Het is echt gebeurd. 'Wat een prachtige nieuwe schuur', rea geerde een dorpsbewoner toen de nieuwbouw klaar was. 'Maar waarom zitten er zoveel ramen in?' Architect Peter van Assche glimlacht voluit. 32 ZEELAND ARCHITECTUUR Het retraitecentrum Metta Vihara bij Hengstdijk staat er nu twee jaar. Nog steeds trekt het de aan dacht van voorbijgangers. Als mensen er een schuur met veel ra men inzien, maakt Peter van As sche een diepe buiging: heel goed, dank u wel, het centrum wil in de streek pas sen, dus dat komt allemaal goed uit. Zoveel mogelijk gebouw voor zo weinig mogelijk geld. Dat was kort gezegd de vraag van de boeddhistische beweging Triatna, die een nieuw duurzaam hoofdkwartier wil de laten bouwen met ruimte voor meditatie en over nachting. Als vestigingsplaats werd Hengstdijk ge prikt: mooi centraal voor wieVlaanderen en Neder land als één regio ziet. Architect Peter van Assche (47) van bureau SLA (ste denbouw landschap architectuur) in Amsterdam werd benaderd met de vraag, of hij iets passends wil de ontwerpen. Peter heeft zelf een jaar of tien veel bij de stichting gemediteerd. Dat maakt het logisch dat de vraag bij hem werd neergelegd. Er was meer. Peter van Assche werd geboren in Teteringen bij Bre da. Zijn ouders zijn afkomstig uit Hengstdijk. „Ze hadden het gevoel dat ze naar Brabant waren geëmi greerd", zegt Peter. „Ze hadden heimwee, we kwa men hier vaak op familiebezoek. Dus ik kende het dorp goed en vond het bijzonder dat Triatna precies daar wilde bouwen. Ik heb er een buurtinspraak- avond meegemaakt, waar de halve zaal met ooms en tantes was gevuld. Die vonden het ontwerp leuk. De andere helft van de zaal vond dat trouwens ook." Van Assche is een architect met een verhaal. Hij stu deerde elektrotechniek aan de Technische Universi teit van Eindhoven. Na cum laude als informatie theoreticus afgestudeerd te zijn kreeg hij een promo tieplaats in het Duitse Essen. Daar hield hij zich be zig met slimme coderingen voor satellietcommunica- Steengoed is een serie over architectuur in Zeeland. Deze krant publiceert dertien dinsdagen lang gesprekken met architecten over recente projecten. Vandaag aflevering 8: architect Peter van Assche van bureau SLA uit Amsterdam over zijn ontwerp van het boeddhistische retraitecentrum Metta Vihara bij Hengstdijk. Omroep Zeeland zendt elke dinsdag een aflevering uit van de door programmamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning opgezette televisieserie Steengoed. In juni volgt de verkiezing van het mooiste gebouw in Zeeland. Balanceren op de grens Gelijmde tegels in de douchecel voor shampoo Gevel met golfplaat en Velux-ramen Meditatieruimte met bamboevloer door Jan van Damme ZIE OOK: WWW.PZC.NL/STEENGOED Het boeddhistische stiltecentrum Metta Vihara bij Hengstdijk, foto's Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56