TO@S O i li PZC Oversteekplaats voor adders: een speciale lichtdoorlatende tunnel II I II PZC 2 IN HET NIEUWS MARK RUTTE COLOFON interview Premier Rutte bezigt stevige taal over Brusselse bemoeizucht. De EU moet niet alles willen doen. „Geen feestcommissies meer." Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS O T: 0118- 43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 T: 088-0139995 Ik zit in Brussel achter de Nederlandse vlag, Merkel achter de Duitse. Niemand zit achter een blauwe vlag met sterretjes Mark Rutte neemt nog maar eens een slok thee. De Europese ver kiezingscampagne na dert zijn hoogtepunt en de premier gooit zijn volle gewicht in de strijd om de VVD een goede uitslag te bezorgen. De mouwen zijn opgestroopt, de boord staat open. Hij oogt monter. De WD staat er - anders dan coalitiepartner PvdA - redelijk goed voor. De liberalen boe ken volgens de peilingen mogelijk zelfs een zetel winst. Maar hoe belangrijk de uitslag straks ook is, Rutte weet dat het echte werk dan nog moet komen. Dinsdag schuift hij met collega-regerings leiders aan voor een informeel etentje in Brussel. Daar zal het natuurlijk gaan over de poppetjes - wie mag bijvoorbeeld de nieuwe voorzitter van de Europese Com missie worden? Misschien nog wel belang rijker, meent Rutte, is wat die Commissie de komende vijfjaar gaat dóen. Daarvoor is geen tijd te verliezen. U zei onlangs: er is een vertrouwensbreuk tus sen Brussel en de burger. U bent als regerings leider zelf onderdeel van Brussel. „Ik voel me erg verantwoordelijk om die vertrouwensbreuk te helen, dat doe ik ook al een tijd. Dankzij Nederland hebben we een sterke begrotingscommissaris gekre gen. Eurolanden kunnen geen deal meer sluiten zoals Duitsland en Frankrijk in 2003 deden, die toen afspraken om de be grotingsregels te laten glippen. Dankzij Ne derland is er een bankenunie gekomen waarin de sector in eerste instantie zelf op draait voor de kosten van failliete banken." Dus de vertrouwensbreuk is ontstaan voor uw tijd en het helen gebeurt nu? „Nee, de vertrouwensbreuk zit hem erin dat de Europeée Commissie zich de afgelo pen vijfjaar met te veel dingen heeft be moeid en te weinig kon realiseren. Maar er ligt ook een opdracht voor onszelf." Een aantal kwesties speelt al heel lang: het ver- huiscircus Brussel - Straatsburg en het te gro te aantal Eurocommissarissen. Gaat u daar nou eindelijk wat aan doen? „Die twee dingen lukken nog niet, dat frus treert. Het idiote feit dat we nog altijd op twee plekken vergaderen, kost 200 miljoen per jaar. Nededand wil heel graag een klei nere Commissie. De neiging van zo'n grote Commissie is dat het allemaal feestcommis sies worden op zoek naar een feest. Je moet oppassen dat ze taken gaan zoeken voor zichzelf. Hier blijven we aan werken. Stap voor stap." Rutte richt zich op. „Het kan geen business as usual worden na de verkiezingen. Een deel van het cynisme over Europa zit hem erin dat die Commissie altijd meer wil: vrouwenquota, bosstrategie, iets met websi tes - verschrikkelijk!" U wilt dat de Commissie zich beperkt tot een vijftal thema's: interne markt, minder regels, handel, energie en de aanpak van uitwassen op de arbeidsmarkt. Ook in die volgorde? „Banen zijn het belangrijkste. Daarvoor moeten we in de eerste plaats de interne markt versterken. De dienstenmarkt open breken. Zodat architecten gewoon in heel Zo'n tunnel is uniek in de wereld, zegt de trotse boswachter Rob bert Ouwerkerk van Staatsbosbe heer. „Ingenieursbureau Arcadis heeft een speciale betonnen con structie ontwikkeld, die daglicht laat reflecteren op de bodem van de tunnel. Adders houden van licht en warmte. Ze zullen daar door sneller gebruikmaken van de oversteekplaats." Het is niet zo dat de Bosweg in Vlodrop nu bezaaid ligt met kada vers van de 50 tot 70 centimeter lange gifslang. De boswachter 'weet niet hoeveel adders op de lo kale tweebaansweg overreden worden. „Als dat gebeurt, worden ze waarschijnlijk snel opgeruimd door roofvogels. Het gaat erom dat de tunnel belangrijke leefge bieden met elkaar verbindt die we afgelopen jaren voor adders hebben gecreëerd." De provincie Limburg heeft tienduizenden eu ro's uitgetrokken voor de tunnel. De adder is niet de enige soort die een speciale oversteekplaats krijgt. Zo zijn er, naast ecoducten voor verschillende diersoorten, speciale bruggen voor marters en eekhoorns. Die zijn niet altijd even effectief. Zo bleek in januari dat in anderhalfjaar tijd niet één eekhoorn uit het Haagse bos de oversteek had gewaagd via een voor hen aangelegde, 1,5 ton kost ende brug. Boswachter Ouwerkerk verwacht dat de slangentunnel wel verkeer trekt. „Er zijn schermen geplaatst die adders naar de tunnel leiden. Andere dieren die van licht en warmte houden, zoals zandhage- dissen, profiteren daarvan mee." SP HENK JE BAAS...OF JE &ENKT t>AT JE MORSEN AL BETER BENT... 'Brussel is niet de schuld van alles' Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Niels Klaassen en Laurens Kok door Annemieke van Dongen VLODROP - Na de eekhoornbrug en vlindersnelweg is er nu de slangen tunnel. Vandaag wordt in Nationaal Park De Meinweg de eerste licht en warmtedoorlatende oversteek plaats geopend voor adders. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2