Verborgen kapitaal voor Zeeuws-Vlaamse woningen Onze topper! E WM In de Euregio zit meer dan er wordt uitgehaald te gast ZEELAND 27 m Daar houden wij van! holl inds Bij de bepaling van de aantrekke lijkheid en de prijs van wonin gen wordt altijd geroepen: „Loca tie-locatie-locatie." De plek be paalt hoeveel een baksteen waard is. Het Gooi is een aantrekkelijker woonomge ving dan Oost-Groningen of Zeeuws-Vlaanderen. En daarom zijn de woningprijzen er zo hoog. Niet waar zegt de Rabobank. Het gemiddeld inko men dat in een regio verdiend wordt be paalt de gemiddelde woningprijs en veel minder de omgevingskwaliteiten. Dan moet er nog veel mogelijk zijn in Zeeuws-Vlaanderen. Er blijkt 'onbenut' kapitaal in deze regio te zitten. Vorige week kwam de Rabobank met haar kwartaalbericht over de woningmarkt. Op timisme alom: de woningmarkt kruipt uit het dal. Er zullen komend jaar dan ook meer huizen worden verkocht en de hui zenprijzen zullen weer licht gaan stijgen, is de verwachting. De verder oplopende werkloosheid en de restschuldenproblematiek wegen volgens de deskundigen van de Rabobank niet op tegen het verbeterde sentiment op de wo ningmarkt en de sterk gedaalde woning prijzen. Het is nu de tijd om te kopen zul len veel mensen denken. Dat zijn verheu gende berichten, die we recentelijk vaker horen. In datzelfde woningmarktbericht analy seert de Rabobank de factoren achter de regionale verschillen in woningprijsont wikkeling. Het begint bij de constatering dat de hoogte van de woningprijs vooral wordt bepaald door de hoogte van het in komen en in (veel) mindere mate door de natuurlijke kwaliteit van de omgeving en de krapte op de woningmarkt. In een rijke regio staan veel dure huizen. In een regio waar weinig wordt verdiend staan ook veel goedkope huizen. Vergelijken we per regio de gemiddelde WOZ-waarde van woningen met het ge middelde inkomen, dan blijkt die relatie inderdaad erg sterk te zijn. De verschillen in de prijs van huizen tussen de regio's kunnen maar liefst voor 70% verklaard worden uit de verschillen in inkomens. Bijvoorbeeld in Het Gooi en Vechtstreek is het (gestandaardiseerd) gemiddeld inko men 31% hoger en de gemiddelde WOZ-waarde ruim twee keer zo hoog als in Oost-Groningen. Zeeuws-Vlaanderen is een regio met zeer lage woningprijzen. Dus je verwacht dat daar het gemiddeld inkomen ook erg laag zal zijn. Dat is niet zo. Het gemiddeld ge standaardiseerd inkomen van 2011 in Ne derland is 23.900. Het gemiddeld inko men in Zeeuws-Vlaanderen ligt daar met €23.100 net iets onder. De gemiddelde woningprijs in de regio Overig-Groningen is vergelijkbaar met die in Zeeuws-Vlaanderen, maar het inko mensverschil is bijzonder groot. Gemid deld verdient een huishouden in Zeeuws-Vlaanderen maar liefst 3.000 eu ro meer dan een vergelijkbaar huishouden in Oost-Groningen. Zeeuws-Vlamingen wonen dus in veel goedkopere woningen dan hun inkomen doet vermoeden. Dit suggereert dat er nog veel kapitaal in de regio is waarmee een kwaliteitsslag in bebouwde omgeving gemaakt zou kun nen worden. Belgen blijken de weg naar Zeeuws- Vlaamse huizen in toenemende mate te vinden. Het zou interessant zijn als we ook het onderbenutte regio-eigen kapitaal zouden kunnen aanboren om daarmee het gebied een extra lift - upgrade - te ge ven en er een rijkere en nog aantrekkelijk ere woonomgeving te realiseren. Een uit straling die past bij het welvaartsniveau in de regio. Berekend op de achterkant van een sigarendoos zou dat meer dan 100 mil joen per jaar kunnen zijn. Dick