Zusters zoeken al 65 jaar naar het optimum Hof van zeeland Trekker museum viert groei met WP-looas KEUKEN OUTLET WINKEL 20 BEVELANDEN en THOLEN ZEEUWS VOE AOLLEN DAG Engel Reinhoudt maakt pret met Leuntje en Merien over Zeeuwse gezegdes in een nieuw boekje. Met gasten uit bevriende afdelin gen uit Milford Haven (Wales) en Beckenham (Greater London) en Gent en Brugge verpoosden ruim negentig Walcherse en Beveland se leden op de Haringvreter in het Veerse Meer en bij de Rozen tuin in Kats. Een serviceclub alleen voor vrou wen: nu vrouwen ook welkom zijn bij de Rotary en de Lions een Ladies-afdeling hebben lijkt dat achterhaald. Nee, vindt Sophie van 't Westeinde, dagelijks be stuurder van Waterschap Schelde- stromen en daarvoor wethouder van Goes en vijftien jaar Soropti- mist: „Bij andere clubs staat het zakelijke netwerken voorop. Hier niet. En het is in mijn ogen nog steeds te veel een mannenwereld, hier en internationaal. Dit is onze wijze om de manier te verande ren waarop mensen tegen zaken aankijken. Het lijkt een druppel op gloeiende plaat, maar wat je kunt doen, doe je." In hun jubileumjaar voeren de af delingen actie om 4000 euro bij een te krijgen voor de inrichting van een kinderspeelkamer in het Blijf van mijn Lijfhuis in Vlissin- gen. Leden zetten zich in vanuit hun professie: het streven van de Soroptimistenafdelingen is om uit elke beroepsgroep een verte genwoordiger te hebben. Maar het sociale staat voorop. Leden blijven daardoor na hun pensione ring vaak aan, vertelt Van 't West einde: „Kijk maar naar onze Maartje van Laer uit Veere, oud-tandarts te Kruiningen: de negentig gepasseerd, maar ze is er." De 26-jarige Kim Sluijters uit Goes, conservator van het Histo risch Museum de Bevelanden, is vier jaar lid van de Soroptimisten. „Ik ben na mijn studies terugge keerd in Zeeland, maar al mijn vrienden zitten elders in het land en studeren nog veelal. Die zijn met andere zaken bezig dan ik. Op mijn werk heb ik leuke colle ga's, maar hier ontmoet ik men sen uit heel andere beroepen en werksferen. Bij de Soroptimisten staat niet de carrière voorop, maar het sociale contact. Ie kunt in een goed gesprek bijvoorbeeld vertel len dat je aan je curriculum vitae werkt en dan pas blijkt de ander een loopbaandaviseur die zegt: ik help je." Een club met enkel vrou wen heeft een voordeel, vindt zij: „Er wordt hier niet enkel verga derd, er wordt vooral aangepakt." 'S-HEERENHOEK - Uutstuuksels zijn rare invallen, stopwoordjes, en die term was het beste dat Engel Reinhoudt kon verzinnen als ti tel voor de nieuwe uitgave. Uit gever Anthoni Fierloos zocht een vervolg op Zeeuws voor Begin ners. Hij vroeg er Reinhoudt voor en koppelde hem aan Jan Willem Hament uit Baarland, tekenaar, kunstenaar, illustrator en schepper van Leuntje: een stoere, onverschrokken Zeeuwse die met haar Merien inmiddels een gekende verschijning is. Op gevels en deurposten, schilde rijen en T-shirts en wat niet meer. Het klikt tussen de schrijver en de tekenaar. „Ik was zeer vereerd met Engel samen te werken. En Leuntje is ook een soort Nijntje", verwijst Hament naar Rein- houdt's vertaalwerk met Nijntje in het Zeeuws. Reinhoudt: „Ik heb al jaren een la vol knipsels voor mijn streektaal rubriek. Eigenlijk wilde ik een groot boek maken, een standaard werk. Tot ik merkte dat ik alles te rug kon vinden in het Woorden boek der Zeeuwse Dialecten. Mijn bewondering voor dat werk is enorm toegenomen. Ik heb al les aan de kant geschoven en heb het woordenboek doorgenomen. Daaruit heb ik gekozen wat bruik baar was in de taal van vandaag aan de dag." Het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten bestaat dit jaar vijftig jaar; achterin Uutstuuksels kon digt Reinhoudt aan dat vanuit 't Kerkje van Ellesdiek eind