie, maar dit gras bleef tot onze verbazing echt veel langer groen. Toen zijn we gaan geloven - in Engels raaigras als geschikt mengsel voor sportvelden en -stadions." Gewoonlijk is Engels raaigras geschikt voor ge matigde klimaatzones, in Europa slaan golfers er veelvuldig een balletje op. In (subtropi sche oorden met hoge temperaturen en perio den van langdurige droogte worden andere grassoorten benut. In de stadions vind je daar dan ook met name Bermuda- en Kikuyu-gras. Deze soorten hebben zeer lange wortels, zo dat het gras ook in de hit te vrij lang groen blijft. „Maar bij 20 tot 25 graden vinden ze het te koud wor den. Het gras beschermt zich door te gaan sla pen. Dormant, noemen ze dat. Bovengronds acteren de planten op een lager niveau. Het gras ziet er dan geel en verdord uit. Bij aan vang van het WK is het winter in Brazilië. Te koud voor grassen als de Bermuda en Kikuyu. Bij deze weersomstandigheden doet onze 4turf het juist erg goed. Daarbij ligt de stress tolerantie van het gras behoorlijk hoog. Het is dus sterk", legt De Bruijn uit. Het Braziliaanse Lokaal organiserend comité (Loc), dat ervoor moet zorgen dat alles rond Peter de Bruijn, DLF/Innoseeds Peter de Bruijn, DLF/Innoseeds door Frank Balkenende De Neymar van het voetbalgras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50