Louis snakt naar buitencategorie I SPORT 31 Lens", zei Van Gaal ongevraagd, alsof hij daarmee nog even wilde bevestigen hoe offensief zijn in tenties altijd zijn. Aan de andere kant was Kongolo verdwaald in de grote ruimte die hij voor zich had. De jongeling van Feyenoord is meer een echte verdediger en in balbezit stond hij zo diep dat hij 'kwam te zwemmen'. Zijn vervanger Patrick van Aan holt vulde het na rust een stuk be ter in. Van Aanholt is ook meer een type Janmaat: verdedigend is het allemaal wat minder, maar hij stoomt voortdurend langs de zij lijn op. „Voor die linkerkant kun nen we ook nog Promes, Vilhena, Blind of zelfs Depay gebruiken", aldus Van Gaal. „Maar het gaat om balans in het elftal. Daarom houden we voorlopig aan die kant nog vast aan spelers met een meer verdedigende inslag." De komende week op het trai ningskamp in Portugal zal Van Gaal - als hij iedereen aan boord heeft - zijn visie er verder inslij pen, al permitteert hij zichzelf wel de vrijheid tijdens het toer nooi terug te kunnen schakelen naar het aloude 4-3-3. „Nee, dat is geen probleem, want dat zit ons in het bloed", aldus Van Gaal die vorige week nog zei dat Oranje na het wegvallen van Kevin Stroot- man en de problemen op de links backpositie te kwetsbaar is in dat concept. Maar welk etiket je er opplakt en hoe je het ook uitlegt, uiteindelijk draait het om de uitvoering van het individu, zo bewees de tegen- goal zaterdagavond nog maar eens. Eerst leed Jordy Clasie bal verlies, vervolgens dekte Stefan de Vrij niet snel genoeg door, waarna Veltman niet in de gaten had dat er iemand uit zijn rug was weggelopen. Tegen zo'n optel som van slordigheden is geen sys teem bestand. EP i LOUIS DE AIMABELE Voor de liefhebbers van technisch knap uitgevoerde karatetrappen en historische kampioenstirades op een bordes is het ongetwijfeld even wennen. Hebben we Aloy- sius Paulus Maria van Gaal ooit zo ontspannen en goedlachs ge zien? Zelfs zijn hilarische sneer naar een BBC-verslaggever die vroeg wat hij van zijn nieuwe club Manchester United vond - 'that is a stupid question!' - werd gevolgd door een vraaggesprek op een toon alsof Louis zojuist een oude kaartvriend had getroffen. Alles wijst erop dat de bonds coach na twee jaar afzien dolblij is dat-ie kan doen wat hij het lief ste doet: 24/7 bovenop een verza meling voetballers zitten, niet ge hinderd door clubcoaches en an dere spookrijders, om er het maxi male uit te kunnen halen. De gro te vraag is natuurlijk hoe snel de milde Van Gaal weer trekjes van de licht ontvlambare Van Gaal laat zien. Wellicht als het tegen zit? Na afloop van de fletse verto ning zaterdag tegen hij Ecuador (1-1) voerde hij alweer ouderwet se twistgesprekken met zijn vrien den van de pers. DE GROTE TWEE Voor liefhebbers van nutteloze statistieken was het een droom- weekend. Zo betekende de basis plaats zaterdag van het trio Cilles- sen, Veltman en Blind dat Ajacie- den nu samen exact 1700 inter lands in de Oranje-historie heb ben gespeeld. En Terence Kongolo is Feyenoorder nummer 99 ooit in het Nederlands elftal. Maar wat de interland tegen Ecuador écht duidelijk maakte is dat Oranje met smart wacht op de schaarse internationals van buitencatego rie. Tien spelers uit de eredivisie konden niet camoufleren dat de nationale competitie is afgezakt naar de grauwe middenmoot van Europa. Alleen Memphis Depay toonde bij vlagen dat hij een onge slepen diamant is. DE CONCURRENTIESTRIJD Is