Krabbendijkse luizen op de vlucht voor knoflook Verdachte straatroof Goes hoeft van officier niet langer de cel in Postercampagne jaagt Colijnsplaat op de kast I 1 1 I I 66 Het is een prestigieus kampioenschap waar je het hele jaar naartoe werkt 28 8EVELANDEN en THOLEN DANSTALENT WK in Schotland komt voor Max (14) en Benton (13) wellicht in gevaar door financiële drempel. EP Althans, dat verwacht Martijn van der Spoel van BMI Bomenser- vice. „Het resultaat is lastig te me ten", zegt hij. „Meestal bestrijden we luizen door zakjes met larven van lieveheersbeestjes op te han gen. Daar is het effect veel beter aan te tonen. Na een paar weken zitten de lieveheersbeestjes in de boom en met een beetje geluk zie je ze net een luis opeten. Het effect van knoflook is eigen lijk alleen goed te beoordelen door het aan omwonenden te vra gen. „Die kunnen aangeven of ze minder last hebben van plakkeri ge ramen of auto's door luisaf- scheiding. Je kunt ook een blad uit de kruin pakken en tellen hoe veel luizen erop zitten. Maar welk blaadje pak je dan en wanneer en is het acceptabel als er twee of als er tien luizen op een blad zitten?" Voor Zeeland is het misschien be trekkelijk nieuw, maar Van der Stoel weet dat knoflook al zeker tien jaar wordt ingezet om luizen te verjagen. „In het verleden heb ben we ook luizen bestreden door de kruin van de boom te besproei en met knoflookextract. Maar dan ruikt de omgeving naar een ran zig Frans terrasje of een shoarma- tent. Niet echt lekker als je daar 's ochtends vroeg langsloopt. Met de methode die we nu toepassen gaat een lans de grond in en ruik je er bijna niets van." Het huidige weer is een feest voor de bladluis, weet Van der Stoel. „Met deze warmte exploderen lui zenpopulaties. Wij proberen daar op in te spelen door, voordat het warm wordt zakjes lieveheers beestjeslarven op te hangen. Na drie weken verpoppen ze zichzelf en doen ze even niets. Als het juist dan warm wordt, kunnen de luizen heel snel terugkomen." Voorkomen is beter dan genezen, stelt Van der Stoel. Dat kunnen ge meenten het beste doen door veel verschillende bomen aan te plan ten. „Ook een goede onderbegroei ing in de perken is belangrijk. Hoe meer boomsoorten en wilde bloemen, des te meer natuurlijke vijanden komen er op af. Vogels eten bijvoorbeeld ook heel veel luizen, maar ze moeten wel er gens kunnen nestelen." Van der Stoel denkt dat gemeen ten maar één boomsoort in een straat planten of plantsoenen in zaaien met gras. „Verschillende boomsoorten passen niet in plaat jes van architecten, maar door een rijke biodiversiteit voorkom je wel problemen." GOES - Het mag dan bloedjeheet zijn, daar hebben de dansers van Lil Flow deze maandag lak aan. Ze werken zich ook nu in het zweet in dansschool Moves! in Goes, net zo fanatiek als anders. En niet voor niks: het jonge dans- team (tussen de 10 en 14 jaar) werd eerder deze maand derde in de categorie onder 14 jaar tijdens het Europees Kampioenschap Hiphop/streetdance in het Duitse Kalkar. Twee leden van de groep, Max Pateer (14) uit Middelburg en Benton Croffie (13) uit Goes zetten daar als duo Most Chili een nóg grotere prestatie neer: zij werden Europees kampioen in de categorie onder 16 jaar. Trainer-coach Naomi Vos van Mo ves! glundert, net als Max en Ben ton, nog steeds van trots. „Het is een prestigieus kampioenschap waar je het hele jaar naar toe werkt. Er zijn uiteindelijk maar een paar teams die naar het EK doorstromen", zegt ze. Het team en tevens het duo mogen nu naar het WK, dat van 22 tot en met 24 augustus in het Schotse Glasgow wordt gehouden. Maar of ze daar ook daadwerkelijk naartoe gaan is nog even de vraag, want het reisje naar Glasgow is duur. Op dit mo ment te duur. Voor de vlucht en het verblijf van team, coaches en ouders is in totaal 5000 euro no dig. Dat geld is er niet, maar de tijd begint een beetje te dringen. „Er is een grote kans dat we we reldkampioen worden, maar de hotels beginnen al vol te raken. We zullen letterlijk met de pet moeten rondgaan", zegt Vos. Dansers van Moves! gooien vaker hoge ogen tijdens internationale wedstrijden. Ook haalt de vijfjaar geleden geopende Goese vesti ging regelmatig grootheden uit de streetdance- en hiphop dansscène binnen voor workshops. „We zet ten Zeeland elke keer wel op de kaart", zegt Vos. „Het probleem is alleen dat dit nog niet als top sport wordt gezien, terwijl dat het wel is." Om die reden is het lastig om geld bij overheden los te peuteren, te meer omdat het WK niet in Zeeland of Nederland wordt gehouden. Het is nu dus Van der W. en een maat hielden hem aan, vroegen of hij een siga ret had, sloegen hem vervolgens in elkaar, roofden zijn portemon nee met daarin vijf euro en koch ten vervolgens een joint en een blikje fris. Van der W. stond