BUITEN 7 Van alle vogelsoorten rond de Noordzee behoren de sterns tot de weinige soorten die slechts één prooivis tegelijk en goed zichtbaar in de snavel naar de partner of het kuiken brengen. Is dat handig? Het lijkt vragen om problemen, want voor een gratis maaltijd zijn er altijd kapers op de kust. Dat begint al onderweg, maar hoe dichter bij huis, hoe drukker het wordt. Hoe slagen de sterns er in de lastige klip van kapers te ontwijken? Per dag moeten er tenslotte voldoende prooien gevoerd worden, plus dat de oudervogels ook om beurten zelf moeten eten. 1 Veel onderzoek naar langeafstand- vliegers gebeurt te genwoordig met radiozenders. Het grote voordeel is dat je ze nog mooi kunt volgen als ze al lang uit het zicht verdwenen zijn. Dwergsterns vliegen vaak niet verder dan twee kilometer rond de broedplaats, meestal korter. En een afstand die we met een gewone verrekijker nog net kun nen volgen. Net als grote sterns zijn dwerg sterns in hoofdzaak afhankelijk van twee prooisoorten: vroeg in het seizoen voornamelijk de zandspiering en vanaf eind mei de haring. Rond de Hoge Platen is de jonge zandspiering een paar jaar schaars geweest, maar in 2013 was ze vanaf eind mei ui terst talrijk. In gemiddeld acht seconden doken ze naar een prooi en acht van de tien dui ken waren raak. Tegen de tijd dat de nestplaats wordt betrok ken, neemt het mannetje de foe rage voor beiden voor z'n reke ning. Dwergsterns maken afwe gingen en slimme keuzes. Het mannetje vangt de dunne zand spiering in no time en eet die zelf op. Naar de vette haring zoeken ze langer en die is voor de partner, die duizend meter verderop wacht. Dwergsterns nestelen onopval lend, bij voorkeur op verder weg gelegen en geïsoleerde plaatsen, zodat de prooien zel den gestolen worden en ook daadwerkelijk bij de kuikens te recht komen. Visdiefjes, die hun naam eer aan doen, neste len wel eens in hun gezelschap, maar dan zijn de dwergsterns meestal snel vertrokken. Laten we eens aannemen dat de grote sterns in hoqfdlijnen de zelfde afwegingen maken als dwergsterns, ook al prefereren ze een ander habitat. Als de vis talrijk binnen het vliegbereik zwemt, slagen ze er in om in korte tijd een prooi te bemachti gen. In zulke jaren hebben ze meer tijd over en kunnen ze uit een ruimere selectie van broed gebieden een keuze te maken. Ze zullen het veiligste gebied kiezen, bekeken met sternen ogen natuurlijk. Eilanden, dus. Daar treffen ze slechts verwan te soorten aan, zoals kokmeeu wen en zwartkopmeeuwen, en dat heeft weer als voordeel dat ze opgaan in de massa. Maar elk voordeel heeft z'n nadeel. De prijs die ze voor deze keuze moeten betalen, is niet gering. Vanuit een observatiehut heb ik waargenomen dat op sommige dagen 60 procent van de aange leverde prooivissen werd gesto len door de meeuwen. En als we ons dan realiseren dat in de uren dat de wind meer dan 5 Beaufort is, de aanvoer met vis gemiddeld met 50 procent daalt, dan zijn er veel ouders die deze strijd niet volhouden. Het kuiken wordt alleen gelaten omdat beide ouders tegelijk gaan vissen, het verkommert en predatie is de genadeklap. Net als voor veel andere soorten maakt de grote stern afwegin gen, gevolgd door de best denk bare keuze, steeds om het na deel van de keuze te minimali seren. Het is letterlijk een zoek tocht. Zoals vaak wordt de vogellogica pas duidelijk als je op een syste matische manier waarneemt en registreert. Op de Hoge Platen worden jaarlijks de broedcon- centraties van de verschillende soorten in kaart gebracht en wordt eens per tien dagen ge teld. En wat blijkt? De eerste groep sterns sluit zich helemaal volgens de verwachtingen van hun persoonlijke veiligheid aan bij de meeuwen - ze gaan op in de massa - en vervolgens maakt iedere volgende groep een sprong van honderd meter ver derop, dit om het nadeel - de viskaap - zo veel mogelijk te ontlopen. Nog steeds een beetje voordeel, maar ook een beetje minder nadeel. En in jaren dat de visroof echt te groot wordt, zijn ze opeens helemaal vertrokken om pas na jaren terug te keren. Intussen betrekken ze een andere locatie. Het is aan ons om te zorgen dat die keuzemogelijkheid er is en dat ze ook ooit weer kunnen te rugkeren op de vertrouwde ba sis. WOENSDAG 21 MEI 2014 door René Beijersbergen foto's Chiel Jacobusse Mi De gelegenheid maakt de dief Grote stern met prooivis. ialillg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43