RKC moet de broekriem fors aanhalen na degradatie uit eredivisie FC Groningen bekroont ijzersterke eindsprint FC Dordrecht promoveert ten koste van Sparta naar de eredivisie. Drie Zeeuwen genieten. 38 SPORT PROMOTIE RKC speelde met 2-2 gelijk tegen Excelsior en dat was niet genoeg om de 2-0-nederlaag in de uitwed strijd weg te wissen. Oversier ver wacht dat het lastig zal zijn om op te boksen tegen clubs als Roda JC, VW en NEC. „Die hebben de steun van investeerders die de be groting op peil houden. RKC heeft te maken met het aflossen van een belastingschuld en wil ook de financiers afbetalen. De grootste winst die we gemaakt hebben dit seizoen is dat we pro blemen uit het verleden nu zijn gaan oplossen. Ongeacht op welk niveau we spelen is het bestaan van RKC daarmee tot in lengten van jaren verzekerd." Een degradatie komt natuurlijk al tijd ongelegen, maar nu komt het wel erg slecht uit. Als het dan toch moest had Oversier het lie ver over een jaar zien gebeuren. Die tijd is er nog minimaal nodig om de nieuwe jeugdopleiding Bra bant United te laten renderen en de horeca winstgevend te maken, terwijl ook de nieuwe commer ciële aanpak zijn waarde moet be wijzen. Dat gaat makkelijker met de eredivisie als vertrekpunt. „Dat maakt voor nu het allemaal een stuk pijnlijker", aldus Oversier. „RKC is nu nog een rijtjeshuis waar we een twee-onder-één kap per van willen maken. Dat proces loopt flinke vertraging op." Financieel moet de Waalwijkse club behoorlijk terug met zijn be groting. Die zal ergens tussen de 3,5 miljoen en 4 miljoen liggen. In de eredivisie werkte RKC met een budget van 5,6 miljoen euro. Het grootste verlies zit 'm in de tv-gelden. RKC gaat er - ondanks de overgangsregeling - zes ton op achteruit: van 1,7 miljoen euro FOX-gelden naar 1,1 miljoen. Mocht RKC langer in de eerste di visie blijven dan gaat daar de ko mende twee "Seizoenen steeds twee ton af. Ook commercieel is er sprake van een flinke schadepost. In de eredi visie telden sponsors het afgelo pen seizoen 2,6 miljoen euro neer. Die bijdrage valt terug naar een bedrag tussen de 1,6 en 1,9 miljoen euro. „We hadden al veel in de steigers staan. Maar je kunt pas gaan oogsten op het moment dat je weet op welk niveau je gaat spelen. Nu we gedegradeerd zijn, moeten we opnieuw in gesprek met bedrijven. Oversier verwacht dat RKC ook flink gaat inleveren bij inkomsten uit recettes. Door de steeds wisse lende aanvangstijden en speelda gen in de eerste divisie gaat hij uit van een bezoekersgemiddelde van 3500. Het afgelopen seizoen zaten er gemiddeld 6400 mensen op de tribune. OEFENWEDSTRIJD Met de afsluitende zege bekroon de FC Groningen een indrukwek kende eindsprint. Na de neder laag bij ADO Den Haag op 15 maart (2-1) behaalde de ploeg van Van de Looi acht overwinningen op rij (zes in de competitie, twee in de play-offs). Aan die succesvol le reeks kwam donderdag met de doelpuntloze remise in Alkmaar een einde, maar drie dagen later was het toch weer raak voor de ge dreven Groningers. De thuisploeg begon met hetzelf de basisteam aan het beslissende duel in de uitverkochte Euroborg. AZ telde één wijziging. Midden velder Viktor Elm was met griep thuis gebleven. Zijn vervanger was clubtopscorer Aron Jóhannsson, die in Alkmaar nog als invaller fungeerde. Daardoor speelde AZ weer eens met drie spitsen. Na een aardige beginfase zakte de ploeg van de scheidende trainer Dick Advocaat stilaan weg. AZ speelde de 58e officiële wedstrijd van het seizoen. Nooit eerder in de clubhistorie kwam de Alkmaar- se formatie zó vaak in actie in één jaargang. En dat was uitgerekend in de laatste serieuze krachtme ting goed te zien. Door persoonlij ke fouten stond AZ bij de rust al flink op achterstand. Eerst open de Tjaronn Chery de score en na ruim een half uur verdubbelde Hans Hateboer de marge. Na de pauze miste AZ de energie om zich nog terug in de wedstrijd te knokken. Met een diagonale schui ver tilde opnieuw Chery de stand naar 3-0, met dank aan de weer mistastende Esteban. Een nog gro tere nederlaag in de feestende Eu roborg, waar Zivkovic nog een ap- plauswissel kreeg, bleef Advocaat uiteindelijk bespaard. arry van den Ham pakt een plastic be kertje en een fles 7Up, die toch echt leeg lijkt. Gérard de Nooijer wil de trainer er op wij zen, maar de assistent heeft aan één gebaar genoeg. Van den Ham wijst naar zijn sigaret en