gisteren terecht en bekende zonder omhaal dat hij betrokken was bij die straatroof. Zijn vriend, zo zei hij, was op het idee gekomen om het misdrijf te plegen. „We hadden geld nodig." Officier van justitie Gunnar van der Hofstede vond het niet nodig dat de verdachte een nieuwe cel straf krijgt. De jongeman heeft al zeventig dagen in voorarrest ge zet. „Zo zwaar tillen we aan dit soort misdrijven." Hij eiste een celstraf van 360 dagen waarvan 290 voorwaardelijk. Daarnaast moet de jongeman zich laten be geleiden door de reclassering en moet hij in therapie om te voorko men dat hij nog eens in de fout gaat. Hij moet onder andere leren om nee te zeggen als vrienden dingen willen doen die niet door de beugel kunnen. Volgens de rechter heeft de vriend van Van der W. tegenover de politie juist gezegd dat de inwoner van Zut phen alles had bedacht. De ver dachte ontkende met nadruk en stelde dat die vriend de hoofdrol had gespeeld. Hij zei flink spijt te hebben van zijn daden en beloof de dat hij zijn leven aan het bete ren is. Uitspraak 2 juni. Of de 'Partij voor de Valkreek' pro beerde dat althans. Deze week wordt de inwoners van Colijns plaat per brief verklapt wat de be doeling is van de postercampag ne. Aanstichters zijn bouwbedrijf Fraanje in Lewedorp en project ontwikkelaar Nlo uit Oostvoorne. een kwestie van alle zeilen bijzet ten om zelf het benodigde bedrag bij elkaar te halen om de droom van de jonge dansers te laten uit komen. Op de bar staat al een do- natiepot en ook zal tijdens optre dens om een bijdrage worden ge vraagd. Een lege flessenactie zit in de pijplijn en over meer acties wordt nog nagedacht. „En stie kem hopen we ook op wat spon sors", zegt Vos. Kampioenen Max en Benton ho pen dat het lukt, want de eerste plaats tijdens het EK smaakt naar meer. Beide jongens dansen al een aantal jaar bij Moves!, maar ook daarvoor waren ze al fanatiek bezig. Benton werd met het dans- virus besmet door zijn oom, die de choreografieën in videoclips van de Amerikaanse R&B-artiest Usher probeerde na te doen. Max breakdancete thuis al op jonge leeftijd met een vriend. Nu dan sen ze vier uur per week bij Mo ves! en daarnaast staan ze thuis ui teraard ook niet stil. Zowel Ben ton als Max ziet het dansen als een uitlaatklep. Benton: „Ik kan mijn gevoel er in kwijt." Hiphop en streetdance zit qua po pulariteit in de lift, weet Naomi Vos. Dat is het gevolg van de po pulariteit van dansprogramma's op televisie. Nu wordt streetdance en hiphop nog vaker door meisjes beoefend en dat bleek ook tijdens het EK: in de categorie duo's on der 16 jaar waren Max en Benton (die daar voor het eerst als duo dansten) de enige jongens van de tien duo's. Nu hebben ze overigens ook al er varing met tv-programma's. Ze namen deel aan Junior Dance van de Avro en wellicht melden ze Lieneke Eeeltink van Nlo: „We hebben een advertentiebureau de campagne laten verzinnen om de aandacht te trekken naar het sla pende woningbouwplan aan de Valkreek in het dorp. Daar kijkt na twee jaar niemand meer naar en we willen gaan bouwen." Fraanje nam begin dit jaar het plan over van Kroon en De Ko ning uit Zwijndrecht, voorheen Boender en Maasdam. „Wij bou wen zodra er een huis verkocht is. We willen graag weten wat voor huizen er gewenst zijn." Dat wil len de bouwers horen op een in- formatiebijeekomst, dinsdag 27 mei in het dorpshuis (20 uur). door Joeri Wisse KRABBENDIJKE - Passanten met een scherpe neus kunnen 't misschien ruiken. Een rij haagbeuken aan de Scoudestraat in Krabbendijke zijn vorige week op kosten van de ge meente Reimerswaal getrakteerd op knoflookextract. Het geurige goedje is, opgelost in water, in de kluit van de bomen gespoten. De blaadjes gaan straks naar het bolge was smaken, waardoor luizen spon taan op de vlucht slaan. I De wortels van de haagbeuken in Scoudestraat in Krabbendijke zijn behan deld met knoflookextract. foto Marcelle Davidse Gemeenten kunnen plagen van insecten beter voorko men door veel verschillende soorten aan te planten Kampioenen hiphop willen naar Glasgow door Luc Oggel Naomi Vos, dansschool Moves! door Emile Calon MIDDELBURG - Hij durft voorlopig niet meer de straat over, zei voor zitter Nicolette van der Ploeg van de Middelburgse rechtbank tegen de 21-jarige Florian van der W. uit Zutphen. Ze doelde op een 16-jari- ge jongen uit Goes die op 14 okto ber vorig jaar 's avonds laat op de Piet Heinstraat in Goes het slachtof fer werd van een straatroof. door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Honderdtwintig windmolens langs de Valkreek? Een landelijk asielcentrum bij de Valkreek? Gaat Shell bouwen bij de Valkreek? Posters met die slogans joegen de afgelopen dagen de in woners van Colijnsplaat op de kast. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52