Sta-op stoelen Aan verkeersboetes valt nauwelijks Met één pas lenen bij elke bibliotheek M uSjgi 44 Als De Graaff zijn mond open doet, komen er de meest vreselijke teksten uit 4 BINNENLAND MARCEL DE CRAAFF molenaar Onbekende PW'er De Graaff kan zomaar verkiezingen winnen. www.molenaar.nl De Raad voor de Rechtspraak meldde gisteren in zijn jaarver slag dat die ioo-procentscontrole van gegevens leidt tot een flinke taakverzwaring voor kantonrech ters. In 2012 vroeg het Openbaar Ministerie (OM) om 104.000 wan betalers gevangen te zetten om dat zij hun verkeersboetes niet hadden betaald, in een jaar tijd is dat aantal 'spectaculair' gestegen tot bijna 200.000. Rechters zien nu vaker mensen die hun boetes wel willen, maar niet kunnen betalen. Het heeft volgens hen geen zin deze catego rie gevangen te zetten. De hechte nis heft de verplichting om de boete volledig te betalen niet op. Het dwangmiddel mist daardoor effect. Het gaat bijvoorbeeld om jongeren die hun brommer niet meer kunnen bekostigen en verge ten die af te melden bij de verze kering en de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Ook automobilisten vergeten soms het kenteken te schorsen, waardoor een boete van 390 euro volgt. Na drie maanden volgt een verhoging plus opnieuw een boe te van 390 euro. „Binnen de kort ste keren loopt zo'n bedrag op tot 1.200 euro", schetst voorzitter Jo ke de Koek van de Vereniging voor schuldhulpverlening en so ciaal bankieren (NWK) de situa tie. Zij stelt dat deze groep men sen in de financiële klem van de overheid terechtkomt. Vooral jon geren en mensen in problemati sche schulden reageren niet alert. „Brieven laten ze vaak dicht, ze- Moeite met opstaan? De vier miljoen bibliotheekleden hebben nu een pas voor hun ei gen lokale, soms regionale, biblio theek. Dat is niet meer van deze tijd, stelt woordvoerder Francien van Bohemen van de Vereniging van Openbare Bibliotheken. Uit onderzoek onder 16.000 leden bleek onlangs dat die het ontzet tend handig zouden vinden als zij met hun pas ook bij andere biblio theken kunnen lenen. Minister Jet Bussemaker (OCW) wil bovendien dat een apart, digi taal bibliotheeklidmaatschap mo gelijk wordt, vertelt Van Bohe men. „Wij willen zowel onze ge bruikers als de minister blij ma ken en zijn daarom een project ge start om tot één nationale biblio theekpas te komen, waarmee ook digitaal kan worden geleend." De uitvoering is in handen van de SPN (Samenwerkende Provin ciale serviceorganisaties Neder land). Het is niet zo dat vier mil joen passen vervangen worden door een nieuwe, nationale pas, vertelt projectleider Nicolette van Ham. „De meeste passen zijn al geschikt om als nationale pas dienst te doen. We moeten alleen de gebruiksmogelijkheden ervan uitbreiden." Bovendien moeten bibliotheeksystemen op elkaar worden afgestemd. Dat gaat stap voor stap. Uiterlijk 1 januari 2015 moeten leden in elke bibliotheek kunnen lenen na zich te hebben gemeld. Het streven is dat ook dat aanmelden per 1 janua ri 2017 achterwege kan blijven. GOUDA - Het is een imponerend clubje blanke mannen dat over de Markt in Gouda struint. Body guards met spiedende blik, streng kijkende Kamerleden. In het mid den de blonde haardos van Geert Wilders, op zoek naar stemmen voor de Europese verkiezingen. Vrijwel niemand herkent de lan ge krullenbol die naast hem loopt. Dat is de lijsttrekker van de PVV voor het Europees Parle ment, Marcel de Graaff. Na het plotselinge vertrek van drie favorieten voor het lijsttrek kerschap, Laurence Stassen, Da niël ter Haar en Lucas Hartong, werd de 52-jarige ICT-manager en -consultant gebombardeerd tot voorman van de aankomende Brusselse delegatie. Stassen