tikt daar na wat as in het bekertje. Hij blijkt geen dorst te hebben; Van den Ham heeft alleen iets nodig om zijn sigaret straks in uit te kunnen drukken. Het is amper drie kwartier na de wedstrijd waarin FC Dordrecht promotie naar de eredivisie heeft veiliggesteld. Sparta is met 3-1 ver slagen en dat is voldoende na de eerdere 2-2 in Rotterdam. Na ne gentien jaar keert 'Dordt' terug op het hoogste niveau. Technisch manager Marco Boogers, volgens velen de architect van dit succes, wordt voor iedere camera en mi crofoon getrokken. Het bier vliegt rond zijn oren, zijn witte over hemd is verre van vlekkeloos. In een soort van kamertje, vlak onder de hoofdtribune, neemt de technische staf even afstand van het feestgedruis. Utrechter Van den Ham (59), die zijn actieve voetbalcarrière in 1991 bij VC Vlis- singen afsloot, geniet in alle rust van zijn sigaret. Zijn assistenten Gérard de Nooijer (45) en Rody Hoegee (37) kunnen de glimlach niet van hun gezicht krijgen. „Dit deed Gérard de hele wed strijd, bij iedere vrije trap voor Sparta", zegt de uit Goes afkomsti ge Hoegee, terwijl hij zijn hand op het bovenbeen van De Nooijer legt. 'Let op, die gaat erin.' Hoe gee: „Hou nou eens je muil man, zei ik. Ik werd er helemaal zenuw achtig van." Wilmer Kousemaker (28), de middenvelder uit Tholen, is erbij komen staan en mengt zich in het gesprek. „Als je dat steeds zegt, gaat die bal er niet in", lacht Kousemaker. „En als je niks zegt, scoren ze wel." Vreugde wordt bij iedereen afge wisseld met verbazing. De Nooijer: „Moet je toch kijken waarmee we in juni aan de voor bereiding begonnen. We hadden vijftien spelers. Tijdens het sei zoen zijn er nog veel spelers geko men en gegaan. Willem II is kam pioen geworden omdat ze in een belangrijke fase net iets verder wa ren dan wij. Maar we hebben de ze promotie wel verdiend. Net als Excelsior. Dat speelt ook gewoon goed voetbal." Het einde van een zinderende voetbalmiddag nadert. Een paar uur eerder is een kleine, krakke- mikkige stadion aan de Kromme- dijk volgelopen. Mensen zitten op de trappen, omdat alle stoeltjes bezet zijn. Bij de club met de op één na laagste begroting van de Ju- piler League staan ze op het punt om geschiedenis te schrijven. Pro moveren naar de eredivisie is knap, zeker als je weet dat de best betaalde speler bij FC Dordrecht op dit moment 2.400 euro per maand verdient. Bruto. De sfeer in het stadion is indruk wekkend, soms zelfs intimide rend en doet Engels aan. FC Dor drecht komt door een blunder van Sparta-doelman Ricardo Kie- boom snel op 1-0 (doelpunt Fun- so-King Ojo) en maakt voor rust ook de tweede. Uitgerekend Paul Gladon, de van Sparta gehuurde spits, kopt de 2-0 binnen. Hij pas seert keeper Roy Kortsmit, die net is ingevallen voor Kieboom en letterlijk nog geen bal heeft ge raakt. Meteen na rust mist Jef frey Fortes een straf schop, waardoor Sparta mag blijven hopen. Mimoun Mahi schiet de 2-1 binnen en het wordt daardoor toch weer een enerverend duel. Sparta is via Johan Voskamp heel dicht bij de gelijkmaker en een verlenging, maar het is Dordrecht dat uiteindelijk het laatste woord Engelse taferelen door Wilber Hack WAALWIJK - RKC Waalwijk maakt zich na de degradatie van gisteren op voor een wat langer verblijf in de eerste divisie. „Natuurlijk willen we meteen terug naar de eredivi sie", zegt algemeen directeur Rem- co Oversier. „Maar je moet geen dingen roepen die je niet met ze kerheid waar kunt maken. RKC mikt op een positie in de subtop waardoor deelname aan de play-offs verzekerd is." Excelsior fungeert komende zo mer als tegenstander van het Zeeuws voetbalelftal. De wedstrijd wordt op zaterdag 12 juli gespeeld op het veld van Wemeldinge. door Norbert Kleinherenbrink GRONINGEN - FC Groningen gaat voor de eerste keer sinds 2007 weer eens Europa in. De ploeg van trainer Erwin van de Looi stelde gis teren in de eigen Euroborg op over tuigende wijze het laatste ticket voor de voorronde van de Europa League veilig. In de return van de fi nale in de play-offs wonnen de noorderlingen met 3-0 van het uit gebluste AZ, na 0-0 donderdag in Alkmaar. i Uitzinnige spelers van FC Dordrecht vieren de promotie naar de eredivisie. Rody Hoegee (links), Gérard de Nooijer en Harry van den Ham wachten op het laatste en verlossende fluitsignaal van scheidsrechter Vink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38