Franca Treur: 'Bekend zijn is soms een vloek' Advocaat hekelt lange duur voor Vers geperst sap als wapenbezitter wordt berecht 'natuurlijke doping' 30 BEVELANDEN en THOLEN De meningen over wat er in Antwerpen moet gebeuren om de doorstroming op de Ring te verbeteren lopen hevig uiteen. Treur is te gast bij de Stichting Jo- han Hendrik van Dale, die samen met de gemeente Sluis het initia tief'Schrijvers in Sluis' opzette. Daarbij geeft de stichting auteurs enkele weken of maanden onder dak om te werken in een 'inspire rende omgeving', en vraagt in ruil een werk waarin de regio een rol speelt. Nadat eerder dichter Men- no Wigman al een poosje in Sluis verbleef en een gedicht achterliet, is het nu de beurt aan Franca Treur. Een prima auteur om zo vroeg in het project te hebben, meende Eugene Wijffels van de stichting, die Treur gisteren in het Sluise belfort officieel verwel komde. Wijffels wees daarbij op Treurs Zeeuwse afkomst - ze groeide op in Meliskerke - en haar 'bekende-nederlanderschap'. Treur sprong er meteen op in door die bekendheid 'een zegen én een vloek' te noemen. Ze ver telde, overigens met een kleine knipoog, over de 'twee tot vijf ver zoeken' die ze per dag krijgt van 'mensen die mij willen gebruiken om iets te promoten': van het meewerken aan de ontwikkeling van Zeeuwse fietsroutes - Treur rijdt geen auto - en het openen van een cultureel evenement tot plaatsnemen in een jury en mee werken aan een schoolproject. „Ik begrijp het wel, en soms is het ook wel leuk. Maar echt, soms zit ten er malloten tussen..." De meeste schrijvers zoeken, ver telde Treur, juist naar rust en zelfs eenzaamheid om goed te kunnen werken. „Afstand nemen is nodig om de waarheid op te kunnen schrijven. En dat is nou juist zo fijn aan dit initiatief. Ik zit héél ver weg van de rest van Nederland: de perfecte smoes om alles af te wimpelen." Treur, die om die reden ook niet wil zeggen waar ze precies ver blijft, zei niet al te veel te weten over de Sluise 'woordenboeken man' Johan Hendrik van Dale. „Maar wat ik zo aan hem waar deer, is dat hij een teruggetrok ken leven in Sluis prefereerde bo ven een afwisselend leven in de Randstad." De schrijfster, die in Amsterdam woont, is tot eind juni te gast in de gemeente Sluis. Op 20 juni ver telt ze tijdens een 'literaire avond' in het Sluise belfort over haar er varingen. Het ging deels om wapens die vol gens hem onklaar waren ge maakt, wapens die nog wel ge bruikt konden worden, munitie en pepperspray. Gisteren, 3,5 jaar later, stond hij voor de rechtbank. Raadsman Martijn Kalle vond dat het OM in dit geval veel te veel tijd had genomen om de zaak voor de rechter te brengen. Hij wees erop dat volgens de normen een strafzaak binnen twee jaar na aanhouding moet dienen. Hij vroeg de rechtbank daar dan ook rekening mee te houden. Van D. was een wapenverzame laar die erkende dat niet al zijn wapens precies volgens de regels onklaar waren gemaakt. „Maar ze konden niet worden gebruikt." Die wapens die nog wel werkten, 'dat was stom van mij', zo erken de hij. Die munitie had hij in één partij gekocht en hij schoot alleen maar tijdens oud en nieuw. „Dat is het enige moment dat het kan." De pepperspray had hij overgeno men van Adriaan T. (53) uit Mid delburg. Die T. zat gisteren naast zijn naamgenoot en vertelde dat hij de pepperspray in Duitsland had gekocht maar ervan af wilde nadat hij in aanraking was geko men met justitie in verband met een hennepplantage. Officier Gunnar van der Hofstede zei dat het zo lang had geduurd om de strafzaak voor te bereiden omdat de Belgische autoriteiten niet snel meewerkten. Hij eiste te gen Van D. een celstraf van 180 da gen waarvan 124 voorwaardelijk. En tegen T. 42 dagen. Ze hebben 56 en 42 dagen in voorarrest geze ten zodat ze, als de rechtbank die eisen overneemt, niet meer terug naar Torentijd moeten. Uitspraak 28 mei en 2 juni. Ziedaar, weer een paar recepten voor puur Zeeuwse dorstlessers van sterrenkok Edwin Vinke van De Kromme Watergang. Het per sen van de ingrediënten en het mengen met zeewater gebeurt bij de Groene Polderwinkel van Na- tascha en Herman Dekker in Schoondijke. Het inblikken doet Brandisation uit Waalwijk. Dat be drijf maakt een gedistingeerd, bui kig blikje met een inhoud van 200 milliliter, waar - mede door het ontwerp en het Ziltlogo van De Kromme Watergang - de ex clusiviteit vanaf spat. Als het aan Vinke ligt, komen de blikjes ga zpacho, bieten- en citroensap