Gerieflijke huisjes met en zonder waterkraan Inzamelaars oud papier en politiek delen kritiek op papiercontainers JUWELIER MINDERHOUD 66 Als de grond 20 WALCHEREN ASBEST Bewoners Bossenburgh zijn niet geïnformeerd over de berg vervuilde grond achter hun huis. voor alle klokken, modern en klassiek. Tevens voor alle reparaties en onderhoud. „De VW te Vrouwenpolder ves tigt uw aandacht op haare ge meente als vacantie-oord", onder titelden ze anno 1938 de eerste beelden van hun 'uitstekende kampeerterreinen: weidevelden, omsloten door bosschages, met her en der een witte wigwam. Daar bivakkeerden vooral padvin ders, en wellicht zo nu en dan ook al eens een avontuurlijk huis gezin. En dan waren er, zo hier en daar, ook nog 'gerieflijke landhuis jes met en zonder stroomend wa ter en electrisch fornuis', die 'nooden tot pension'. De kijker moest niet denken dat je er zo ge makkelijk nog niet kwam. Want 'het zijn prachtige wegen die naar Vrouwenpolder leiden'. Volgden shots vanuit een auto die langs 'boomgaarden, ruischende koren velden', 'iepenlanen, witte mei doorns en overal bloeiend fluite- kruid' reed. Enkele jaren later ver dronk dat paradijs, als gevolg van oorlogsbombardementen, in het 700 jaar zoute water. Maar de beelden ble ven bewaard. Oud-bakker Piet Corbijn, tegenwoordig actief als taxibuschauffeur, vond het propa- gandafilmpje terug bij zijn moe der thuis. Niet vreemd, want zijn vader was er nog geruime tijd voorzitter van de dorps VW. Fragmenten uit die oude promo tiefilm zijn straks op tal van plek ken in Vrouwenpolder terug te zien. Piet Corbijn verwerkte ze in een nieuwe film over de 700 jari ge geschiedenis van het dorp. Op hoogtijdagen wordt die in diverse horecagelegenheden vertoond. Be halve foto's en illustraties, begin nend bij de vroegste historie, zit ten er ook film- en geluidsfrag menten in uit de vroegste histo rie, eindigend bij het jongste won der van Vrouwenpolder: de mil joenenregen van de postcodelote rij, waarmee dit jaar begon. VLISSINGEN - Vanaf de balkons van de huizen aan Zuilenburg hebben de bewoners een prachtig uit zicht: op Vlissingen, op de water gang en op de bmx-baan in aan leg. Dat er asbest in die bmx-baan zit, zie je niet. Bewoner Thierry Lan- geveld maakt zich zorgen. En hij is boos. Misschien nog wel het meest over het feit dat hij hele maal niets gehoord heeft van de gemeente over de asbest, over de aanpak, of over de risico's. Hij is niet van plan om actie te voeren, of naar de rechter te stap pen om actie af te dwingen. „Ik denk dat er weinig aan te doen valt", zegt hij. „Ik denk dat het weinig uithaalt als ik op dat veld ga staan roepen. Maar ik weet ze ker: dit was nooit gebeurd als het de achtertuin van de burgemees ter was." De grond komt uit de bouwput van de nieuwe CSW, een stukje verderop. „En uit de Bonedij- kestraat", weet Langeveld. Aan de andere kant van de watergang is een bulldozertje bezig met werk zaamheden: er liggen al wat bult jes, begroeid met gras: dat wordt de bmx-baan, een baan om met kleine fietsjes op te crossen. De baan ligt pal naast het Cruyff Court en Scheldemond. De onderbuurman van Langeveld was degene die het asbest heeft ontdekt. Dat was begin van dit jaar. Hij liet zijn hond uit en zag dat er stukken asbest in de bo dem zaten. Hij herkende het spul, omdat hij zeifin de bouw werkt. De gemeente zette het terrein ver volgens af met hekken en rode lin- uitdroogt, gaat het stoffen en de wind staat vaak richting de huizen ten. De omwonenden hoorden vervolgens helemaal niks meer. „Van de ene op de andere dag wa ren de hekken rondom het terrein weg en gingen ze weer verder met bouwen." Langeveld gelooft niet dat in zaaien met gras voldoende is om het asbest in de bodem