1946-2014 Scootmobielen 399,- Gemeenten houden stembureaus Europese verkiezingen op peil 66 Ik zit met een lichaam dat kanker heeft en ik wil dat lichaam vertellen hoe het hoort molenaar Jjjt WUBBO OCKELS 4 BINNENLAND Onderzoek naar Demmink uitgebreid Het Openbaar Ministerie heeft het onderzoek naar mogelijk seksueel misbruik door voormalig topambte naar van Justitie Joris Dem mink uitgebreid. Naast de aangiftes van twee Turkse mannen die zeggen door Demmink te zijn misbruikt, worden nu ook andere be schuldigingen onderzocht. Begin 2015 is het onderzoek naar verwachting afgerond. Eerste uitslagen MERS-test gunstig Uit de eerste testresultaten bij mensen die nauw con tact hadden met de twee Ne derlandse MERS-patiënten, zijn vooralsnog geen nieu we besmettingen gebleken, aldus het RIVM. De groep van tachtig mensen waarin onder meer het reisgezel schap en familieleden van de MERS-patiënten, wordt de komende weken nog een aantal keer getest. Stad uren niet per spoor bereikbaar Van en naar Eindhoven re den gisteren urenlang geen treinen. Door een aanrij ding, een wisselstoring, mensen die over het spoor liepen en werkzaamheden, waren er problemen met de verbindingen tussen Eindho ven en Tilburg, Den Bosch, Venlo en Weert. Ook tussen Nijmegen en Den Bosch en tussen Breda en Den Bosch reed een tijd niets. Ilse en Waylon in top 10 Britse hitlijst The Common Linnets be stormen met hun songfesti vallied Calm after the storm de top 10 van de Britse hit lijsten. Het nummer van Ilse DeLange en Waylon komt deze week binnen op de ne gende plaats van de Official Singles Chart Rise like a phoe nix van de Oostenrijkse festi valwinnaar Conchita Wurst staat op de 17e plaats. Zeven levens had Wubbo Ockels, zo had hij samen met zijn dochter Gean al eens bere kend. Gean schreef erover in een biografie over haar vader, de eerste Nederlandse staatsburger in de ruimte. De eerste in Nederland geboren astronaut was de in Sluiskil gebo ren Lodewijk van den Berg, die april 1985 in de ruimte kwam als man met dubbele Neder lands-Amerikaanse nationaliteit. Ockels overleefde vijf levensbe dreigende situaties, zoals de be smetting met een gevaarlijke bac terie, een hartstilstand en een bot sing met een Airbus. De zesde werd hem fataal. Wubbo Ockels overleed gisteren na een maan denlange strijd tegen een agressie ve vorm van nierkanker. Gezond eten, veel slapen, genoeg beweging, meditatie en minder stress: alles pakte Ockels aan om beter te worden. „Ik zit met een lichaam dat kanker heeft en ik wil dat lichaam vertellen hoe het hoort. Ik laat me niet uit het veld slaan", zei hij vorig jaar in een in terview met deze krant. Tot op het laatst was Ockels actief met projecten die de duurzaam heid bevorderen. Hij droomde van de vervolmaking van de Eco- lution, het zeiljacht dat zijn eigen energie kan voortbrengen. De laat ste maanden was hij ook veel be zig met de Nuna 7. Met succes: de aërodynamische zonnewagen won begin oktober voor de vijfde achtereenvolgende keer de World Solar Challenge in Australië met een team van TU Delft. Ockels deed zelf ook mee. Op 13 oktober twitterde hij een foto van hem zelf met de immens grote beker. Lange tijd gold Ockels als de Ne derlandse verpersoonlijking van de ruimtevaart. Na zijn vlucht met de Space Shuttle Challenger in oktober 1985 kon jaren nie mand om hem heen met vragen over onderwerpen als de kosmos, ruimtevaartprojecten, gewicht- Wubbo Ockels loosheid, het leven van astronau ten en wetenschappelijke vernieu wingen dankzij de ruimtevaart. Zijn aura verbleekte pas enigszins toen André Kuipers in 2004, als tweede Nederlandse astronaut, de dampkring ontsteeg. Ockels, geboren in Almelo op 28 maart 1946, was al ver voor zijn ruimtevlucht de held van drome rige jongetjes en wetenschappe lijk Nederland. