Sportdorp wil veel mensen in beweging krijgen Geen gesjouw meer op trap bij Manege Balans I I voor je uitkijken. Behalve als je valt Kleine pasjes maken en 20 SCHOUWEN-DUIVELAND FEEST VOOR KiKA In Nieuwerkerk werd zaterdag een daverend feestje gevierd, waarvan de opbrengst bestemd is voor Kika. Met dat bruggetje leidde Verseput zaterdag, in Sportcentrum Wester- schouwen, de opening van Sport dorp Burgh-Haamstede in. Sport dorp is volgens de wethouder een sterk voorbeeld van die inzet door de verenigingen zelf. Aanbieders van sport en beweging, fysiothera- piepraktijk en huisarts werken sa men om zoveel mogelijk mensen in beweging te krijgen. De opening van Sportdorp Burgh-Haamstede werd gevierd met een startevenement, waarbij vele sportaanbieders in en rond om het sportcentrum met bezoe kers aan de slag gingen en infor matie verstrekten. Ook werden borden onthuld die bij de drie en trees van Burgh-Haamstede ko men om mensen er op te attende ren dat ze een sportdorp inrijden. Daar blijft het niet bij, blikt stuur groeplid (vanuit ATB X-Treme) Patrick Vader op de plannen voor uit. In Groningen zijn negen Sportdorpen van de grond getild. „En die draaien fantastisch. Bij sommige is Sportdorp ook echt een entiteit geworden", verwijst hij naar mogelijke ontwikkelin gen de komende twee jaar in Burgh-Haamstede. Vanuit zo'n Sportdorp zouden sporten ook op een andere ma nier kunnen worden aangeboden, bijvoorbeeld via een strippen kaartsysteem. Hoe dan ook is meer bewegen, en ook het prikke len van dorpsgenoten die nog ach ter de voordeur zitten om te gaan bewegen, het grote doel. Dat be wegen belangrijk is, staat buiten kijf, stelde huisarts Baas. „Mensen die niet bewegen functioneren slechter. Lichamelijk, maar ook geestelijk en sociaal." De trap leidt naar de bovenverdie ping waar de verblijfsruimten (on der meer recreatiezaal) van de ma nege zijn gevestigd. Die ruimten worden veelvuldig gebruikt tij dens ponykampen en andere acti viteiten, waaraan ook veel men sen met een lichamelijke beper king meedoen. Diverse partijen dragen aan de bekostiging van de NIEUWERKERK - Robyne van Oeve- ren (9) uit Nieuwerkerk houdt wel van een feestje. Als dat feestje dan ook nog eens ter ere van jou wordt gevierd én er komen heel veel mensen op af, dan is dat sim pelweg genieten geblazen. „Het is écht superleuk", genoot Robyne zaterdag tijdens het Bene- fïetevent in Nieuwerkerk met vol le teugen. Met het feest werd ze ker 4500 euro voor Kika ingeza meld. Tegelijkertijd sloot Robyne, met haar familie en andere betrok kenen, op feestelijke wijze een na re periode in haar leven af. In augustus 2013 werd bij de ne genjarige Nieuwerkerkse een her sentumor gevonden. De volgende dag al volgde een operatie in het Sophia Kinderziekenhuis in Rot terdam. Aansluitend moest zij ruim dertig keer bestraald wor den met protonen in een kliniek in Duitsland. „Je zit in een roller coaster", blikt haar moeder Irene Buijs op die ingrijpende periode terug. Robyne toonde zich al die lift bij. Waaronder Rabobank Oos- terschelde, die zaterdag in het ka der van de (eigen) Vrijwilligers- dag Samen Sterker ook nog op een andere wijze een duit in het zakje deed. Drie medewerkers van de bank hielpen mee met het geven van paardrijlessen. Elders in de Oosterschelderegio staken nog eens vijftig bankmede werkers de handen uit de mou wen bij in totaal tien uiteenlopen de zorg- en leefbaarheidsprojec ten. Geld geven is voor een bank 'makkelijk' om te doen. Een dagje meewerken geeft extra meerwaar de, aldus Rabobankdirecteur Ad de Korte. tijd 'een bikkel'. Maar aanpoten was het natuurlijk wel. Weken lang reisde het gezin doorde weeks naar Duitsland, inclusief katten en - om de week - Roby- ne's tweelingbroertjes Quinn en Luke. Zo