dan ook niet in de super. De pure, gezonde drankjes moe ten te krijgen zijn in de betere res taurants, in de minibars van ho tels, in vliegtuigen, op cruisesche pen en in welnessresorts. hankelijk uitgevoerd worden. Dat is niet gebeurd en dat kunnen we aantonen. Juridisch gezien hou den we ons kruit nu droog. Wij gaan later naar de Raad van State en ik zeg u: dat winnen we." Maar wordt het geen tijd om wat te doen aan de Ring die dagelijks 81.000 vrachtwagens te verwer ken krijgt en een van de meest vervuilde gebieden in Europa is? „Ze moeten eens beginnen met praten", reageert Van Hees fel. „De verantwoordelijke ministers hebben nooit, nooit, met de actie groepen gesproken!" Hij herhaalt: het BAM-tracé móet het worden van de politiek. „Kijk naar de Lief- kenshoektunnel. In 2004 en 2005 was er groot onderhoud aan de Ring en de Liefkenshoektunnel was toen tolvrij. Er waren weinig tot geen files. Nu is de Liefkens hoektunnel in de spits wegens werkzaamheden aan en rond de Ring wéér tolvrij. Wat zien we na tien dagen? Geen filesWat zegt de overheid: 'het te vroeg om con clusies trekken.' Ongelooflijk. Ik zeg U: de tol moet blijven omdat dan de files op de Ring blijven. Zo werkt dat hiér." ANTWERPEN - Er is eigenlijk geen twijfel mogelijk, zegt Wim van Hees van de Antwerp se actiegroep Ademloos stel lig. „Wij gaan winnen. Dat BAM-tracé komt er nooit." Wim van Hees is voorzitter van Ademloos dat samen met stRaten Generaal en Ringland al jaren vecht voor een goede doorstro ming van het verkeer in en rond Antwerpen. De Vlaamse overheid zegt dat ook te doen en koos twee maanden geleden voor het BAM- tracé, een'noordelijke rondweg tussen de Ring bij Merksem en de A11/N49 naar Hulst. Tot afgrij zen van de actievoerders, die vin den dat het BAM-tracé veel te dicht bij de stad ligt en Antwer pen nog meer verkeers- én ge zondheidsproblemen bezorgt. Inmiddels wordt driftig ge sproken over het overkappen van de huidige Ring. Zelfs de BAM vindt dat nu een goed idee, maar de actiegroepen stellen dat over kapping bij het BAM-tracé niet mogelijk is. „We hebben het Meccanotracé, dat veel noordelij ker ligt, altijd gekoppeld aan een overkapping", zegt Manu Claeys van stRaten- generaal. „Dat mocht toen niet. En nu komt BAM er zelf mee op de proppen. Omdat de verkiezingen eraan ko men en de politieke partijen we ten dat het BAM-tracé bij hun ach terban niet goed valt." Daar is Wim van Hees het mee eens. „BAM houdt nu info-ten- toonstellingen om zieltjes te win nen. Nou, daar komen hooguit dertig mensen op af. Wij hadden laatst een bijeenkomst met acht honderd man! Wij hebben draag vlak, BAM en de overheid niet." Inmiddels dreigt iedereen de weg kwijt te raken in alle plannen en tekeningen. De in Nederland ge boren Wim van Hees, die al 45 jaar in Antwerpen woont: „Dat wil de politiek juist. Dat iedereen verdwaalt en dan het BAM-tracé er doordrukken." Dat zal niet lukken, bezweert Van Hees. „Het BAM-tracé is helemaal uitgekleed door de actievoerders. StRaten Generaal is zeer deskun dig op gebied van tracés en Adem loos weet alles van gezondheid. In deze actiegroepen zit zeer veel deskundigheid en ook Ringland is een project van stedenbouw kundigen en verkeersdeskundi- gen. Dat weten ook de Antwerpe naren die zich afkeren van het BAM-tracé. Maar ja, de overheid zal en moet dat tracé er doorheen loodsen." Volgens Van Hees wil de overheid dat doen met een frauduleuze MER (Milieu-effect rapportage). „Een MER moet onaf- Franca Treur is twee maanden lang te vinden in Sluis. Ring Antwerpen nog niet rond door Martijn de Koning SLUIS - Bekendheid is voor een au teur een zegen én een vloek. Schrijfster Franca Treur, die twee maanden lang 'schrijver in residen tie' is in de gemeente Sluis, deed gisteren een boekje open over de nadelen van het feit dat 'iedereen' je kent. MIDDELBURG - Oktober 2010 werd Adriaan van D. (42) uit de gemeen te Reimerswaal aangehouden om dat hij zou handelen in verboden wapens en ze in bezit zou hebben. door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Bietensap met blau we bessen; gazpacho met rode pa prika, komkommer, tomaat en ro de peper; citroensap met druiven, citroengras, gember, groene thee, zoethout en zeewier. En elk blikje van de exclusieve drankjes voor een kwart tot een derde gevuld met gezuiverd zeewater. Bergen op Zoom Merksum Antwerpen Meccanotracé BAM-tracé haven door Romain van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54