Erfgoed van de Tweede Wereldoorlog in Park Toorenvliedt BUITEN 5 Cultureel Erfgoed Het park Toorenvliedt ligt aan de zui delijke rand van Middelburg. Het heeft een rijke geschiedenis waar aan de invloedrijke families Schorer en Hui- zinga onlosmakelijk verbonden zijn. In de Tweede Wereldoorlog kwam een ander soort mensen over de drempel van dit he renhuis. Het waren Duitse militairen en niet gering in rang. Het ging om een gene rale staf van een divisie. De commandant was een generaal die het bevel voerde over de troepen op de beide Bevelanden en Wal cheren. Hiervoor werd in de zomer van 1942 begonnen met de bouw van bunkers. Manschappenbunkers en commandobun kers. Heel belangrijk was de bunker voor de radio-, telex- en telefoon- verbindingen. Hier was ook de bekende Enigma codeer machine. Legendarisch, omdat de code was gekraakt en alle berichten meegelezen kon den worden door de Engelsen. Zo zijn ook vele radioberichten vanuit deze bunker ver zonden meegelezen door de Britse inlich tingendienst. Toorenvliedt was het zenuw centrum tussen de hogere staven in het binnenland en de troepen aan de kust. De bekendste generaal die op Toorenvliedt verbleven heeft, is zonder meer Wilhelm Daser. Heistermann von Ziehlberg ver dient ook een vermelding; hij verloor het leven door zijn betrokkenheid bij de aan slag op Hitler van 20 juli 1944. Vele beken de persoonlijkheden van het Derde Rijk be zochten Toorenvliedt: Veldmaarschalk Rommel, rijksminister Speer en de beruch te SS-generaal Kammler. Vanaf september 1944 werd de Westerschelde frontgebied. In deze periode vielen geallieerde jacht vliegtuigen zonder enig succes met boord- wapens, bommen en raketten het park aan. De gevolgen hiervan zijn nog altijd als lich te schade op de bunkers te zien. Na het bombarderen van de zeedijken stroomde Walcheren onder water. Toorenvliedt werd bedreigd en op 17 oktober ontruimd. Uit eindelijk kwam het hoofdkwartier op Dam 6/8 in Middelburg, waar Daser capituleer de. Bij de nieuwe plannen voor het park be- Stichting Zeeland paalden de bunkers het ontwerp. Deze 'le lijke' oorlogsherinneringen moesten aan het oog worden onttrokken. Nu accentue ren ze juist het belang van Toorenvliedt tij dens de Tweede Wereldoorlog. De huidige aandacht voor het park met zijn bunkers is geschiedkundig meer dan gerechtvaardigd. Op zaterdag 24 mei vindt de heropening van Park Toorenvliedt met bijbehorend bunkercomplex plaats. Hans Sakkers Stichting Bunkerbehoud de rivieren en koloniseert nieuwe leefgebieden. Er zijn otters gesig naleerd bij de Oude IJssel, het Groene Hart en de Gelderse Poort. En op een gegeven mo ment zwemmen ze via het Zoom meer en het Volkerak hier naar toe." Zodra er meer zicht is op deze triomftocht, zullen er enige voor bereidingen moeten worden ge troffen: ecologische verbindings zones om mogelijke verkeers slachtoffers te verminderen, otter passages zoals loopplanken, tun nels en rasters zodat zij zich kun nen verspreiden, en overleg met de waterschappen, om onnodige sterfte als gevolg van de muskus- ratbestrijding te voorkomen: „Dan zullen de dieren zich op ei gen kracht kunnen vestigen", zegt Calle. „Daar hoeft trouwens niet eens zo heel veel meer voor te gebeuren. Ik verwacht de eer ste bevers binnenkort, en de ot ters zullen over een paar jaar vol gen." Hij pakt zijn kijker en tuurt nog eens behoedzaam rond, over het verstilde water waarin de wegtrek kende wolken spiegelen en dan haast tastend langs de begroeide eilandoevers aan de overkant. „Weet je," zegt hij, „dit gebied is zo mooi en zo uitermate geschikt. Eigenlijk is het nu alleen nog maar een kwestie van tijd." WOENSDAG 21 MEI 2014 Wie vervallen of vergeten waardevol erfgoed te genkomt, doet er goed aan dit door te geven aan het Meldpunt Erfgoed Zeeland (MEZ), www.meldpunterfgoedzeeland.nl 't 9 Meer informatie: http://www.ark.eu/ark/werk-in-uitvoer ing/missing-lynx/soorten/otters 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41