Domburger zelf wil ook dak boven zijn hoofd 1 Afgewezen minnaar staat terecht voor poging doodslag op zijn ex Zoete zoen JEUGDWERKLOOSHEID 26 ZEELAND Zeeuwse gemeenten krijgen ruim 1,4 miljoen euro uit Brussel voor aanpak jeugdwerkloosheid. dinsdag De afgelopen maan den zijn we overgo ten met zonnig weer. Het heeft een invloed op mijn humeur. Geluk kig was daar de afgelopen we ken ook wat regen want anders had de aarde zich alweer ge opend met grote scheuren. En hadden we niet kunnen moppe ren. Door al dat mooie weer raakt de natuur een beetje op hol. Ik niet minder. Ik loop door de tuin en verheug me nu al op de kersen- en de vijgen- oogst terwijl de ijsheiligen nog maar net achter ons liggen. In de serre staan de tomatenplant- jes te wachten tot de aarde arri veert voor de moestuinbakken buiten. Moestuinbakken die on ze buurman aan elkaar laste van staal waar schepen van worden gemaakt. Ergens klopt dat, een bak van scheeps staal verankerd op land dat is gewon nen op het water. De bakken zullen worden gevuld met krui den, aardbeien en ander lek kers. De bakken zullen ons ver moedelijk overleven, net als de kersenbomen, de beuk, de roze marijn en de druiven. Ik vind dat een geruststellende gedach te. Tenzij er iemand komt wo nen na ons, die alles met de grond gelijk maakt, omdat het de 'zichtlijnen' verstoort of om dat hij of zij een onder houdsvrije tuin wil. Ik loop langs de vlieren, die wij ook probeerden te beteugelen toen we hier net woonden. Inmid dels hebben we een afspraak, zij leveren bloesems en bessen en ik maak daar siroop en sap van. De tuin in het buitenge bied is de strijd tegen de chaos, zeker als je gif geen optie vindt. Maar als je tien jaar met je vin gers van het gif afblijft, herstelt de bodem, komen de muizen, komen de uilen, komen de bij en, komen de hommels en komt het prachtigste fruit. Zo veel fruit, dat je niet anders kunt dan delen. De buur die sla kweekt of courgettes heeft het zelfde probleem. En zo vind je geregeld dingen op je stoep. Of plots een buur in je tuin die ap pels plukt voor de appelmoes. Schets ik een zonnige wereld, een zonnige buurt? Zeker. Is er niks fout hier? Zeker wel. Maar met alle geweld, zorgen, onzekerheid en onheil zijn er ook zoete zoenen op je ziel. Dat is één van de opvallendste uit komsten van de vele gesprekken die er toe moeten leiden dat eind dit jaar een alom geaccepteerde stadsvisie op tafel ligt. De uitkom sten worden vanavond gepresen teerd en ook besproken in de ge meenteraadscommissie voor Maat schappelijke Ontwikkeling, een dag eerder dan abusievelijk door de gemeente was aangekondigd. De politiek krijgt dan de bood schap mee dat de Domburgers - zowel ondernemers als inwoners - het in vele opzichten roerend met elkaar eens zijn: ze zijn trots op de allure van hun stadje als 'au thentieke en kleinschalige' bad plaats, en op hun cultuurhistorie, hun landschap en hun natuur, ver worvenheden die veel - vaak ook welgestelde - vreemdelingen no den tot een verblijf. Maar achter die 'badstatus' gaan ook cijfers schuil waar de Domburgers van zijn 'geschrokken': er wonen ab normaal veel ouderen, en steeds minder jongeren. Het gebruik van panden als vakantieverblijf, twee de woning of winkel drijft de hui zenprijzen dusdanig op dat er nau welijks nog plaats is voor 'starters of gewone gezinnen met een be scheiden budget'. Het aantal 15- tot 40-jarigen loopt sterk terug, is één van de bevindingen. Afgelopen week, toen Dombur gers nog weer eens de kans kre gen zich in groepjes over hun toe komst uit te spreken, drong zich dan ook één harde conclusie op: er zijn dringend betaalbare hui zen nodig, niet veel duurder dan anderhalve ton. En de gemeente moet er nu ook echt op toe gaan zien dat permanent bewoonde huizen niet stiekem vrijetijdshuis worden. Sowieso, aldus de rappor teurs, schort er in Domburg nog veel aan de bebouwing: verkrot tende vakantiewoningen, een ver- rommelde boulevard, een verloe derd Nehalenniagebied... En dan zijn er nog de verkeerspro blemen. Veruit de populairste stel ling op Facebook van de recent ge houden 'ontwerp-galerie: „De au to's moeten - zeker in het toeris tenseizoen - uit het centrum ge weerd worden." Kortom, vindt ie dereen: „Het moet in Domburg niet anders. Wel beter." Met steun van Brus sel gaan de Zeeuwse gemeen ten de werkloos heid onder jonge ren aanpakken. Europa geeft ruim 1,4 miljoen euro aan Zeeland. Dat bedrag wordt gebruikt