qpjp-'^ - - 4 BUITEN MS jifii Bedreigd erfgoed Al enkele decennia was de otter uit Nederland verdwenen. Mede dankzij de verbetering van de kwaliteit van het grond- en oppervlaktewater begint hij aan een voorzichtige comeback. Wanneer duikt hij op in Zeeland? Als indicator voor een gezond zoetwatermilieu is de otter (lutra lutra) hier natuurlijk onontbeerlijk. Ook daarom zijn die trotse keutelsporen zo uniek: geen beter keurmerk dan zijn geurwerk. Je ziet hem nauwelijks, om dat hij voornamelijk 's nachts langs oeverzones struint; ritselend door de ruigte van het struweel, tus sen riet en hoog opgescho ten grassen, over steeds de zelfde smalle paadjes waar hij mos en plantjes platgetreden heeft. Soms kun je pootafdrukken in de vochtige klei terugvinden. Wellicht maak je een kans om hem ineens te horen op- of onder duiken wanneer je in stilte wan delt of in een bootje, bijna geruis loos en aandachtig, de rivier af- peddelt. Maar vrijwel altijd ziet hij jou eerder dan jij hem. Hij is gladharig, bruingekleurd, ge spierd en lenig, kan - inclusief zijn krachtige staart die hij als roer inzet - bijna anderhalve me ter lang worden, zwenkt snel, zwemt hard en blijft moeiteloos enkele minuten onder water. Zijn ogen en kleine, afsluitbare oren en neusgaten liggen op een lijn bovenop zijn platte kop, waardoor hij aan de oppervlakte drijvend ei genwijs en onderzoekend over al le rimpelingen uitkijkt. „Je kunt hem ruiken", vertelt Pe pijn Calle (31), en speurt in de Slikken van de Heen langs de be groeide walkanten, of hij al 'glij baantjes' kan ontdekken waar langs otters het water uit- en in gaan. „Bovendien vormen zijn kleine uitwerpselen, de spraints, een belangrijk aanknopingspunt; ZEELAND midden op stenen of boomstronk jes bakent hij er zijn territorium mee af, en verder is het interes sant vanwege het karakteristieke uiterlijk, de samenstelling en de speciale geur: een combinatie van vis en muskus." De goede houdbaarheid van spraints bevordert het onderzoek naar gedrag en leefomgeving. Da gen na het achterlaten van deze dampende fecaliën zijn de graat jes, schubben, vis wervels, skelet- delen van kreeften en keverschil- den er nog uit te destilleren. De otter eet gevarieerd. Maar hij krijgt, aan het einde van de voed selketen, ook alles binnen waar van zijn prooidieren smulden: „Wanneer bestrijdingsmiddelen en gif daarvan de ingrediënten zijn, is het niet vreemd dat het uit pakt als een soort galgenmaal", zegt Calle. Als ecoloog bij Het Zeeuwse Land schap heeft hij, zoals hij grijn zend opmerkt, van zijn hobby zijn werk gemaakt. Hij is de hele dag op pad, doet niets liever dan het monitoren van planten- en broedvogels; analyseert; schrijft beheerplannen en kwaliteitstoet- sen; verzorgt de public relations voor het Verdronken Land van Saeftinghe en coördineert het Zeeuwse visatlasproject: „Hoe je het landschap weer geschikt maakt voor planten en dieren die eruit verdwenen zijn," zegt hij, „is iets wat mij al sinds mijn stu die fascineert." Indertijd was hij in het kader van zijn afstudeeropdracht betrokken bij het onderzoek naar bevers, die al sinds 1826 waren uitgestorven in Nederland: „Ook die zijn nu een beschermde sleutelsoort. Door hun knaaggedrag en het bouwen van dammen hebben ze een sterk effect op het landschap. En waar zij kunnen leven, komen andere dieren terug: amfibieën, ringslangen, de zwarte ooievaar, vissen en allerlei planten. Ook ot ters profiteren daar van: zo is er voldoende prooi voor hen, maken ze gebruik van de beverburchten en profiteren ze van de wakken die de bevers 's winters in het ijs maken." De Europese Kaderrichtlijn Wa ter is inmiddels veertien jaar van kracht. En dat is merkbaar aan de verbeterde waterkwaliteit. Calle: „Zo krijgt de otter in Nederland weer een kans. Vanaf de herintro ductie rond 2002 in Overijssel en Friesland is de populatie uitge groeid tot zo'n honderd dieren. Een aantal van hen zakt af langs Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Bij het onder de aandacht brengen van het verhaal van de Tweede Wereldoorlog spelen de elf bunkers in Park Toorenvliedt een belangrijke rol. foto Marinus van Dintel De triomftocht van een vleugje vroeger door Jacoline Vlaander Het Wereld Natuur Fonds en ARK Natuurontwikkeling laten met de serie Zeeland, wilder dan je denkt zien dat Nederland een unieke delta heeft De reeks artikelen neemt u mee op een reis langs veertien bijzondere en spannende diersoorten. Het gaat steeds beter met de natuurlijke rijkdom van ons land. Allerlei diersoorten komen terug, ook in Zeeland. Het Wereld Natuur Fonds en ARK zetten zich in voor een natuurlijke, klimaatbestendige en economisch vitale delta. De Nederlandse delta kan een voorbeeld zijn voor delta's wereldwijd wat betreft de problematiek rondom veiligheid en natuurlijk herstel. Etende mannetjesotter, foto Hugh Jansman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40