A 2®I mymm lil! 2 BUITEN sssti ssii V.Xi'*-: Br>. '«^r'4 Het gehucht 1 -F WaW^ÉkMt L sn Tussen Kamperland en Geersdijk ligt een bijzondere buurtschap: Stroodorp. Het plekje ligt aan de gelijknamige Stroodorpseweg en de Oosthavensedijk. Op het eerste gezicht is er niets bijzonders aan te ontdekken: zo'n 35 eenvoudige huisjes in een uitgestrekt, groen gebied. Maar kijk je iets beter, dan zie je dat het gros van de huizen niet permanent is bewoond: Stroodorp is zowat eigendom geworden van de toeristen. -j Het plekje heeft nog elf vaste bewoners, in de rest van de huizen komen toeristen met grote regelmaat genieten van het mooie uitzicht en de na bijheid van het Veerse Meer en de Noordzeestranden. Stroodorp mag dan klein zijn, het heeft wel een heuse burgemeester: de oudste 'echte' in woner Piet Koole. Als er iemand wat kan ver tellen over het reilen en zeilen in Stroodorp, zijn Piet en zijn vrouw Maaike het wel. Toen ze rond i960 trouwden, waren er maar wei nig woningen in hun woonplaats Kamper land. Ze wilden niet wachten met samenwo nen en besloten op Stroodorp te gaan wo nen. „We hebben hier een krotje aan de dijk gekocht en helemaal opnieuw opgebouwd. Nou ja, niet helemaal, want we moesten een stukje muur laten staan: nieuwbouw mocht destijds niet. Het huisje kon je zo omduwen: dus een stevige verbouwing was wel nodig." Inmiddels ziet het dijkhuisje van het echt paar er piekfijn uit en het bleek een schot in de roos: nu, zo'n vijftig jaar later, genieten ze nog elke dag van de ruimte, rust en het uit zicht. Toen Piet en Maaike op Stroodorp kwamen wonen, was het nog helemaal bevolkt met vaste bewoners: „Er woonden veel grote ge zinnen en alle huisjes zaten vol. Elke dag fietste een grote groep van twintig jongeren gezamenlijk naar school. Vrouwen zaten op de dijk te breien, te haken of te lezen, maar dat is allang niet meer zo. Helaas liep alles langzaam leeg, iedereen ging naar Kamper land, daar werden nieuwe huizen gebouwd en daar gebeurde het. Het was echt een trend: Kamperland was het helemaal." Dat er geen voorzieningen meer waren op Stroodorp, was ook een belangrijke oorzaak van de leegloop. Meer dan vijftig jaar terug zaten er nog vier winkels in het plaatsje. Maar ook de eigenaren van die winkeltjes werden ouder en trokken weg. Gelukkig voor het echtpaar zijn trends ver- gankelijk en keerde het tij een klein beetje: er kwamen weer een paar permanente bewo ners bij, maar veel is het nooit meer gewor den. Toch is dat voor Piet en Maaike geen probleem: „We zijn gewend om in de buiten te wonen, de rust en de ruimte zijn voor ons gewoon geworden. Vanuit de huiskamer kij ken we zo de polder is, dat heb je in Kamper land niet." Met het vertrekken van de buurtbewoners is wel de gezelligheid wat minder geworden. Al is er nooit echt enorm veel contact ge weest, meent het echtpaar: „We deden wel het nodige voor elkaar, maar echt enorm veel gezelligheid is er nooit geweest. Het he le sociale gebeuren was vroeger meer dan nu, dan bracht je boodschappen mee voor el kaar, leende je eens koffie of suiker, dat is nu niet meer. Maar dat was vroeger overal meer dan tegenwoordig." Eenzaam is het echtpaar bepaald het niet: „Het maakt ons niet zo veel uit dat er minder contact is dan vroeger. We voelen ons niet alleen en bovendien is onze dochter naast ons komen wonen, dat is wel heel fijn." Daarbij heeft het echtpaar regelmatig aan loop van de toeristen: „Vakantiegangers ko men vaak even bij ons langs omdat wij de sleutels hebben van een huisje of omdat ze wat willen vragen. Het is best gezellig om af en toe eens een praatje te maken. Ze zeggen vaak dat je nergens zo'n mooi uitzicht hebt als hier, dat vinden wij ook. Iedereen komt hier voor de rust en de privacy." Stroodorp is vooral populair bij Duitsers. Sommige va kantiegangers zijn zelfs bijna permanent te vinden in het plekje, met name wanneer ze gepensioneerd zijn. In de zomer is het soms een drukte van jewelste in Stroodorp: „Als alle huisjes vol zitten met vakantiegangers, dan staat de he le dijk vol met auto's. Met mooi weer is het hartstikke druk op straat. Ook leuk hoor, maar het is een enorm verschil met de win ter." In de winter is het doodstil op het plek je, dan is er echt niets te beleven: „Dat heeft ook weer z'n charme, zeker als het vroeg donker is, kunnen we echt van de stilte ge nieten." B .ïiSP'sRa I De hond ende kat op tegelta bleaus flankeerden vroeger de grote schouw in de boeren huizen. De hond was het sym bool voor waakzaamheid en trouw, de kat stond voor hui selijkheid en gezelligheid, foto Gerard Smallegange Kamperland was het helemaal door Matthanja Schipper Kamperland N255 "4 O, '^/w. Stroodorp i rOn Orp mssmtk mmmmm 'sWinters is Stroodorp verlaten, maar 's zomers, als de toeristen op het dorp zijn, staat de dijk vol met auto's, foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38