van der Wouw is onderzoeker bij Scoop, het sociaal-cultureel planbureau van Zeeland HUIZENPRIJS IN VERHOUDING TOT INKOMEN am am m Maak bovendien kans op de laatste kaarten voor Toppers in Concert! De nieuwe Huawei Ascend G6 Van de Zeeuwse beroepsbevol king werkt volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) iets meer dan twee procent over de landsgrens. Met name de industrie in de Gentse Kanaalzone en het Antwerpse ha vengebied vormt volgens onder zoeker Dick van der Wouw van in stituut Scoop een groot potentieel als het om werkgelegenheid gaat voor Zeeuwen. Desondanks wordt amper die kant opgekeken. Dat komt, denkt Van der Wouw, door de complexe regelgeving en verschillen waar grensarbeiders mee te maken krijgen. „Voor een arts kan het uiteindelijk best aan trekkelijk zijn. Maar voor een fa brieksarbeider is dat heel anders. Voor een klein loon ga jij niet al dat regelgedoe en onzekerheden over je toekomst op je nek halen." Van der Wouw signaleert dat de Euregiogedachte in de praktijk nog ver te zoeken is. Ondanks het vrije verkeer van mensen en goe deren, is de staatsgrens 'keihard' waar het gaat om de regels en het beleid. „Kijk je naar Zeeland en Vlaanderen, dan heb je feitelijk te maken met twee nationale juris dicties, twee verschillende vor men van sociale zekerheid, twee fiscaliteiten, twee onderwijssyste men. Het zijn echt twee volko men aparte werelden." Hoe zich dat vertaalt blijkt volgens Van der Wouw onder meer uit de nationa le bereikbaarheidskaart. Dat over zicht zoomt in op reistijden en ontplooiingsmogelijkheden rond een woonlocatie. Vanuit Zeeland wordt die focus slechts noordelijk en oostwaarts gericht. „Terwijl er even zuidelijk zoveel meer potentieel ligt", schetst Van der Wouw de tweeslachtigheid. „Desondanks maken Zeeuws-Vla mingen slechts mondjesmaat ge bruik van voorzieningen over de grens, zoeken het toch ook eerder op eigen bodem. Aan de andere kant hebben de Belgen de goedko pe woningen in Zeeuws-Vlaande ren ontdekt. Het migratiesaldo is daardoor behoorlijk opgelopen. Waarschijnlijk de reden waarom het pendelverkeer naar West- en Oost-Vlaanderen vanuit Zeeland de laatste jaren is toegenomen. Bestel snel op: hollandsnieuwe.nl/pzc H16 U WG WOENSDAG 21 MEI 2014 door Dick van der Wouw De blauwe lijn toont de gemiddelde verhouding I tussen prijs en inkomen. 150 170 190 210 230 250 270 290 310 330 350 Woningwaarde x 1.000 foto Hollandse Hoogte Infographic Rob Paardekam bron CBS Statline HUAWt-1 HUAWei 275 MB/min/sms extra 500 MB BnocgkoïWh e«omahg CSO.- door Marcel Modde MIDDELBURG - Vanuit de Belgische provincies Limburg en Luik wordt relatief veel over de grens gewerkt. In 2013 ging het om respectievelijk 5 procent en 3,5 procent van alle werkenden. Daarbij gaat het in veel gevallen om mensen met de Neder landse nationaliteit die in België zijn gaan wonen en in Nederland werken. hoilandsnieuwe is trotse partner van de Toppers en daarom hebben we een topaanbieding voor je! De Ascend G6. met 4.5 inch touchscreen, is het nieuwste model van Huawei. Dankzij de 8 megapixel camera met panoramafunctie en 5 megapixel frontcamera deel je de mooiste seifies en foto's. Je krijgt hem nu voor maar €16.- per maand, inclusief 275 MB. belminuten of sms jes en 500 MB extra! De bezorgkosten zijn €30.- en de aansluitkosten krijg je cadeau Het totaalvoordeel is ruim €390.-! En als je NU bestelt, maak je ook nog kans op de allerlaatste veldkaarten voor Toppers In Concert 2014!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27