Je gaat er niet zo snel mee naar huisarts Snelle terugkeer runderen overvalt boer Van Iwaarden Gereformeerde Gemeenten lopen terug in steden Zeeland ZEELAND 19 GOES - Insmeren met zonnebrand crème? Ook voor veel bezoekers van de Huidkankerdag, zaterdag in Goes, is het geen vanzelfspre kendheid. „Ik ben echt een zon aanbidster", zegt mevrouw Wal- hout uit 's-Gravenpolder. „Ik ga vaak in de zon zitten zonder me zelf in te smeren. Voor een hele middag doe ik dat wel, maar voor een uurtje niet, terwijl ik dat ei genlijk wel zou moeten doen. Het is toch niet goed voor je huid. Maar het blijft lastig. Ik vind het insmeren altijd een beetje vieze bedoening." Met haar man heeft ze zich opge geven voor de actie Laat je huid checken. „We hebben moedervlek ken die we toch graag wilden la ten onderzoeken, omdat huidkan ker in de familie voorkomt. Het zijn van die plekken waarvan je denkt: het zal wel onschuldig zijn, maar misschien is het toch wat. Ie gaat er niet zo snel mee naar de huisarts. Dat komt wel een keer, denk je dan. Daarom is Je moet toch ook twee keer per jaar naar de tandarts voor controle? het goed dat dit soort dagen wor den gehouden. Nu hebben we de kans om ernaar te laten kijken. Bo vendien zit je hier gelijk bij een dermatoloog." Die heeft haar gerust kunnen stel len. „Het was inderdaad onschul dig, maar ik moet wel elk jaar naar de huisarts, omdat het in de familie zit." Mevrouw Van Nieuwburg uit Goes is vaker bij de dermatoloog geweest. „Vorig jaar heb ik wat plekjes gehad. Dat was op zich niet ernstig. Het is met een crème behandeling opgelost, maar ik vond het toch goed om nu een controle te laten doen. Daarom is het fantastisch dat men dit doet. Alles was goed, maar ik heb wel het advies gekregen om het in de gaten te blijven houden. Ik ben nu toch gerustgesteld." Het echtpaar Van lersel uit Elle- woutsdijk heeft ook de bood schap meegekregen om ouder domsvlekken één keer per jaar te laten inspecteren. „Als een soort apk." Een goede zaak, vinden ze. „Mensen zouden zich veel vaker moeten laten controleren. Eigen lijk zou iedereen ook regelmatig door een MRI-scanner moeten worden gehaald. Je moet toch ook twee keer per jaar naar de tandarts voor controle?" Groei doet zich binnen het kerk genootschap nog altijd voor op Zuid-Beveland, terwijl de leden tallen op Walcheren en Noord-Be veland blijven dalen. Over de hele provincie gerekend groeiden de Gereformeerde Gemeenten in ver gelijking met 2012 met 8o perso nen. Het is opvallend dat de gemeen ten in steden als Goes, Vlissingen en Middelburg (alleen centrum gemeente) krimpen. Op Zuid-Beveland is de aanhou dende terugloop van de gemeente in Goes opvallend. Daartegenover staat aanhoudende groei in Kapel- Ie. De gemeente in dat dorp is in tussen qua grootte exact gelijk aan die in Goes. Tien jaar geleden had Goes ruim 650 leden meer dan Kapelle. De groei in Kapelle is te meer opvallend, daar deze ge meente het sinds het vertrek van dominee Baan in 2011 zonder ei gen predikant moet stellen, ter wijl Goes wel over een eigen gees telijke beschikte. De gemeenten in 's-Gravenpol der, Kruiningen en Waarde ver toonden de afgelopen 10 jaar forse groei. Deze hield aan in de laatste twee jaar, zo blijkt uit de cijfers. De reforisering' van deze dorpen is dus nog niet tot stilstand geko men. Zuid-Beveland kan worden beschouwd als het hartland van de Gereformeerde Gemeenten, die daar 13.177 leden tellen. Op Walcheren blijven de gemeen ten in Vlissingen en Middelburg centrum (Ter Hoogekerk) krim pen. In Middelburg-Zuid is spra ke van groei, maar dat heeft onder meer te maken met tijdelijke ef fecten. De gemeenten in dorpen houden stand, maar over heel Walcheren gezien is sprake van een aanhou dende lichte terugloop. Dat geldt ook voor Noord-Beveland en Tho- len. In Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland is de aan hang stabiel. Kijk voor alle cijfers op www.pzc.nl/monnikenwerk De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit besloot tweeënhalve week geleden alle 247 runderen bij Van Iwaarden weg te laten ha len, omdat de dieren verwaar loosd zouden worden. De veehou der bestrijdt dat. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven oordeelde afgelopen week dat de dieren terug naar Ril land kunnen. Dat de eerste runde ren al zo snel zouden terugkeren, hadden vader en zoon Van Iwaar den echter niet verwacht. De stal len waren al uitgemest, maar nog niet helemaal klaar voor het vee. Van Iwaarden wilde daarom zijn runderen aanvankelijk niet accep teren. Het gevolg was dat de veewagens met de dieren enkele uren - in de felle zon - stonden te wachten, in afwachting van een oplossing. „Afspraak is afspraak bij ons, maar wij wisten van niets", zei Jos van Iwaarden. „Er schijnt vrij dagavond wel een e-mail te zijn verstuurd, maar toen hadden we het druk. Een e-mail verstuur je als je een afspraak over een week hebt, maar als je de volgende dag komt, kun je beter even bellen. Het is vandaag prachtig weer, dus we waren druk bezig met het zaaien van mais." Net voordat de situatie van de runderen penibel werd, ging Van Iwaarden overstag, na overleg met zijn advocaat. „Die zei: probeer nou maar mee te werken. En wij willen de dieren toch ook graag te rug. Maar de manier waarop het gaat, steekt ons een beetje." Volgens woordvoerder Michel van der Maas van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, verant woordelijk voor het veetransport, was de advocaat van Van Iwaar den op de hoogte van de terug keer van de runderen. De rest van de dieren komt in de loop van de ze week terug naar Rilland. MAANDAG 19 MEI 2014 Dermatoloog Piet Burger onderzoekt met een speciale loep de vlekjes op de benen van een van de bezoekers van de Huidkankerdag in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes, foto Marcelle Davidse Echtpaar Van lersel door Willem Staat MIDDELBURG - De Gereformeerde Gemeenten zijn in 2013 licht ge groeid in Zeeland. Dat blijkt uit de statistieken in het kerkelijk jaar boek 2014. door Rolf Bosboom RILLAND - Veehouder Hans van Iwaarden uit Rilland en zijn zoon Jos wisten zaterdagochtend niet wat ze zagen. Net zo onverwacht als eind april hun totale veestapel werd weggevoerd, stonden nu vier veewagens met een deel van hun runderen op hun erf. IDe runderen keren terug in de stal in Rilland, onder toeziend oog van Jos van Iwaarden. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49