probeerden Irene en va der Michel van Oeveren hun zoon tjes ook zoveel mogelijk bij het proces te betrekken en het voor Robyne zo dragelijk mogelijk te maken. „Het was doffe ellende na tuurlijk, zoiets gun je niemand. Maar we hebben ook hele mooie momenten gehad." Inmiddels is alle ellende achter de rug en de tu mor overwonnen. Sterker nog: „Ze is de Robyne van lang daar voor. Ze is weer volop aan het dan sen en zingen. En dat was, maar dat realiseer je je pas achteraf, al een tijd niet meer zo." Met het benefietfeest wilde Irene, die het samen met haar zus orga niseerde, een positieve zwengel aan de achterliggende ingrijpende periode geven. Vieren uiteraard dat het goed met Robyne gaat en 'iets terugdoen voor al die men sen die met ons mee hebben ge leefd'. „Ik voel dankbaarheid. Echt. Zo. Op je blote knieën. Daar moest ik wat mee doen." Ik voel dankbaar heid. Echt Zo. Op je blote knieën. Daar moest ik wat mee doen Net als de vijfendertig andere kin deren - en begeleidende ouders - die door de Utrechtse circus- school in een halve dag tijd wer den klaargestoomd om als onder meer jongleurs en koorddansers een voorstelling te verzorgen voor publiek. Circus Tadaa! streek in Dreischor neer op uitnodiging van de Reis- terse Droomclub, die jaarlijks voor alle kinderen en jongeren culturele en andere uitstapjes op poten zet. Ook kinderen van Bin nen de Veste in Zierikzee en 't Stoofje in Ouwerkerk mochten aan de workshop meedoen. Het geldbedrag dat de Droomclub vo rig jaar won met de Kroonappel- verkiezingen van het Oranje fonds, wordt gebruikt om 'het leu ke van de Reisterse Droomclub te delen met anderen', lichtte Annet van Langeraad van de organisatie voorafgaand aan de voorstelling toe. Rico uit Ouwerkerk was één van de 'circusartiesten' die die uitda ging aanging. Razendsnel maakte hij zich het lopen op de bal eigen. „Kleine pasjes maken en voor je uit kijken. Behalve als je valt", ont hulde hij na afloop het geheim achter zijn optreden. Het mixen van kinderen van verschillende scholen verloopt moeiteloos, zegt Ellen van Bentlage van de droom club na afloop. Deels omdat ver schillende kinderen elkaar al via sport- en andere clubs kennen, maar ook omdat ze de hele dag met elkaar in de weer zijn. Ieder met z'n eigen talenten en voorkeuren, benoemt circusdo cent Bas van Tadaa! de grote kracht van de circusdag. „Ben je niet zo goed in techniek, dan heb je misschien iets met theater. Dan ga je daar mee aan de slag. Want kinderen doen het zelf. Ze kiezen zelf voor een onderdeel en maken hun eigen rol. Dat is het mooie hieraan: circus is voor iedereen." door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Zeeland geen sportprovincie? Sportwethouder Ad Verseput voelt zich aangespro ken door die zaterdag in de PZC ge presenteerde conclusie van de se rie De staat van de sport in Zee land. „Omdat we op Schouwen-Dui- veland juist ontzettend veel doen om sport te stimuleren." Volg de ontwikkeling via het PZC-blog over Sportdorp, www.pzc.nl/blogs. DREISCHOR - Jarenlang moest ieder een die geen trap kon lopen, naar boven worden gesjouwd, maar dat is verleden tijd. Amazone Sharon nam zaterdag een gloednieuwe traplift op Manege Balans in Dreischor in gebruik. Robyne sluit nare tijd af met benefiet door Esme Soesman Robyne geflankeerd door haar broertjes Quinn en Luke en ouders Michel en Irene, foto Ronald den Dekker Moeder Irene Buijs door Esme Soesman DREISCHOR - Joeri uit Dreischor hoopte als dompteur aan de slag te kunnen. Dat was gisteren nou net de enige act die Circus Tadaa! niet in huis had. Maar als acrobaat aan de trapeze deed Joeri het bere goed. Zonnig topvermaak van Circus Tadaa! op het schoolplein van de OBS in Dreischor. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50