Shell boort ook in beschermd natuurgebied Patagonië GRENSGEBIED SYRIË 8 BUITENLAND reportace Opstandelingen in Syrië boeken zeges. VN-militairen in het grensgebied raken in het nauw. GOLANHOOGVLAKTE - larmo, een Finse luitenant-kolonel die bij de VN-missie op de grens tussen Is raël en Syrië is gestationeerd, stapt met een rood, bezweet hoofd uit zijn pantservoertuig. Hij komt net terug van een pa trouille in de gedemilitariseerde zone tussen Israël en Syrië. Hij krijgt een kop chaithee van zijn Indiase collega en maakt een praatje met een kameraad uit Ne pal. Voor Jarmo en de zijnen is de patrouille in dit grensgebied dage lijkse kost. Na de bloedige Jom Kippoeroorlog in 1973 waarin Is raël tegen Syrië, Egypte en enkele andere Arabische landen vocht, plaatste de Verenigde Naties hier een internationale troepenmacht die toeziet op de wapenstilstand tussen Israël en Syrië. Decennia lang gold dit als een rustige mis sie; Israël en Syrië zijn formeel nog met elkaar in oorlog maar vechten niet aan de grens. Maar nu de Syrische burgeroorlog in dit gebied in alle hevigheid op laait, is het gedaan met de rust. Sy rische rebellen - die de afgelopen maanden in het noorden en oos ten van het land gevoelige neder lagen leden tegen het moderne le- Als ik commandant van de rebellen was, zou ik ook zo dicht bij de grens gaan zitten ger van Assad - maken gestage vorderingen in Zuid-Syrië. Ze ne men dorpen en checkpoints in en maken oorlogsbuit in de wapen depots van Assad. Op internet circuleren foto's van rebellen die vlakbij het metershoge hekwerk aan de grens met Israël poseren. Het Israëlische leger heeft delen van de Golanhoogvlakte tot geslo ten militaire zone verklaard nu de gevechten tot op slechts honder den meters naderen. Ondertus sen zitten de VN-militairen in de vuurlinie. „De rebellen hebben hier de afge lopen weken strategisch belangrij ke heuvels en dorpen op.het Syri sche leger veroverd. Beide par tijen schoten met tanks, mortie ren en kleiner kaliber wapens," zegt een VN-militair op de basis van de missie. „Het Syrische leger schiet ook met zware artillerie in dit gebied. Als ze een beetje ver keerd mikken, kunnen ze ons met gemak raken. We zaten gere geld in de bunkers." De strijd hier is nog lang niet voorbij. De rebellen in het zuiden lukt het, anders dan hun wapen broeders in Noord-Syrië, wel om eensgezind goed georganiseerde aanvallen op checkpoints en ba ses van Assad te lanceren. Al maanden circuleren geruchten dat Amerikaanse en Jordaanse in lichtingendiensten op een gehei me locatie in de woestijn van Jor danië gematigde rebellen trainen en bewapenen. Die zouden van uit het zuiden van Syrië de druk op de troepen van Assad moeten houden nu die elders in het land zulke grote successen boeken. Be wijs voor deze operatie is nooit ge leverd, maar de plotselinge krach tige opmars van de gewapende op positie op slechts 60 kilometer ten zuiden van hoofdstad Damas cus is op zijn minst opmerkelijk. Provinciehoofdstad Quneitra, het laatste grote Assad-bastion in dit re bron op de VN-basis. De rebel- gen van Assad in de buurt van de r gebied, staat onder zware druk len maken handig gebruik van de gedemilitariseerde zone tolereert, e van de rebellen. Dat geeft proble- aanwezigheid van VN-troepen is het grensgebied voor hen een e men voor de VN. hier en het zwaarbewapende Is- ideale uitvalsbasis. Zij zijn im- c „Wij coördineren onze activitei- raëlische leger aan de andere kant mers geen partij in de wapenstil- I ten met de Syrische regering. Als van de grens. Volgens de wapen- stand tussen Israël en Syrië en r Quneitra en de hoofdweg van het stilstand waarop de VN-troepen kunnen wel vrijelijk in het gebied t zuiden naar