Burn-out treft allochtoon Van Gaal naar ManUnited Gezond Gedeputeerde en Statenleden vrezen dat door kabinetsbezuiniging veel banen in de zorg zullen verdwijnen. Editie: Walcheren DE STELLING Zeeland telt nu ongeveer 1400 werkloze jongeren DEN HAAG - Allochtonen hebben relatief veel vaker burn-outklach- ten dan autochtonen, zo leren cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral de eerste ge neratie allochtonen loopt gevaar, zo bevestigt bedrijfsarts Rob Hoe- deman van ArboNed. Gemiddeld had een op de acht werknemers in Nederland in 2013 last van klachten die te maken hebben met een burn-out. Ze voelen zich helemaal leeg na een werkdag, zien ertegenop om naar hun werk te gaan en moeten tot het uiterste gaan om met hun collega's samen te werken. Allochtonen hebben veel vaker last van die klachten. „Aan de onderkant van de arbeids markt wordt het werk zwaarder. Er is meer druk en allochtonen worden het zwaarst belast. MANCHESTER - Met zijn aanstel ling als trainer van Manchester United komt een droom van Louis van Gaal uit. „Ik heb altijd nog een keer in de Premier Lea gue willen werken. Om aan de slag te gaan als manager van Man chester United, de grootste club ter wereld, maakt mij erg trots", zei Van Gaal gisteren op de websi te van zijn nieuwe werkgever. Van Gaal gaat na het WK in Brazi lië, waarop hij als bondscoach van het Nederlands elftal actief zal zijn, aan de slag op Old Trafford. Hij tekent bij Manchester United een contract dat hem voor drie jaar aan de Engelse topclub ver bindt DINSDAG 20 mei 2014 Warm, kans op onweer, 25° m7W Eerste hospice voor jongeren MIDDELBURG - Zeeland wacht nog talloze ontslagen, met name door bezuinigingen van het kabinet op de zorg. Gedeputeerde George van Heukelom: „Er komt een le vensgroot probleem op ons af." Voorlopige schatting: de bezuini gingen in de ouderenzorg, jeugd zorg en thuiszorg zullen landelijk leiden tot een verlies van 60.000 tot 120.000 banen. Voor Zeeland komt dat neer op honderden ar beidsplaatsen. De hardste klap pen vallen straks in de verpleging en verzorging. Sluiting van zorg centra ligt op de loer, omdat het kabinet ouderen langer thuis wil laten wonen en verzorgen. Onder anderen de Statenleden en Roland van Tilborg (SP) en Ruud Muste (Natuurlijk Zeeland) trok ken gisteren aan de bel in de com missie economie en mobiliteit. Weliswaar is Zeeland nog steeds de provincie met de laagste werk loosheid (2,5 procent onder het landelijk gemiddelde), de afgelo pen vier jaar zijn wel 5000 banen verloren gegaan, onder meer door faillissementen van industriële be drijven als Zalco en Thermphos. Ook in de bouw vielen harde klap pen. Daarnaast trekt de sluiting van de sigarettenfabriek van Phi lip Morris in Bergen op Zoom een wissel op de werkgelegenheid. Driehonderd werknemers wonen in Zeeland. Ook zijn diverse Zeeuwse toeleveranciers afhanke lijk van Philip Morris. Verder is een aantal rijksdiensten vertrok ken en hebben overheden gesne den in hun personeelsbestand. De komst van nieuwe innovatie ve bedrijven compenseert dat ver lies vooralsnog onvoldoende. Bo vendien is er, mede door concur rentie van Oost-Europese arbei ders, voor lager opgeleiden amper werk te vinden. Daarnaast loopt het aantal stage- en werkerva ringsplaatsen terug, waardoor met name mbo'ers met niveau 1 en 2 nauwelijks aan de bak ko men. De werkloosheid slaat toch al hard toe onder mbo'ers en men sen zonder startkwalificatie. Zorg is er over de groeiende jeugdwerk loosheid. Inmiddels zoeken 1400 jongeren naar werk. Met een actie plan wil Zeeland hun kansen ver groten. Brussel draagt nu 1,4 mil joen euro bij aan dit aanvalsplan. De gemeenten zelf 2,5 miljoen eu ro. UW MENING 248 reacties Ik smeer me altijd in als ik de zon in ga fi Zeeuwse gemeenten krijgen ruim 1,4 miljoen van de EU om jeugdwerkloosheid aan te pakken Gemeenten investeren zelf 2,5 miljoen euro fè In 2015 moet het aantal jeugdwerklozen teruggebracht zijn tot 1000 Pagina 26 en 27 EU helpt jongeren; Commentaar 256e jaargang nr. 118 Los nummer €1,95 Abonneeprijs 1,07 Jongere werkloze kan Zeeland beter verlaten Reageer op pzc.nl wacht nog ontslaggolf pagina 36/37 De dromen van Van Gaal Zeeland 'Ik wil een baan!' door Frank Balkenende pagina 26 en 27: EU helpt jongeren EENS WÊÊÊÊÊ 50% ONEENS 50% Marciano Andela (22) uit Goes stopte vier jaar geleden met zijn mbo-opleiding. "Ik wilde zo snel mogelijk geld verdienen." Hij werkte als pakketbezorger en havenmedewerker, maar zijn contract werd vorig jaar niet verlengd. Sindsdien is hij werkloos. "Ik solliciteer heel veel, maar ik word niet aangenomen, omdat ik geen diploma's heb. Ik heb spijt dat ik met mijn opleiding gestopt ben." Marciano wil graag proces operator worden en is bereid de schoolbanken weer in te gaan. "Ik ben zeer flexibel en wil dag en nacht werken." foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1