Stond ik met mijn universitaire diploma koekjes in te pakken Steun Iris van Gremberghe is Zeeuwse mbo-uitblinker Biobased Delta werkt samen met Canada Connexxion onthult in juni vaste buslijnen 66 Ik dacht: dan ga ik wel onbetaald werken. Dan raak ik er in elk geval niet helemaal uit ZEELAND 27 commentaar 1- OOSTBURC - Als kinder- en jeugdpsycholoog wil Fa bienne Meijer (26) uit Oostburg het liefst kinderen en jongeren door een moeilijke tijd heen helpen. Ze studeerde bijna twee jaar geleden af aan de Universi teit van Utrecht, maar het lukt haar niet om een be taalde baan te vinden in haar vakgebied. Na haar studie hield Fabienne aanvankelijk haar bij baantje bij strandpaviljoen Puur in Groede, omdat ze een reis wilde maken naar Amerika. Toen ze terug kwam solliciteerde ze zich suf, maar ze werd niet eens uitgenodigd voor een sollicitatiegesprek. „Het maakt me niet zo veel uit waar ik kom te werken, als het maar iets met jongeren is. Maar er is nergens plek. Doordat de jeugdzorg op de schop gaat, zijn er heel weinig banen. En als er wél werk is, dan word ik afgewezen, omdat ik geen ervaring heb. Maar hoe kan ik ervaring opdoen als ik nergens mag komen werken?" Als ze buiten Zeeland solliciteerde, dan werd ze afgewezen, omdat ze te ver weg woont. „En dat terwijl ik in mijn brieven schreef dat ik bereid was om te verhuizen." Fabienne deed ondertussen veel uitzendwerk. „Stond ik met mijn universitaire diploma koekjes in te pakken in een fabriek." Om haar kansen op de arbeidsmarkt te verbeteren, zocht Fabienne naar een werkervaringsplaats in Zee land. „Ik dacht: dan ga ik wel onbetaald werken. Dan raak ik er ia elk geval niet helemaal uit." Maar zelfs dat lukte niet. „Er was gewoon nergens plaats." Via via kwam ze uiteindelijk wel aan een werkerva ringsplaats in Utrecht. Daar werkt ze nu al acht maanden, zonder dat ze een cent verdient. „Ik werk bij een zelfstandig psycholoog, die geen budget heeft om mij aan te nemen. Ik kan er wel kinderen onder zoeken en behandelen. Die werkervaring kan ik in elk geval op mijn CV zetten." Fabienne is samen met haar man, die wel een fullti me baan heeft, noodgedwongen naar Breda verhuisd. „We willen het liefst in Zeeland wonen, maar vanuit Oostburg is het niet te doen om elke dag naar Utrecht te rijden. De hoop dat ik werk vind in Zee land, heb ik inmiddels opgegeven." Alhoewel ze blij is dat ze nu werkervaring opdoet, baalt Fabienne dat ze niet betaald krijgt. „Ik wil dit werk heel graag doen, maar ik krijg nu niet de waar dering die ik verdien." Iris doet de opleiding voor zelf standig werkend kok. Ze wint een cheque ter waarde van 400 euro en mag Zeeland vertegenwoordi gen in de landelijke mbo-uitblin- kerswedstrijd. De finale vindt plaats op 9 oktober. Iris won eind vorig jaar ook al de kookwedstrijd Junior Chef of the Year 2013. Abdul Mohammed Ali uit Middel burg werd tweede in de Zeeuwse verkiezing. Hij komt uit Somalië en woont sinds 2009 in Neder land. Sindsdien heeft hij drie di ploma's en enkele certificaten ge haald. Nu volgt hij de niveau 4-op- leiding medewerker maatschappe lijke zorg. Het publiek kon via internet stem men op de twee finalisten. Maan dag moesten Iris en Abdul een presentatie geven voor een jury. De mbo-raad houdt de uitblin kersverkiezing elk jaar om positie ve aandacht te krijgen voor leerlin gen uit het mbo. Scalda doet voor de dertiende keer mee. De overeenkomst tussen Bioba sed Delta en Bioindustrial Innova tion Canada geldt voor een perio de van drie jaar. In die tijdspanne willen ze samen bezien of de agra rische