meer hulp Elke maand BINNENLAND 7 Keukenhof boekt bezoekersrecord 14:00 70.510 klachten ontving het Laks in de eerste week van de eindexamens. Over puisten en moeilijke vragen. Toestel tablet zijn van jou is AMSTERDAM - Klagen mogen ze en klagen doen ze. Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (Laks) had na de eerste eindexamen- week al meer dan 70.000 klachten ontvangen. „Nee, ik kan niet zeg gen of dat er meer zijn dan vorig jaar na een week", zegt coördina trice Annelotte Lutterman uit Gouda. „De examenroosters zijn elke keer anders. Dat is niet te vergelijken." Laks inventariseert de klachten en speelt ze meestal dezelfde dag al door naar de examenmakers van Cito en het College van Exa mens, dat verantwoordelijk is voor de examens. Vorig jaar kwa men er in totaal meer dan 140.000 klachten binnen. De afgelopen week zijn zeven vra gen voorgelegd waar wat mee aan de hand zou kunnen zijn. De klachten daarover werden afgewe zen. Een achtste vraag is nog in behan deling. Dat betreft een onderdeel uit het vwo-examen filosofie, dat door 3.396 kandidaten is gemaakt. Dat is een geringe groep, maar er kwamen wél 862 klachten bin nen. Dat zijn er relatief veel. De examens die de meeste pijn deden afgelopen week: havo-wis- kunde-A, vmbo-biologie en het examen Nederlands van zowel vwo, havo als vmbo-t. De topper was vwo-Nederlands, met bijna 10.000 reacties. De vmbo'ers vonden het hele maal niks dat ze bij het examen biologie Nederlandse woorden voorgeschoteld kregen die ze niet kenden en moesten opzoeken in een woordenboek. „We hebben het hier over het examen biologie en niet het examen Nederlands", onderstreept Lutterman. De dui zenden klachten suggereren dat er in de examenweken een om vangrijk callcenter van Laks'ers ac tief is. Volgens Lutterman valt dat mee. Om een beeld te geven wie er aan de andere kant van de klachten lijn zitten: op een zolderkamer in Amsterdam zitten acht man met acht computers, acht telefoons, voorzien van flessen cola en een lading snoep. De klachten komen - gelukkig voor hen - vooral digi taal binnen, maar enkele klagers grijpen nog steeds graag naar de telefoon. Want een luisterend oor op een zolderkamer kan op som mige momenten van doorstane examenstress veel goeds doen, weet Lutterman. „Voor een aantal scholieren zijn we een baken in de nacht." De klachten zijn grofweg in drie categorieën te verdelen. Geklaagd wordt er over een examen in het algemeen. Te zwaar, te moeilijk, niet te doen, hoe krijgen ze het verzonnen en meer van dat soort omschrijvingen. Vwo'ers melden zich het makkelijkst, vmbo'ers kla gen niet snel. Categorie twee betreft specifiek inhoudelijke klachten. Dat zijn vragen die als moeilijk of onduide lijk werden ervaren. Het is een il lusie van scholieren, merkt de ver tegenwoordigster van Laks op, dat veel klagen leidt tot aanpassingen (lees: een hoger punt). „We breng en het onder de aandacht. Daarbij gaat het niet om het aantal klach ten, maar of een klacht, ook al is het er maar eentje, terecht is." De derde groep klachten zou je kunnen vangen onder het vage kopje 'logistiek', ofwel de omstan digheden waaronder gewerkt moet worden. Wiebelende tafel tjes, irritante schoolbellen, de mo biele telefoon van de surveillant die afgaat. Een klacht die vorige week de aandacht trok was die van een examenkandidaat die voor hem iemand had zitten met een grote puist in zijn nek. „Dat leidde hem erg af." In de meeste gevallen belt Laks de school die het betreft en be spreekt de klacht, voorzover er iets aan te doen valt. „Scholen staan vaak heel open voor opmer kingen. We krijgen soms huilen de mensen aan de telefoon. Dan is het prettig dat er aan die klacht ook echt iets gedaan wordt." ROTTERDAM - Nederlandse ontwik kelingsorganisaties krijgen steeds vaker geld uit het buitenland om projecten uit te voeren. Terwijl de bijdrage van het Rijk krimpt, heb ben de 120 hulporganisaties die lid zijn van brancheorganisatie Partos wel meer geld te besteden. In 2012 groeide de omzet met 72 miljoen euro tot bijna 1,4 miljard, onder meer door bijdragen uit het buitenland. Directeur Bart Ro- mijn van Partos kan niet zeggen met welk percentage die buiten landse bijdrage groeide in de be grotingen. Maar het staat voor hem vast dat de hulporganisaties succes hebben met het ophalen van geld bij buitenlandse fond sen, de Wereldbank en buiten landse overheden. Hulporganisa tie SNV haalde onlangs 28 mil joen op bij de Britse overheid om te investeren in schoon water en toiletten in acht landen in Afrika en Azië. Ook andere organisaties, waaronder Cordaid en Hivos, zijn bedreven geraakt in het aantrek ken van buitenlands geld. Executieverkoop LISSE - De Keukenhof trok dit jaar het recordaantal van een miljoen bezoekers. Dat komt door het mooie weer en stijgende populari teit bij Amerikanen en Oost-Azia ten, meldde de attractie gisteren. Het thema van dit jaar was Hol land. Dat trok ook meer bezoek uit Duitsland en het Verenigd Ko ninkrijk. In 2015 wordt het thema Van Gogh. Het park trok in 2013 bijna 849.000 mensen. Samsung Galaxy Core 19,- bijbetalen 150 min 500 MB 100 sms Samsung Galaxy Tab3 7.0 j telfort.nl 08001707 Telfort winkels MAANDAG 19 MEI 2014 Laks lucht op ÏST Klagen bij door Patrick Wiercx Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst Havo-leerlingen zwoegen op het examen Nederlands, foto Flip Franssen/HH de Rechtspraak Rechtbank Zeeland-West-Brabant RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT Zittingsplaats: Middelburg De griffier van de rechtbank Zeeland-West-Brabant te Middelburg maakt bekend dat in de zaak van de GEMEENTE TERNEUZEN, zetelend te Terneuzen, tegen T.G.A. VAN WAES, wonende te Hulst, R.G.M. VAN WAES, wonende te Ossenisse, gemeente Hulst, J.J.M. VAN WAES, wonende te Rotterdam, en B.W.M. VAN ACKER, wonende te Hulst, bij vonnis van 3 april 2013, welk vonnis op 11 april 2014 in kracht van gewijsde is gegaan, de vervroegde onteigening ten algemene nutte is uitgesproken van: 05.49.65 ha van het perceel Terrein (akkerbouw), ter grootte van 06.40.95 ha, grondplannummer 1, kadastraal bekend gemeente Sas van Gent, sectie M, nummer 766, en het bedrag van het voorschot op de aan de onteigende partij toe te kennen schadeloosstelling is vastgesteld. Middelburg, 19 mei 2014 P.L. Meijer, griffier SAMSUNG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7