dit jaar een gedenkteken wordt opge richt voor de samenstelster van het standaardwerk voor het Zeeuws, Hendrika Ghijsen. Met zijn selectie uit het woorden- 'k Ope as je 'r op snuuft as een bok op een koalblad. LEUNTJE EN MERIEN boek schreef Reinhoudt korte sa- menspraakjes tussen Leuntje en Merien. Samen zochten schrijver en tekenaar naar teksten die zich leenden voor een tekening. De leut van Leuntje en de knipo gen in het Zeeuws passen wonder wel. Hament gaf de tekst vaak een letterlijke verbeelding. „Dat is vaak het mooiste. Daar kunnen mensen hun eigen gedachten bij hebben. Ik zie overal beeld bij. Ik kan alles tekenen wat een schrijver in woorden kan uitdruk ken. Het moet vlot getekend zijn, dat bepaalt de kracht van de lij nen." Tekst en tekeningen zijn nogal eens schalks. „Ik vind er niets on vertogens in staan", stelt Rein houdt. „Alles staat in het toch ge renommeerde woordenboek. Veel termen komen uit het boe renleven. Ik heb daar ook beelden bij, van het boerenspulletje van mijn grootouders. Dialect heeft minder woorden dan Nederlands, het is eenvoudiger, platter. In het Nederlands wordt het gauw ba naal. Maar ik denk dat het vaak in de beleving van de toehoorder zit." HEINKENSZAND - Bungalowpark Hof van Zeeland heeft zaterdag zestig kramen op de Snuffel- markt. Met gps-speurtocht, boog schieten, duiken, vlotvaren en dik- kebandenrace. (10.00-17.00 uur) Goedkoper kan niet... leuker wel! Ze staafden hun advies met de nieuwe loods van het museum. Geschonken door de tweehon derdjarige KMWP, maar opge bouwd dank zij 30.000 euro Euro pese landbouwsubsidie voor sti mulering van de vitaliteit van het platteland. De provincie Zeeland hoogde de subdieie op met 10 mil le omdat bij de aanvraag een fout je was gemaakt. Veel bedrijven uit de regio die hebben bijgedra gen waren zaterdag te gast, onder wie Adwin Hoondert van het staalbedrijf, met zijn Dakar-rallye truck. De nieuwe loods, voorheen van het proefbedrijf voor de fruit teelt, wordt gebruikt voor restau ratie en ontvangst van groepen gasten. Buurman Daan Boonman zorgde voor een nieuwe attractie in het museum: hij gaf de boerde rij die hij op schaal bouwde van 1500 verfstokjes in bruikleen. De leutigste uutstuuksels uit het Zeeuws De Walcherse en Bevelandse soroptimisten scheepten zich zaterdagmid dag te Kamperland in op de Stad Veere. foto Johan van der Heijden door Claudia Sondervan NISSE - Soroptimisten vormen een wereldwijd netwerk van 'zusters' die samen naar het optimum stre ven, en wel ten bate van vrouwen en kinderen. De servicedub-afdelin- gen Walcheren en Bevelanden vier den zaterdag samen hun 65-jarig bestaan. door Claudia Sondervan Engel Reinhoudts slotwoord Uutstuuksels, Zeêuws voe aollen- dag, de mooiste uitdrukkingen in dialect van Leuntje en Merien kost 9,95 en is vanaf morgen verkrijg baar. Uitgeverij Het Paard van Troje, Goes isbn 9789071937231 Van Leuntje en Merien verschijnen nu ook twee kalenders: een ver- jaarskalender en een jaarkalender 2015. (prijs: 11,95 euro) Leuntje en Merien zijn ook te ver krijgen op prentbrieflcaarten, die op verschillende plaatsen in Zee land worden aangeboden. Jan Willem Hament laat zien hoe hij Leuntje schept op zijn web site. www.hament.info Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie uww.lreulwnoutleturinlreLnl door Claudia Sondervan 'S-CRAVENPOLDER - Commissaris van de koning Han Polman en oud-directeur van de Koninklijke Maatschap Wilhelminapolder Jan-Paul van Hoven kwamen zater dag bij het Trekkermuseum in 's-Gravenpolder met een onver valst stemadvies: ga donderdag stemmen en stem pro-Europa. Pret op antieke trekkers, zaterdag bij het Trekkermuseum bij de opening van de nieuwe WP-loods op de achtergrond, foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54