hoofdstad Damascus toezien, mag het Syrische leger opereren. „Als ik een rebellencom- c in handen van de rebellen vallen, niet in de gedemilitariseerde zo- mandant was, zou ik ook zo dicht is het voor ons voorbij. Dan kun- ne komen. mogelijk de grens met Israël gaan 1 nen wij ons werk niet meer Omdat de rebellen weten dat Is- zitten. Want elk schot op mij, is c doen", zegt een anonieme militai- raël geen grote troepenbewegin- dan een kans dat de Israëliërs ge- e Het wingebied ligt in de provin cie Neuquén en is ongeveer zo groot als België. Het is het werk terrein van het Argentijnse staats bedrijf YPF, maar ook van het Amerikaanse Chevron en het Brits-Nederlandse Shell. Tot nu toe zijn er driehonderd boorput ten geslagen in de steppe van Pata gonië. Maar tussen rode rotspla teaus, vulkanen en azuurblauwe meren verschijnen snel meer boortorens. Rubén Etcheverry, oud-directeur van het provinciale gas- en oliebe- drijf, is groot voorstander van het boren naar de schalievoorraden. „In dit gebied ligt voor de komen de honderd jaar gas", zegt hij De vondst van schaliegas heeft de streek nieuw leven ingeblazen. Ie der boorgebied van 300 vierkante kilometer levert 1500 nieuwe ba nen op. Door de komst van olie werkers verdubbelde het aantal in woners van het stadje Anelo in vier jaar tijd. Het door boortorens omringde plaatsje heeft nu vijfdui zend inwoners. Terwijl jongens in Buenos Aires dromen van een toekomst als profvoetballer, wil de jeugd hier een baan in de olie-industrie. Het zware werk be taalt goed. Een beginnende olie werker verdient ongeveer 1500 eu ro per maand. Vier keer meer dan een leraar. De loco-burgemeester van Anelo, Milton Morales, is blij met de bedrijvigheid: „Onze ge meente kwam altijd geld tekort, dat is nu verleden tijd." Volgens Morales neemt de leef baarheid toe. De oliesector betaalt mee aan voorzieningen zoals riole ring. Er is echter ook kritiek op de schalieboringen in Neuquén. Dat heeft volgens Etcheverry te ma ken met gebrekkige transparantie van energiedeals. „Chevron mag tot 2048 boren in Patagonië, maar er zijn geheime clausules in het contract, dat zorgt voor wantrou wen onder de bevolking." Lokale activisten, zoals Martin Al varez, maken zich vooral zorgen om productietechnieken. Daarbij worden grote hoeveelheden wa ter, zand en ook chemicaliën in de grond gespoten. „Het boren naar schalie vervuilt het drinkwa ter dat hier in de bodem zit." Volgens Martin hebben de olie- maatschappijen vrij spel in Neu quén. „De bedrijven vervuilen de leefomgeving van de lokale boe ren en inheemse indianenstam men en komen daarmee weg. Ze mogen zelfs in het beschermde natuurgebied Auca Mahuida bo ren", verzucht de milieuactivist. Ook Etcheverry vindt dat de re gels scherper moeten. „Bedrijven zoals YPF werken soms te gehaast en houden zich niet aan de nor men. Ze overschatten hun eigen kunnen, en dat is gevaarlijk." Voorlopig tellen in Patagonië eco nomische belangen: de regio profi teert van werkgelegenheid en het geld dat boringen opleveren. Voor- en tegenstanders zijn het wel eens: door lakse controle lo pen mens en milieu gevaar. 'Als Quneitra valt, is het 1 door onze correspondent Jan Franke VN-militair door onze correspondent Remi Lehmann BUENOS AIRES - In het gesteente van de regio Patagonië ligt de op twee na grootste voorraad van schaliegas en -olie ter wereld opge sloten. Omdat Argentinië met een energietekort kampt, wil de rege ring in Buenos Aires de productie zo snel mogelijk opschroeven. Zelfs boren in beschermd natuurge bied is toegestaan. De vondst van schaliegas heeft de streek nieuw leven ingeblazen. Activisten ma ken zich zorgen over milieu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8