er ooit wel eens een aanloop naar een groot toernooi geweest waar er nog zo veel mistflarden hingen rond de ideale opstelling van Oranje? In het hele land pen nen zestien miljoen bonds- coaches hun eigen Nederlands elf tal op bierviltjes, maar niemand die echt weet wie straks in Brazi lië aan de aftrap staat. Inclusief de grote chef, Louis van Gaal. Kan Wesley Sneijder nog eenmaal zijn 'gouden pik' - citaat van zijn maat je Rafael van der Vaart - terugvin den? Of wordt Georginio Wijnal- dum de grote verrassing op het middenveld? Keert Nigel de Jong terug in de ploeg als eenper soons-sloopbedrijf? Of kiest Van Gaal voor Daley Blind, meer tech nisch verfijnd? Is Jasper Cillessen al helemaal zeker van rugnum mer 1? En aan hoeveel Feyenoor- ders blijft de bondscoach vasthou den in zijn (getalsmatig) versterk te defensie? Vragen, vragen, vra gen. Eén ding is zeker: niemand in de voorlopige Oranje-selectie kan zich de komende weken een verslapping permitteren. En juist dat is een situatie waarin Louis van Gaal zich kan bewijzen. Daryl Janmaat gaat mee naar Portugal Daryl Janmaat heeft de ban den bij zijn rechterenkel ver rekt. Dat heeft onderzoek in een ziekenhuis gisteren uit gewezen. De rechtsback moet één tot twee weken rust houden. Hij stapt mor gen wel met het Nederlands elftal op het vliegtuig voor een trainingskamp in het Portugese Lagos. Janmaat liep de blessure op in het oe fenduel met Ecuador. Tegen stander Oscar Bagui trapte hem hard op zijn voet. Van der Vaart ontsnapt met HSV Rafael van der Vaart is met Hamburger SV ontsnapt aan degradatie uit de Bundesli- ga. De roemruchte club uit Hamburg, die nog nooit is gedegradeerd, speelde giste ren de return in de play-off tegen SpVgg Greuther Fürth met hangen en wurgen ge lijk: 1-1. Na de 0-0 van don derdag in Hamburg blijft HSV op basis van dat ene uit- doelpunt in de Bundesliga actief. In de slotfase ontsnap te het wankele HSV aan een tweede tegentreffer. Robben opnieuw beul van Dortmund Na de landstitel heeft Bayern München ook de be ker voor de tweede keer op rij gewonnen. De ploeg van trainer Pep Guardiola ver sloeg zaterdag Borussia Dort mund in Berlijn met 2-0 na verlenging. Arjen Robben was opnieuw de beul van de grote rivaal. Hij maakte in de 107e mi nuut het eerste doelpunt. Thomas Müller maakte de tweede. Vorig jaar scoorde Robben in de finale van de Champions League ook te gen Dortmund. Armblessure houdt Proto van WK Doelman Silvio Proto van Anderlecht beleefde giste ren een dag van uitersten. Proto verzekerde zich welis waar met zijn club van de Belgische titel, maar de doel man liep in de slotwedstrijd tegen Lokeren (3-1) wel een zware armblessure op. De dertigjarige Belg mist waarschijnlijk het WK in Brazilië. „Ik voelde meteen dat het ernstig was", zei Pro to. „Ik denk dat ik iets gebro ken heb, want ik kan mijn hand niet meer bewegen." SPORT-SUPPLEMENTEN.NL RODEPILAREN MAANDAG 19 MEI 2014 op eerste echte test Na een fraaie aanname en dito volley gaf Robin van Persie de doelman van Ecuador zaterdag het nakijken, foto Maurice van Steen/VI Images door Roel Wiche AMSTERDAM - De coach en entertai ner Louis van Gaal is helemaal op gebloeid en Oranje wacht met smart op de spelers van exceptio nele klasse. Dat zijn de voornaam ste conclusies na het eerste trai ningskamp op weg naar Brazilië. AMSTERDAM FÜRTH BERLIJN BRUSSEL kruia»r Vj *OT^to»2ooM> antwoptng.nl/nivt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31