sector groene grondstoffen kan leveren aan de chemie. Het onderzoek spitst zich toe op dro ge destillatie (kraken) van inhoud- stoffen van planten en de suikers daarin in het bijzonder. Deze grondstoffen kunnen dienen als basis voor de productie van bio- plastics. Ook wordt gekeken of lig line, een houtstof die voorkomt in de wand van cellen, te vercom- mercialiseren is. Ligline is na cel lulose de meest voorkomende or ganische stof op aarde. Ligline kan uit papierpulp worden afge scheiden en vervolgens worden benut voor de productie van bind middel, lijm, als grondstof voor chemicaliën en als brandstof. Doel is de commerciële kansen in kaart te brengen. Vier miljoen euro komt er beschikbaar voor de bestrijding van jeugdwerkloos heid in Zeeland. Dat is geen overbodige luxe, want inmid dels telt de provincie 1400 jon geren onder de 27 die op zoek zijn naar een baan. Zonder ge richt beleid loopt de jeugd werkloosheid vermoedelijk nog verder op, want ondanks een voorzichtig economisch herstel, trekt de werkgelegen heid nog niet aan. Met een pak ket maatregelen, zo verwach ten de dertien Zeeuwse ge meenten, kan het aantal jonge werklozen worden terugge bracht tot duizend. De werkge legenheid in de andere leef tijdscategorieën baart even eens zorgen. Vooral voor veel werkloze 50-plussers (3814) is het moeilijk om een baan te vinden. Dat vraagt ook om aan dacht van de politiek. Gerichte maatregelen zijn welkom. Daar naast zullen provincie en ge meenten er alles aan moeten doen om het ondernemerschap te stimuleren. Dat lijkt de bes te garantie voor banengroei. Dat liet gedeputeerde George van Heukelom (SGP/openbaar ver voer) gisteren in de commissie economie en mobiliteit weten. Hij reageerde daarmee op opmer kingen van Statenlid Frits de Kaart (PvdA), die zei dat zowel rei zigers als gemeentebestuurders eindelijk eens willen weten hoe het busvervoer, dat met veel min der geld moet worden uitgevoerd, met ingang van volgend jaar wordt geregeld. Drie weken geleden werd de nieu we concessie voor het openbaar vervoer gegund aan Connexxion. De termijn om beroep aan te teke nen eindigt begin juni. Van Heu kelom zei dat Connexxion, die de komende tien jaar het busvervoer in Zeeland uitvoert, daarom pas op 5 juni de vaste buslijnen in het kernnet bekendmaakt. In het na jaar volgt uitleg over het flexnet. Dat bestaat uit tot nu toe vijftien buurtbussen die op vaste tijden rijden. Ze worden bestuurd door vrijwilligers, maar voeren wel het Connexxion-logo. Wie op andere tijden wil reizen, kan gebruik ma ken van zogeheten haltetaxi's, die moeten worden besteld. Ze zullen ook rijden voor mensen met een WMO-pas. DINSDAG 20 MEI 2014 Fabienne Meijer uit Oostburg verhuisde naar Breda om dichter bij haar onbetaalde werk in Utrecht te wonen, foto Ron Magielse Fabienne Meijer (26) uit Oostburg MIDDELBURG - Iris van Gremberghe (18) uit Koewacht is de mbo-uit blinker van Zeeland voor 2014. De tweedejaars studente van Scalda, het Zeeuwse roe, ontving de prijs maandagmiddag in Middelburg uit handen van BNN-presentator Vale- rio Zeno. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Stichting Bioba sed Delta, waar Zeeland toe be hoort, en het Canadese Bioindus- trial Innovation Canada slaan de ar men ineen. Samen willen ze nieu we technologieën versneld in de markt zetten. MIDDELBURG - Zeeuwen die willen weten welke vaste buslijnen eind dit jaar verdwijnen danwel erbij ko men en hoe het flexnet voor het platteland eruit ziet, moeten nog even geduld hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59