om jeugd te helpen bij het zoeken naar werk en voor het creëren van werkervaringsplaatsen. Ook wordt het geld ingezet om te voor komen dat scholieren zonder di ploma van school gaan. Een opsteker voor de aanpak van de jeugdwerkloosheid in Zeeland. Van de circa 12.000 werkzoekende Zeeuwen zijn er rond de 1400 jon ger dan 27 jaar. Bij de jeugdwerk loosheid kloppen steeds meer jon geren aan het loket, maar ze vin den ook weer sneller een baan. Volgens het UWV hebben jonge ren vaker flexibele contracten. Ze hoppen makkelijker van baan naar baan, ook al gaat het om tij delijk werk. Desondanks is het Actieplan jeugdwerkloosheid Zeeland hard nodig. Dat vindt Europa ook. Voorkomen moet worden dat je in tijden van oplopende werkloos heid een kansloze jongere genera tie schept. Daarom heeft het Euro pees Sociaal Fonds (ESF) ruim 1,4 miljoen euro toegekend aan de ar beidsmarktregio Zeeland. Aanvankelijk zou er veel minder geld worden overgemaakt. Want er zou voor Zeeland 610.000 euro beschikbaar komen. Maar de Zeeuwse gemeenten hebben fors meer subsidie aangevraagd; bij el kaar net iets meer dan 1,4 miljoen euro. Dit bedrag is door Brussel volle dig toegekend, mede dankzij de goede resultaten van Zeeland bij twee eerdere ESF-projecten, aldus de Zeeuwse gemeenten. Het nieuwe project om de jeugd werkloosheid aan te pakken loopt tot en met juli 2015. Het doel van het Actieplan is om het aantal jeugdwerklozen terug te brengen tot maximaal 1000. Het Europese geld wordt evenre dig verdeeld over de Oosterschel- deregio, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. De gemeen ten investeren zelf in de periode 2013 tot en met 2015 ruim 2,5 mil joen euro in de aanpak van jeugd werkloosheid. Van dit geld, aange vuld met de landelijke en Europe se subsidies, worden veel activitei ten uitgevoerd. Zo krijgen jonge ren hulp bij het zoeken naar werk en gaat er geld naar het jongeren- loket. Het Bureau Leerlingzaken krijgt eveneens een extra duwtje in de rug. Dat kan met het geld weer proberen te voorkomen dat jongeren te vroeg van school af gaan en zonder diploma moeten gaan solliciteren. Zonder papie ren op zak zijn jongeren zo goed als kansloos om werk te vinden. Volgens de verdachte zei ze tij dens dat gesprek dat hij maar een touw bij de Gamma moest kopen en zichzelf opknopen. Hij werd daar zo kwaad over, zo zei S. giste ren tegen de Middelburgse rech ters, dat hij uit zijn kofferbak een snoer pakte, om haar hals legde en aantrok. Vriendinnen van haar zagen wat er gebeurde en grepen in. Maar S. beweerde ook tegen over de rechters dat hij niet van plan was haar te doden. Hij was al leen maar heel kwaad en wilde haar een lesje leren. Want, zo be kende hij, hij was verliefd op haar en had haar gemist toen hij in het buitenland werkte. De rechter wees ook op sms-be- richten van de verdachte aan zijn moeder waarin hij meldde 'dat die kankerhoer echt dood gaat' en 'haar leven is ten einde'. Ook zou hij tegen een vriend hebben ge zegd dat ze nu wist dat ze altijd over haar schouder zou moeten kijken. Volgens de verdachte wa ren dat mededelingen die hij had gedaan en verstuurd omdat hij ontzettend boos was. Officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk eiste een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk voor poging tot doodslag. Want volgens hem pro beerde hij haar te kelen. Advocate Sandra van Steenberge hield de rechtbank voor dat het slachtoffer geen zichtbare verwon dingen had. Volgens haar heeft haar cliënt alleen maar een kabel aangetrokken maar beslist niet ge probeerd haar te wurgen. Uitspraak 2 juli. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Henk Postma DOMBURG - Uitstekend, die interna tionale erkenning van Domburg als charmant, en bovenal heilzaam va kantieoord. Maar die medaille heeft een vervelende keerzijde. Wonen wordt er zo duur dat je, als gewone Domburger, nauwelijks nog een dak boven je hoofd kan krijgen. EU helpt jongeren door Cornelleke Blok en Jeffrey Kutterink Van de circa 12.000 werk zoekende Zeeuwen zijn er rond de 1400 jonger dan 27 jaar. MIDDELBURG - Een inwoonster van Sas van Gent dacht dat ze zou ster ven toen haar ex een snoer rond haar hals legde en begon te trek ken. Ze zat op dat moment in haar auto, haar ex Serge S. (Westdorpe) was 28 april 2013 in Sas naast haar gestopt en eiste uitleg omdat ze hun relatie had beëindigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58