JUWELIER MINDERHOUD Familie wil geen beeld Jan Folmer Lenie 't Hart zet haar werk voor zeehonden voort met stichting Eigenaar discotheek Trinity Renesse beschuldigd van 'veel geweldsincidenten'. tt Burgemeester Rabelink is er strenger in gaan staan 20 SCHOUWEN-DUIVELAND TRINITY voor alle klokken, modern en klassiek. Tevens voor alle reparaties en onderhoud. westkapelle arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl „Een eerbetoon na 43 jaar werk", legt voorzitter Karst van der Meu- len uit. „Ik heb gezien hoeveel mensen haar vroegen hoe ze haar toch konden steunen." Onlangs kwam het tot een breuk tussen de Zeehondencrèche Pieterburen en oprichtster 't Hart. Beiden heb ben een verschil van inzicht over de manier waarop zeehonden op gevangen moeten worden. 't Hart gaat door met haar levens werk en wil haar wereldwijde net werk niet verloren laten gaan. „Vanmiddag zat een zeehond bij Terschelling in een net verstrikt. Vrijwilligers zijn daar naar toe ge gaan om het dier te bevrijden. Om een boot te laten varen kost veel geld en dat kan nu betaald worden door de stichting", zegt Van der Meulen. De stichting geeft niet alleen noodhulp of steunt projecten, maar vergoedt ook onkosten van Lenie 't Hart. „Ze krijgt geen sala ris", zegt Van der Meulen. „Ze heeft het de afgelopen periode ver schrikkelijk druk gehad met pro jecten over de hele wereld en die extra onkosten is echt een pro bleem. Ze heeft AOW en een klein pensioentje." De zeehondenopvang in Stellen dam heeft onlangs van de nieuwe stichting ruim 2800 euro gehad voor de aanleg van drie bassins met ligplateau. „Ik wil dat niet en ik weet zeker dat mijn zus er ook zo over denkt," zegt Stiena Stouten uit 's Gravenpolder. Het beeld van Jan Folmer in Nieu werkerk zou het zesde beeldje moeten worden dat de kapitaal krachtige stichting Renesse de woonkernen van Schouwen-Dui- veland aanbiedt. De zusters maakten hun grieven gisteren kenbaar aan de stichting Renêsse. „Als de familie niet ak koord gaat, dan zien wij af van de ze keuze," reageert Jan Kogelman van de beeldencommissie van de stichting. „De stichting Renesse zal nooit iets doen dat tegen de wil van een van de partijen is." Kogelman maakt het als eens mee dat een dorpsraad niet achter de keuze van zijn commissie stond. Dat de familie een voorstel af wijst, is nieuw voor de bestuur der. „Het is allemaal nog in een prematuur stadium. Folmer was onze keuze uit de aanbevelingen van de dorpsraad. De personen waarvan we beelden laten maken staan voor iets groters. Wijkver pleegster Corrie Bijlo uit Kerkwer- ve verbeeldt de zorg, Adriaan en Janneko Heule uit Sirjansland staan voor het onderwijs. Jan Fol mer zou de communicatie, de boodschapper verbeelden." Kogelman gaat met de dochters praten. Daarna neemt de beelden commissie een besluit. Andere aanbevelingen van de dorpsraad Nieuwerkerk zijn huis arts E. E. Vleugels Schutter en Maximiliaan Braam, een in de VS rijk geworden Nieuwerkerker die zijn dorp bedacht in zijn testa ment. Jan Folmer (1909-1995) was meer dan veertig jaar dorpsomroeper in Nieuwerkerk. Vanwege zijn harde stem werd hij hiervoor in 1954 ge vraagd door zijn voorganger Tie- rie senior, waarbij Folmer in de kost was. Rijdend op de fiets ging hij door het dorp en luidde daar bij een koperen bel. Behalve nieuws en familieberich ten verspreidde Folmer ook mede delingen over verkoop van fruit, bloemen en vlees. Daarvoor bracht hij vier gulden in reke ning. Folmer was daarnaast werk man bij de gemeente, grafdelver en brandweerman. MIDDELBURG - Ontvoering van zijn vrouw, vechten, te snel rij den, rijden onder invloed en inrij den op een verkeersregelaar zijn de misdrijven en misdragingen die ervoor zorgden dat burgemees ter Rabelink (Schouwen-Duive land) bepaalde dat de eigenaar van Trinity in Renesse in 2013 zijn vergunning kwijtraakte. De man is ook eigenaar van disco theek De Hooizolder bij Westka pelle. Burgemeester Van der Zwaag van Veere sloot vorig jaar die disco maar weigerde tot nu toe details te geven over het waar om. Tijdens een rechtszaak, aange spannen door de eigenaar tegen de gemeente Schouwen-Duive land kwam gisteren aan het licht dat bij De Hooizolder een hennep- plantage in aanbouw is ontdekt. Een beleidsambtenaar van de ge meente Schouwen-Duiveland maakte dat bekend toen bestuurs rechter J. Sinack nadrukkelijk vroeg naar de overtredingen die begaan waren door de eigenaar. De sluiting van Trinity, zo bleek verder, had ook te maken met een serie overtredingen van de hore- ca-voorschriften. Zo werd bij her haling geconstateerd dat de slui- tingsregels werden overtreden, nooduitgangen waren geblok keerd en de muziek te hard stond. Volgens juridisch medewerkster A. Faas van de gemeente had Ra belink er geen vertrouwen meer in dat de regels door het perso neel van Trinity wel zouden wor den nageleefd. Ook gaf ze aan dat in 2010 de eigenaar nog wel een vergunning had gekregen, on danks dat er toen ook al de nodi ge overtredingen en misdragin gen waren geconstateerd. „Toen was het net met de hakken over de sloop." Ze gaf tegenover de rechter toe dat de burgemeester de laatste jaren minder mild is ge worden voor de horeca. „Hij is er strenger in gaan staan." Hoewel de eigenaar van Trinity de rechtszaak bij de bestuursrech ter had aangespannen, was hij niet aanwezig om zich te verdedi gen. Ook zijn advocaat ontbrak. Tijdens de rechtszaak kwam aan de orde dat de misdrijven en mis dragingen van die eigenaar niet plaats vonden in of bij Trinity zelf. Maar dat maakt volgens de gemeentelijke ambtenaren niets uit omdat een horecaondernemer een redelijk schoon blazoen moet hebben. „Hij heeft veel geweldsin cidenten achter zijn naam staan." Uitspraak over zes weken. door Melita Lanting RENESSE - Lenie 't Hart heeft sinds kort een eigen stichting om haar werk voor de zeehonden voort te kunnen zetten. De stichting zamelt geld in waarmee ze noodhulp aan zeehonden kan geven en projecten kan steunen, zoals de zeehonden opvang in Stellendam. In deze nog op te starten opvang komen onder andere de zeehonden die in Zee land worden gevonden. www.leniethart.nl Discobaas fors onder door Ton van den Nouweland NIEUWERKERK - Het plan voor een standbeeld van dorpsomroeper Jan Folmer in Nieuwerkerk is zo goed als zeker van de baan. De dochters van Folmer verzetten zich hierte gen. vuur Dorpsomroeper Jan Folmer. foto gemeentearchief Schouwen-Duiveland door Emile Calon Ambtenaar A. Faas Discotheek Trinity foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46