en Ter Haar haakten af omdat ze de 'minder minder'-uitspraken van Wilders een brug te ver vonden. Hartong was de samenwerking met de 'foute figuren' van Front National en de FPÖ in Europa te gortig. De Graaff, afgestudeerd theoloog, steunt deze uiterst rechtse lijn juist voluit. Zijn Twitteraccount staat vol met opmerkingen tegen de islam en tegen Europa. Een greep uit recente tweets. Op 11 mei: 'Moslims willen oorlog in België; vijf gewonden bij religieu ze ruzie in dorpscafé'. Een week daarvoor was het: 'Marokkanen spugen op Nederlanders. Kermis- terreur houdt aan. #PW #minder.' Via BNR valt te lezen: „Al die banen, banen, banen van de SP gaan naar buitenlanders." „Hij is een hardliner, een havik", zegt Tweede-Kamerlid en frac tie-ideoloog Martin Bosma tevre den. „Marcel staat stevig in zijn schoenen. Als hij onder vuur ligt, blijft hij rechtop staan. Dat wordt intern gewaardeerd." Dat de Graaff, ondanks zijn scherpe en omstreden standpunten, over het algemeen correct blijft in de om gang, is opgevallen. Bosma: „Hij doet hetzelfde als Geert, maar dan op een vriendelijke manier." Partijgenoten waarderen dat De Graaff de Marokkaanse cultuur hardop 'minderwaardig' noemt. „Hij heeft het 'minder minder' van Geert ook meteen omarmd. Op dat soort momenten krabbelt hij niet terug", aldus Bosma. Volgens ingewijden heeft de wei nig charismatische De Graaff zijn lijsttrekkerschap vooral te danken aan zijn vergaande loyaliteit voor de partijleider. Na de recente leeg loop bij de PW, wilde Wilders geen enkel risico nemen met po tentieel dissidente partijgenoten. De politieke ervaring van De Graaff is bescheiden. Hij klopte in 2009 aan bij de PW, omdat de partij destijds onvoldoende ge schikte kandidaten had om vol waardig mee te doen aan de ver kiezingen. „Ik vond dat een blama ge voor de democratie", zegt hij. „Toen dacht ik: dan moet ik me zelf maar aanmelden." De Rotterdammer, die heeft ge werkt bij het bedrijf dat de OV-chipkaart introduceerde en nu werkt bij KPN, volgde een in terne opleiding bij de PW. Hij viel op door zijn hoge opleidings niveau en belandde in 2011 in de Eerste Kamer. Hij kreeg er de lei ding over de tienmansfractie. „Dat doet hij prima", is het oor deel van PW-senator Ronald Sörensen. „Hij kan goed een verga dering leiden. Hoewel hij nog rou tine mist, weet hij zich staande te houden in debatten." PROFIEL Sta-op hulp voor makkelijk opstaan door Gerard den Elt DEN HAAG - Het net sluit zich rond wanbetalers in het wegverkeer. De koppeling van gegevens van 12,6 miljoen kentekenhouders (auto's, motoren, brommers) betekent dat overheid en verzekeraars steeds va ker belastingen, boetes en premies kunnen innen. Maar niet iedereen kan ze betalen. Door gegevens van kente kenhouders en verzekerin gen te koppelen, is het aantal boetes fors gestegen Uw spieren en gewrichten worden dan niet goed belast. Kies daarom voor een sta-op fauteuil. De zitting en rugleuning geven u optimale steun bij het opstaan. Kies zithouding met afstandbediening Eén druk op de knop en doe een dutje Verstel uw fauteuil elektrisch zitten relaxen Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 liggen - 27 40 400 door Saskia Wassenaar DEN HAAG - Met één pas bij elke bi bliotheek boeken, muziek en films kunnen lenen; de bibliotheken wil len het, hun leden willen het en de politiek staat erachter. De nationa le bibliotheekpas komt er dan ook. Uiterlijk 1 januari 2017 moet die overal ingevoerd zijn. Minister Bussemaker wil ook dat een apart, digitaal bibliotheeklidmaatschap mogelijk wordt De vriendelijke versie door Sandra Donker vA Klaas de Vries, PvdA-senator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4