te hou den. „Kinderen gaan daar fietsen, dus dan krijg je kale stukken. Als de grond uitdroogt, gaat het stof fen en de wind staat vaak richting de huizen. En het gaat niet alleen om ons: er spelen ook kinderen op die baan. En met gras inge zaaid of niet: die grond blijft na tuurlijk vervuild Misschien nog wel meer dan over het asbest is Langeveld verbolgen over de manier waarop mensen zijn ingelicht. Of juist niet zijn in gelicht. Want tot op de dag van vandaag heeft hij niets gehoord. Geen mededeling dat er asbest was, geen mededeling over de re sultaten van het onderzoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren en ook niet over het feit dat het werk aan de fietsbaan gewoon doorgaat. „Een beetje communica tie was fijn geweest." NIET SANEREN, WEL SANEREN, TOCH NIET SANEREN Verenigingen en fracties vinden elkaar op een belangrijk argu ment: als de gemeente oud papier gaat inzamelen, blijft er minder papier over voor die verenigingen. Die krijgen daardoor minder geld binnen. De verenigingen gingen ervan uit dat er als proef één ondergrondse container zou komen, maar dat blijken er vijf te zijn (Damplein, Dauwendaele, Stromenwijk, Veer- se Poort, Zuid). Het college van B en W wil berei ken dat mensen die oud papier nu in de grijze kliko of vuilniszak gooien, dat toch gaan scheiden. De ondergrondse containers ko men bij winkelcentra, zodat het gemakkelijk is ervan af te komen. En zo zijn de containers dus geen concurrent maar een collega van de vrijwillige inzamelaars, voor spelt het college. Die verenigingen en kerkgenoot schappen zelf geloven daar niks van. Zij voorspelden maandaga vond tijdens een commissieverga dering dat het hen wel degelijk gaat treffen in hun inzameling en dus hun inkomsten. De LPM wil de van wethouder Arjan Beek man (CU) weten of hij de vereni gingen schadeloos zal stellen als zij straks inderdaad minder pa pier ophalen. Beekman weigerde dat nu al te beloven. Ook SGP, CDA, WD, D66 en SP kwamen nadrukkelijk op voor de belangen van de verenigingen. GroenLinks, PvdA en Christenu nie onderstreepten juist het be lang om de milieudoelstellingen van de gemeente te halen. En daarvoor zijn de containers nodig. westkapelle arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl 'Gewoon in een doos' bij zijn moeder thuis, vond oud-bakker Piet Corbijn een vooroorlogs Vrouwenpolder-promotiefilmpje, foto Izaak Verkeste door Henk Postma viCoiwou»^ VROUWENPOLDER - Het toerisme moest nog worden uitgevonden. Maar Vrouwenpolder wachtte daar, in die vooroorlogse jaren, maar lie ver niet op. De boer, de slager, de aannemer, de bakker en het hoofd der school staken voortvarend de koppen bij elkaar, en besloten met een ook maar het modernste mid del in te zetten: dat van de propa gandafilm. *Kkrr De hekken waren ineens weer weg door Nadia Berkelder Thierry Langeveld, bewoner Begin januari vindt een omwonen de asbestresten op de plaats waar de bmx-baan moet komen. Hij waarschuwt de gemeente en die zet het terrein met hekken af. Aanvankelijk laat de gemeente we ten dat saneren van de grond niet nodig is: het gehalte aan asbest is lager dan de minimumnorm waar bij saneren verplicht is. In februari zegt de gemeente dat de grond toch wordt afgegraven. De gemeente heeft dat besloten omdat bij het fietsen de bodem kan worden omgewoeld. Vorige week verandert dat: er is besloten om nieuw gras in te zaaien en de steile stukken van de baan te bedekken met rubberen matten. door Maurits Sep MIDDELBURG - De plaatsing van vijf ondergrondse papiercontainers bij winkelcentra in Middelburg stuit op veel verzet. Zowel bij verenigin gen en kerken die nu oud papier ophalen als bij de gemeenteraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20