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA wil de vanaf begin jaren '80 geregeld shuttles de ruimte in schieten en Nederland had met kandidaat-as tronaut Ockels toch maar mooi een voet tussen de deur weten te krijgen. Als kind was Ockels al ge fascineerd door de ruimtevaart. De jonge Wubbo luisterde via een oude radio naar de pieptonen van het Russische ruimtevaartuig Spoetnik. Met grote interesse volg de hij de ruimterace tussen de VS en de Sovjet-Unie. Zijn eigen eer ste stap in de richting van de ruimte zette hij in maart 1977 toen hij reageerde op een adver tentie waarin een bemanningslid werd gevraagd voor het Europese Ruimtevaartlaboratorium Space lab van de European Space Agen cy (ESA). Ockels, in 1973 cum lau- de afgestudeerd in wis- en natuur kunde aan de universiteit van Gro ningen waar hij in 1978 ook pro moveerde als kernfysicus, dacht Wubbo Ockels wel een kans te maken. De droom kwam uit. Samen met een Duit ser, Zwitser en Italiaan werd hij uitverkoren om deel te nemen aan het eerste Europese bemande ruimte vaartproj eet. Zijn astronautenopleiding kreeg Ockels in 1980 in het Amerikaan se Houston, thuisbasis van de NA SA. Oktober 1985 mocht hij mee met de Space Shuttle Challenger, in het kader van de Space- lab-Di-missie. Ockels verbleef 168 uur in de ruimte, waar hij 110 keer rond de aarde draaide. Heel Nederland leefde mee en dankzij de tv konden kijkers Ockels ook horen praten en in zwevende toe stand aanschouwen. Hij deed we tenschappelijke experimenten en verzorgde een paar proefjes voor het Jeugdjournaal. Ockels wilde nog wel een keer de ruimte in. Hij stond ingepland voor een vlucht in 1988. Maar toen explodeerde op 28 januari 1986 de Space Shuttle Challenger kort na de lancering, waarbij de zevenkoppige bemanning om kwam. De NASA besloot vervol gens om niet meer met een grote bemanning te vliegen. Daardoor viel Ockels af. Hij bleef door zijn baan bij ESA (in het Nederlandse 'filiaal' te Noordwijk) wel werken in de ruimtevaartsector. In 1992 werd Ockels deeltijdhopgleraar aan de faculteit Lucht- en Ruimte vaarttechniek aan de TU in Delft, een functie die hij elf jaar later fulltime bekleedde, met als specia lisatie Duurzame Technologie. Ockels was de eerste gast van Standplaats Zeeland. Hij bedacht het kindercollege, waarin hij de jeugd bekend wilde maken met het belang van duurzaamheid. Het boekje dat bij deze Stand plaats verscheen bevat een over zicht van wat Ockels in Zeeland deed. Van vliegeren in Vrouwen polder tot discussies met Delta en de belofte van Koos Schouwenaar dat zijn (duurzaamheids)schip kon afmeren in Middelburg. Ga er lekker op uit! Elders 599',- Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 DEN HAAG - Ondanks de opgeleg de bezuinigingen en de verwach te lage opkomst, houden veruit de meeste gemeenten het aantal stembureaus voor de Europese verkiezingen op niveau. Dat blijkt uit een rondvraag van deze krant onder ruim 250 van de 408 Neder landse gemeenten. Veel gemeenten hebben donder dag net zoveel stemlocaties als in maart bij de gemeenteraadsverkie zingen en als in 2009 bij de vorige Europese verkiezingen. Het is een manier om de verwachte lage op komst niet nog verder te drukken. In 2009 kwam 36,8 procent van de kiezers opdagen. Voor de ge meenteraad in maart stemde 53,8 procent, de laagste opkomst bij die verkiezingen ooit. Zo'n vijftien gemeenten hebben wel bewust op het aantal stembu reaus bezuinigd: vanwege de kos ten én omdat er minder mensen worden verwacht. Een woordvoer- Veel gemeenten hebben donderdag net zoveel stemlocaties als in maart bij de raadsverkiezingen. der van de gemeente Dordrecht (van 75 naar 65 stembureaus): „We moeten bezuinigen, de ge meenteraad heeft gevraagd naar de kosten van de verkiezingen te kijken. Minder stembureaus scheelt geld." Rotterdam (van 377 stembureaus in 2009 naar 342 nu) heeft er voor gekozen alleen 'dubbele' stembu reaus te sluiten. Het gaat dan om locaties waar bij andere verkiezin gen twee stembureaus op dezelf de plek zitten. Daar blijft er nu een van over. „Elke Rotterdam mer heeft nog steeds een stembu reau binnen 500 meter van zijn huis", aldus een woordvoerder. www.molenaar.nf HILVERSUM BILTHOVEN EINDHOVEN AMSTERDAM Hollands glorie in de door Alex Bogers en Lilian Dominicus In 1985 verbleef Wubbo Ockels in het NASA Spacelab. Het land leef de mee met de eerste Nederland se staatsburger in de ruimte. foto Frank van Beek/HH Naar de winkel of een ommetje maken Voor binnen en buiten Ideaal om mee te nemen Verstelbare stuurkolom, armleggers en stoel NU door Mathijs Noij en Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4